Joulukuun Jodlailut!

Mies sano tänään että mut pitäis potkia pihalle täältä foorumilta ku oon tullu iha hulluksi mitä vauvajuttuihin tulee.:laughing002
 
Ostin soivan joululaulukirjan (Tuutulaulukirja löytyy myös) ja lauleskelin siitä jo muutamia joululauluja pojalle, näytti tykkäävän.:santa

Ihanaa kun tulee joulu! Lunta ja pakkasta odotellessa...:rendeer
 
606e65b79f547458cc583c9335157e43
 
Voiko hoitovapaata pitää molemmat vanhemmat vuorotellen? Sain ens vuoden vuorolistat ja siinä oli muutama meikäläisen työvuoro :sick006 aloin taas pyörittelemään lukuja mielessä että kauanko pystyis olemaan kotona ilman että jää laskuja rästiin..:think005 en oo yhtään valmis työelämään mutta onhan tässä toki vielä reilu 4kk vanhempainvapaata:gen053
 
Meillä oli tänään "kokeilussa" toinen lapsi :D kummityttö 2,5v oli hoidossa päivän niin saatiin vähä maistiaista, miltä tuntuis toinen lapsi. Hienosti kyllä meni koko päivä, mutta nyt me oltiinki molemmat kotona. En tiiä miten oisin pärjänny yksinäni.. Mutta ihan hauskaa oli, niin ehkä voi vuoden päästä miettiä toista ;)
 
Ostin soivan joululaulukirjan (Tuutulaulukirja löytyy myös) ja lauleskelin siitä jo muutamia joululauluja pojalle, näytti tykkäävän.:santa

Ihanaa kun tulee joulu! Lunta ja pakkasta odotellessa...:rendeer
Soiva joululaulukirja!! Mullekin!!
 
Voi v#%$§ nyt tuo meiän iso koira on tosissaan kiinnostunu vauvasta ja AINA ku silmä välttää se on nuolemassa tytön naamaa korvia ja hiuksia! Nyt ei passaa poiketa pois huoneesta ollenkaan edes hetkeksi ellei ota koiraa mukaan (esim vessaan tai keittiöön) :banghead: nytki muksu on tukka märkänä kuolasta:bored:
 
Voi v#%$§ nyt tuo meiän iso koira on tosissaan kiinnostunu vauvasta ja AINA ku silmä välttää se on nuolemassa tytön naamaa korvia ja hiuksia! Nyt ei passaa poiketa pois huoneesta ollenkaan edes hetkeksi ellei ota koiraa mukaan (esim vessaan tai keittiöön) :banghead: nytki muksu on tukka märkänä kuolasta:bored:

Meillä narttukoira oli jatkuvasti nuolemassa vauvan naamaa jos siihen tuli mahdollisuus, varsinkin ekat kuukaudet. Nyt on nuolemisinnostus hiukan laantunut mut silti ainakin kerran päivässä pitäis päästä nuolaisemaan.
 
Ei pal onnistunu kuulotesti ku hoitsu hankkas (putsas) anturin paikkaa niin kovin et näytti et päänahkaki irtoo tytöltä:wideyed: hirvee rage eikä sen jälkee nukuttu. Käytiin huvikseen kaiutintestissä joka on suunniteltu yli 8kk ikäsille , sit lääkäri imi vaikkua korvista ja tarkasti. Ens kerralla sitten maalis-huhtikuun vaihteessa, haluavat vaan varmistaa ettei oo kuulon alenemaa :rolleyes:

Kun selvittiin jo kahdessa tunnissa pihalle polilta ni ehdotin ukolle että käytäskö hakemassa sellosta ne matkarattaat jotka hänen vanhempansa ostavat joululahjaksi meille. Ei käy, haluaa nukkumaan. Kiitti ihan v#%*{% , kerranki pääsee kunnolla pois kotoa ni ei . Äidille ei sallita hupia :banghead:
 
Voihan nettishoppailu ja sen helppous! Varsinki ku lomaketiedot tallennettu ja monessa paikassa riittää pelkka s-posti niin tietää kaikki osoitteet yms valmiiksi. Että pari klikkausta vaan ja paketti on matkalla. O-ou. Perjantaina hain 4 pakettia postista ja vielä odottelen 3 saapuvan. Apua!
 
Voiko olla joku hormoni myräkkä päällä, kun en meinaa enää edes tunnistaa itseäni... viimme viikon alus olin niin herkällä päällä, että joka jutusta piti rääkyä ja nyt sitten oon niin kärttyynen että itteäkin hirvittää :wideyed: ja huono vointisuutta on ollu koko ajan, pyörryttää ja oksettaa... raskaustesti näytti negaa lauantaina. Keho vissiin aivan sekaasin ja ne menkatkin on jo reilu viikon myöhäs.
Kai tää menee sit imetyksen piikkiin?o_O
Onko muilla ollut mitään tälläästä?
 
Hömhöm.. Näin tänään soivan tuutulaulukirjan ja heti laitoin sieltä jonku soimaan ja tippa tuli linssiin :shifty: ukolle vikisin "oih, tää on NIIIN IHANA!!":meh: enkä edes imetä!
 
En saa unta! :-( sain muksun nukkumaan jo klo 21. Päätin mennä sänkyyn klo 22, mutta vauva heräsi, piti imettää Ja rauhoitella sitä nukkumaan klo 23 asti. Sen jälkeen en oo edes torkahtanut. Oon tehnyt rentoutus harjoituksia, laskenut 300 alaspäin joka kolmannella, imettänyt vähän ennen klo 2, ja nyt istun keittiössä puhelimen, leivän ja maitolasin kanssa. Mies on yövuorossa. Tää on niin perseestä. :-(
 
Voi Lyydia :/ mieki taas valvoin keskellä yötä pitkästä aikaa.. Mut tuo kun alkuyöstä tai koko yönä ei saa unta on nii persiistä
 
Katselin kelloa vielä 3.15... Sitten luin demi- lehden keskustelupalstalta ( aika epätoivoista) mitä ihmiset tekee kun ne ei nukahda. Joku kertoi että auttaa aina kun kääntyy sängyssä toisin päin, eli pää jalkapuolelle. No, kokeilin sitä ja lopulta nukahdin sit siihen. :D Vauva tosin herätti viideltä syötölle ja heräsin taas n. 7.30 kun mies tuli kotiin. Taidan neuvolassa kysellä ens kerralla saisko melatoniinia ottaa...
 
Takaisin
Top