Voimia Bixio.
Omanapaa. Täällä elettiin kauhupäivää ja yötä. Itkenyt, pelännyt ja surrut. Tutustuin vauvojen teho-osastoon. Lastenlääkäri jututti ja kertoi riskeistä. Keskosten tutkija kävi jututtamassa ja otti nimet lupapaperiin, lupasimme osallistua rautalääkitys ja luuntiheys tutkimukseen. Lääkärin ja tutkijan+teho-osaston hoitajan sanat lohdutti. Pahin pelko siirtyi sinne jonnekin takaraivolle.
Jouduin olemaan liki vuorokauden ravinnotta, tipassa... odottelin. Klo 15 lääkäri kävi eilen sanomassa, ei sektioo tänään, kun arvot olivat laskeneet :) Klo 16 peruutui myös magneettikuva.. eivät ehtineet kuvia ottamaan. Olin siis päivän syömättä ja juomatta, turhaan.
Kanyyli jätettiin, arvoja seurataan ja sektion uhka yllä kokoajan.Mutta, tänään TAAS arvot oli laskeneet :)
Tänään ehtivät magneettikuvat ottamaan..magneettikuvissa sappi ok. Lukuisia kokeita otettu, mitään syytä niistä ei ole löytynyt.
Huomenna taas verikokeet ja jos arvot edelleen laskevat.. taidan päästä masuasukin kanssa kotiin. Mutta, kokoajan se pelko takamuksessa, että arvot hujahtaa ykskaks nousuun.
Vauva on tarkassa seurannassa, kolmesti päivässä sydänkäyrä <3 Voi pientä, miten syke kiihtyi eilisen ukonilman aikana.. nyt vasta ymmärrän, miten paljon vauva reagoi vatsan painalluksiin ja ympäristön ääniin.
Hän nukkuu n. 20min unia ja sitten taas potkitaan ja kovaa <3 Luulin, että vauva masussa nukkuu enemmänkin. Kun painan vatsaa hellästi lämpimällä kädellä, vauva hakee kontaktia ja potkii.
Nyt lepoa ja kaikille voimia.