Hei te keillä nyt on raskausdiabetes niin onko rakenneultrassa vauva vastannut miten viikkoja? Tai onko jotain viittauksia ollut siihen, että olis kasvanut liikaa? Vaikeeta varmaan ammattilaistenkaan sanoa, että kasvu olis johtunut juuri raskausdiabeteksesta, sillä varmaan ei-diabeetikkojen vauvatkin saattaa syystä tai toisesta olla suurempia, kuin viikkojen mukaan pitäis.
Niin ja onko teillä jotain ekstra ultrauksia tulossa, siis juuri raskausdiabeteekn liittyen, koon seurannan vuoksi? Mulle varattiin ultra viikolle 38. Tuntuu, että se on liian kaukana, mutta kyllähän sitä mahan kasvua seurataan sitten neuvolassa ja pistävät varmaan eteenpäin jos tuntuu kasvavan liikaa.
Tällä hetkellä vaikeinta tässä raskausdiabeteksessa on syödä asiallisesti. Jotenkin kun on jo kohta kaksi kuukautta tiennyt diabeteksesta ja syönyt pääasiassa tosi terveellisesti, niin nyt ei enää jaksaisi ihan niin tiukkaa kuuria pitää. Varsinkin kun nyt on Stockan hullut päivät, josta oon aina käynyt ostamassa kaikkia ihania kakkupaloja ja leivoksia. Miten muilla herkuttelu? Onko ihan pannassa vauvan syntymään asti, vai ootteko keksinyt jotain korviketta tai kultaisen keskitien herkutteluun? Ja älkää vaan vastatko, että otatte omenan tai lasin vetta kun tekee mieli leffaseuraksi jotain hyvää, ei meinaan lohduta!! :D