Raskaaksi 2026

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Mamiksx5
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Mulla varmaan sotkee toi painonpudotus nyt hormoneja huolella, ni en jaksa olla edes itselleni vihainen 😅

Tässä välissä tuli pieni hyytymäkin joten kallistun ehkä menkkojen suuntaan, joten lasketaanko tämä nyt sitten yk 12 aloitukseksi ja merkkaisitteko menkoiksi jo eilisen, kun vuodin eilenkin vähän 🤨 teen silti varalta vielä ovistestejä
Joku tais sanoa, että ohjeistuksen mukaan ennen klo 18 alkanut vuoto lasketaan alkaneeksi kyseisenä päivänä, ja klo 18 jälkeen alkanut vuoto lasketaan alkaneeksi seuraavana päivänä. 🙂
 
Meillä on ollut taaperon kanssa niin kauheita öitä myös, että oon vähän alkanut jarrutella vauvaprojektin kanssa 🫣 Pahimmillaan nousee vartin välein itkeskelemään ja aina vaatii tissin suuhun.
Toki vaikka sitä heti raskautuisi, niin olisihan tässä silti aika pitkä aika ennen toista vauvaa ja asiat ehtisi mahdollisesti muuttua. Tai sitten ei. Helposti sitä vaan jää ajattelemaan että tätä tämä nyt sitten on lopullisesti 😄

Kerran olen ollut raskaana, ja tiesin raskaudesta jo viikkoa ennen kuin uskaltaudiin testiä tekemään. Kahvi alkoi närästää, eikä sellaista ollut ennen ollut 😊 Testin tein kun kk oli pari päivää myöhässä.
Oiii tosi rankkaa sielläkin! Jaksamista paljon 🩷🩷 Ja omia irtiottoja! Meillä just nyt viimeiset kaksi yötäkin tosiaan niin umpisurkeita, että kyllä oma jaksaminen mietityttää 😥 ja iltaisin hulinaa että vaikea rauhoittua yöunille ja illat venyy.. Sepä se kun ei tiedä miten pitkiä nämä vaiheet on!

Samalla kuitenkin haaveilen, että voisin tandem imettääkin ja tämä isompi saisi käydä rinnalla myös niin pitkään kunnes itse vieroittuu. Mutta nyt tarvii kyllä omaa aikaakin saada, että jaksais tätä.

Sisaruksista olis toisilleen paljon seuraa ja suuri rikkaus toisilleen myöhemmin elämässä kyllä 🩷🩷
 
@Valora Mä oon periaatteessa ollut 6 kertaa raskaana ja kaikissa paitsi yhdessä vaan ollut jotain oireilua. 😅 Toki 4 niistä lasketaan kemiallisiksi niin voi olla ettei siksi mitään oireita. Mutta siinä yhdessä ainoat oireet olleet helvetinmoinen väsymys alkaen jotain dpo5-6 ja valkovuodon lisääntyminen dpo9 aamulla jolloin sain plussan jo myöhemmin samana aamupäivällä.

Nyt en oo huomannut muuta kuin väsyttää normaalia enemmän, mutta se tuskin tarkoittaa mitään kun alkanut jo noin dpo4. 😂 Ja rinnat arat joka tosin ei myöskään voi tarkoittaa mitään kun lugesteronit käytössä. Ja muutenkin sitä arkuutta ollut jo heti ovulaation jälkeen dpo2 lähtien. 🤷‍♀️
 
@Suskikitten joo, siitä oon varma et raskaus (keskenmeno) se ei ole. Veikkaan kans, että yrittää ovuloida, mut samalla lyönyt jo hanskat tiskiin ja aloittaa menkat 😆 ja eikö verenvuoto ole vähäisempää, jos on ovuloimaton kierto? Oon kyllä vähintään yhtä hämmentynyt kuin mun kierto tällä hetkellä.
@Syssymyssy Tulin huhuilemaan tähän, kun tämä kuulosti jollain tapaa tutulta. Esikoisen ovulaatio oli itselläni aikanaan mystinen, kun paria päivää ennen ovulaatiota vuosin kaksi päivää melko runsaasti. Luulin silloin, että kierto alkoi alusta. Toisaalta samalla viikolla oli aiemmin ultrassa todettu johtofollit molemmissa munasarjoissa. Joten sittemmin päättelin, että toinen puhkesi kystana ja aiheutti vuodon. Anyways kun lopulta aloin metsästää ovulaatiota uudelleen parin viikon päästä tästä, käytin kaapin perukoilta yhden r-testin pois kuleksimasta ja hyyyyyvin hentoinen plussahaamu siihen sitten piirtyi😅

Mikä kierron pvä sulla onkaan menossa? Mystisiä juttuja nämä lisääntymishommat joka tapauksessa😁

On: Olen jatkanut hiljaiseloa taustalla, mutta lukenut silti aktiivisesti viestejä täällä. Oma yritys nyt sillä asenteella, etten voi laittaa muuta elämää jäihin, vaan yritän pitää yllä pientä pöhinää kotona (remonttia) ja harrastuksissa. On sitten jotakin, mihin keskittää ajatuksensa jos/kun vuoto taas alkaa.

Tänään dpo14, vuotoa odottelen millä minuutilla tahansa. En ole testannut, enkä ajatellutkaan testata ennen lauantaita, jos jostain syystä homma venyykin. Maaliskuussa oli kemiallinen ja sen jälkeen lopulta päätin, että odotan aina vähintään pari viikkoa ovulaatiosta ennen kuin testaan. Oon kyllä ylpeä, kuinka hermot pitäneet 😅
 
Takaisin
Top