Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari



viimeinen ultrauski oli sinällään turha, mut tk lääkäri puoli pakotti, koska hänen mielestä pitää ultrata, jos sielä munanjohtimessa onki vielä raskausmateriaalia, vaikka se oli jo todettu kerran tyhjäksi, ja olin tasan hakemas antibioottia vaan. Että ei tuu ees vauvaa, mutta rahat revitään Kyllä meillä kaikki polikäynnit vaikka menis neuvolan kautta, maksaa. Ylimääräiset lääkärikäynnit maksaa. Polimaksu on sen nelisen kymppiä ja lääkäri maksaa sen 3 kertaa jonku 36€ jonka jälkeen virka-aikaan se on ilmaista. Mut päivystys maksaa vaikka ois neuvolan asiakas ja raskaanakuopuksesta 3 kertaa synnytysvastaanotolla ja kerran äitipolilla ja niistä tuli jo 150€ laskua. Mulla on toki se hyvä puoli et vakuutuskassa korvaa 450€ asti per vuosi.

jep samaa tässä pohtinu.Tulipa kivat laskut sairaalanmäeltä könttäsummana.viimeinen ultrauski oli sinällään turha, mut tk lääkäri puoli pakotti, koska hänen mielestä pitää ultrata, jos sielä munanjohtimessa onki vielä raskausmateriaalia, vaikka se oli jo todettu kerran tyhjäksi, ja olin tasan hakemas antibioottia vaan. Että ei tuu ees vauvaa, mutta rahat revitään
poliklinikka maksu nimittäin jokaisesta ultrasta ja päivästysmaksu erikseen.
Ok, ehkä nää olis jossai maassa kalliimpi ku Suomes mut kyllä tuo 300€ kirpaisee tyhjästä, plus vielä yli 50€ lääkkeet. Oon tällä hetkellä työtön/sairaspäivärahalla. Saa vaan surua ja laskuja. Raskausaikana neuvolan kautta ultrat polillakin olis ilmasta. Vaikka tämänkin ajan olin raskaana, mut ku neuvola ei ottanu mua vielä vastaan rv 7. Piti sit mennä päivystyksen kautta mikä maksaa. Jessus sentäs.
Jos on tullut laskuja terveydenhuollosta tai sosiaalipalveluista, mutta rahat on tosi vähissä sosiaalisista tai terveydellisistä syistä (esim. työttömyys, työkyvyttömyys, pienet tulot kotivanhemmuuden aikana) niin asiakkaalla on oikeus hakea ns. asiakasmaksulain mukaan maksun perimättä jättämistä tai alentamista (L 734/1992, Laki sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuista, 11 §). Jokaisen sairaanhoitopiirin nettisivuilta pitäisi löytyä ohje tähän, tai neuvoa voi kysyä myös sairaanhoitopiirin potilasasiamieheltä/sosiaaliasiamieheltä (tai keneltä tahansa sosiaali/terveyspalveluiden työntekijältä, koska heillä kaikilla on velvollisuus ohjata asiakasta tuen tarpeessa). Toimeentulotukiasiakkailla on toki toinen tilanne, laskut voi käsitellä sitä kautta. Käyttäkää oikeuksianne :)
Täällä dpo 10, tuhrua eilisestä alkaen. *huokaus*![]()


mut en elä. En kyl tajua, kuin pitää jo viikkoa aikaisemmin muistuttaa, kun yleensä aina kaikista tulee päivää ennen. Ihan niinku tän nyt edes unohtaisi, kun on odotettu kun kuuta nousevaa
Onpas sitä vaihdettu pirteä profiilikuvakevättä hulahti heti rintoihin
![]()




