Meillä tyttö on nukkunut alusta asti omassa huoneessaan. Mulle on yöunet niin tärkeät, että ajateltiin pelata varman päälle ettei tarvi sitten joskus tapella omaan huoneeseen siirtymisestä. Ja tämän esikoisen kanssa tämä järjestely onkin toiminut todella hyvin, ikinä ei tarvitse kinata nukkumaanmenosta, vaan tyttö menee erittäin mielellään nukkumaan ja nukkuu itsekin paremmin kun saa olla omassa rauhassa :)
Mutta jännittää vähän, että jaksanko olla yhtä järjestelmällinen toisen kanssa :D sillekin löytyisi oma huone alusta asti, ja tavallaan minusta oli aiemmin kivempikin käydä imettämässä ihan istualleen (onni oli lapsi, joka söi 10min kerrallaan, eri asia tietty jos olisi jotain tuntien maratoneja). Mutta nyt voi väsymys olla vielä hurjempi, kun huonosti nukuttua yötä ei voikaan venyttää aamulla pidempään, vaan pitää nousta kuitenkin aikaisin ylös sängystä! No, sittenhän sen näkee..
Kuitenkin tiedän, että varmaan aika pitkään yritetään sitä omaa huonetta, musta on myös ihanaa, että vanhempien sänky jää vanhempien sängyksi ja että on edes öisin aikaa halia sitä miestäkin vauvan sijasta :)