Mulla mahatuntemukset jatkuu edelleen, tosin ehkä aiempaa harvempina. Kerrasta muutamaan kertaan päivässä tulee sellainen outo jomotusaalto alavatsalle, joka kestää muutaman sekunnin. Kipu on lievää, mutta sellaista, että huomaan sen. Ei silti vaikuta liikkumiseen tms. Vatsa ei edelleenkään mun mielestä mene kovaksi, mutta kohtukin on vielä tuolla vähän piilossa vatsanpeitteiden alla, vaikka maha jo pullottaakin. Tuon "kohtauksen" aikana huomaan, että alavatsa (kohtu?) aristaa painellessa, muulloin se tuntuu ihan normaalilta. Selkään, reisiin tai mihinkään muualle ei satu. Yleensä ne tulee iltapäivällä/illalla, joskus taisi töissä istuessa tulla muutama peräkkäin. Yhtäkään päivää ei ole mennyt, ettei mitään tuntemuksia olisi ollut, tätä siis jatkunut yli kuukauden. Olin päivän saikulla muusta syystä pari viikkoa sitten, ja vaikka makasin koko päivän, silloinkin niitä tuli. Ne ovat useamman viikon pysyneet samanlaisina, eivät siis pahentuneet tai tihentyneet, ja toivottavasti eivät pahene!!
En vain tajua, mitä ne voi olla, mitään selitystä en löydä, koska eivät nyt ihan supistuksiltakaan vaikuttaisi, mutta en ole tällaisista kohdun kasvusta tai liitosten venymisestä johtuvista kivuistakaan kuullut. Pari viikkoa sitten oli neuvolalääkäri, jossa testattiin pissatulehdus, emättimen bakteeritulehdukset ja hiiva. Muut negaa, hiivaa kuulemma hieman, mutta kuuluu myös elimistön normaaliin flooraan. Määräsi silti puikkokuurin hiivan takia. Koska tulehdukset suljettiin pois, lääkärin mukaan kyse on kohdun kasvusta johtuvista kivuista. Kohdunkaula on pitkä (yli 4 cm) ja lääkärin mukaan tilanne siellä "tosi hyvä". En vain ole koskaan kuullut, että muilla olisi ollut tällaisia kasvukipuja.... Oletteko te? Ja hiivakuuri ei asiaan siis juuri vaikuttanut. Jos olisivat huolestuttavia supistuksia, lääkärin mukaan se kyllä tietäisi. Enpä kyllä olisi siitä niin varma, kun on eka raskaus kyseessä!
Noiden aaltojen lisäksi on niitä perusnippailuja nivusiin (joita muillakin tuntuu olevan), joista en ole huolissani. Koska nämä kahdet eri mahatuntemukset esiintyvät yhdessä, ehkä ne sitten voivat liittyä toisiinsa ja johtua siitä kohdun kasvusta... Jotenkin vain vaikea uskoa.
Muita oireita ovat korkea pulssi, närästys, ummetus (hain eilen Visibliniä apteekista), arat ja paisuvat rinnat, runsaahko valkovuoto ja ällötys tiettyjä ruokia kohtaan. Pahoinvointi ei ole täysin kadonnut, mutta oksentanut en muistaakseni ole pariin viikkoon!