Neuvolakäynnit

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Tanttara
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Meillä eilen oli neuvola rv35

Painonmuutos /vko +700g
Turvotusta ei laisinkaan
Verenpaine 108/76
Pissa ok
Hemppa 120 [:-] (ei viel kertaakaan nuin korkee ollu raskauden aikana)
Lapsiveden määrä N
Kohdunpohjan korkeus 31,0
Tarjonta RT
Syke +140 (ja liikkuessa enemmän)
Liikkeet ++

Neuvolatäti sano et on oikein vilkas kaveri masussa. Rupes heti potkimaan ku tunnusteli kohdunpohjan korkeutta. [:D]

Meillä täällä on vaan yks lääkäri ja sekin oli rv13+6. Ultriakin vaan 2, alkuraskauden ultra ja sit rakenneultra. Enää ois kaksi neuvolakäyntiä jäljellä ennen laskettua aikaa. [:)] Ei nykyään täällä tehä mitään syntymän painoarvioita normaalissa raskaudessa, asia erikseen sitten jos lapsi on perätarjonnassa tai muuten näyttäs siltä ettei lasta pystys synnyttää alakautta. Neuvolassa vaan sanottiin et pikkunen tuntuu oikein sirolta ja et jos tätä tahtia kasvaa niin mahtuu tulemaan kyllä alateitse. [:)]
 
[font="trebuchet ms"]Neuvola oli jo viime keskiviikkona, silloin Rv 32+6

Painonmuutos +111g viikko
Turvotusta ei oikeestaan ole, toisesta kädestä oon sormukset ottanu pois kun se toinen on paksu niin meinaa iltaa kohti ruveta puristamaan, kihla- ja vihkisormus vielä löytyy : )
RR 102/72, kehui hyväksi ja hyvä että onkin
Pissa ok
Hemppa oli noussu yhdellä pykälällä sitten viime mittauksen, nyt 118, ihmetteli lukeman alhaisuutta vaikka oon syöny rautaa maaliskuun lopusta asti
SF 30, kolmessa viikossa tullut 4cm lisää, totesi että on pikkusella ollut kasvupyrähdys : )
Sikiö raivotarjonnassa, sykkeet 130 ja liikkeet ++
Painoarviosta ei oo tietookaan eikä täälläkään ultrata enää jos ei mitään syytä ole. Mulla vaihtuu vielä neukku tätikin kun kaupunki säästää ja sulkee täältä ton terveyskeskuksen kuudeks viikoks niin pitää käydä sitten muualla eikä tää sama tätsy oo siellä vaan ilmeisesti kesälomalla. [:(] Ärsyttävää jotenkin ku toi tietää kuitenkin kaiken ja sen kans on tullu toimeen ja muuta ni sit pitää vaihtaa ihmiseen joka ei tiedä musta mitään muuta kun mitä neuvola kortissa lukee. Loppua kohti nuo käynti kerrat kuitenkin tihenee että ehdin sitten uuden tätsyn luona vierailla 2-3 kertaa.
Ai niin ja sit mä sain tommosen A4 lappusen mikä pitää täyttää ennen sairaalaan menoa, siinä kysytään odotuksia ja toiveita synnyttämisestä, nimiehdotukset vauvalle (hätäkastetta varten), perheestä, raskausajan vointi, perussairaudet yms yms.. Pitäs varmaan ruveta täyttelemään, on ainakin valmiina kun ei voi varmaksi tietää koska lähtö tulee.
 
Joo meillä kans meen viimesellä kerralla ennen laskettua aikaa toiseen neuvolaan. Ja sit mitä luultavammin joudun siellä käymään lapsenkin kanssa ainakin ensimmäisen kerran. Onneks siellä toisessa neuvolassa kuitenkin kans tuttu täti mut ei kuitenkaan tuo sama. [:)] Me saatiin se lappunen jo joskus tosi aikaseen kun on ollut vähän ongelmia pitää tuo muksu sisällä viimeseen asti, nyt kuitenkin rauhoittunut kun LA lähestyy uhkaavasti. [:D]
 
Tänään tuli taas neuvolassa käytyä ja lääkärikäyntikin (sisätutkimus) oli vielä päälle.

rv 33+4
hb 111, rautaa saa syödä loppuun asti
verenpaine 96/75, näillä mennään, varovaisuutta noustessa ja kumartaessa.. ettei vain kaadu
painoa 300g/vko, oli kuulemma nyt sopiva määrä, aiemman rutinan sijasta :)
sf 31, hienosti keskikäyrillä mennään
syke ja liikkeet ok, vilkas kaveri on!!!!!!!!
rt
pissa puhdas
lapsiveden määrä normaali
turvotusta nyt vähäsen
2cm, pehmeä, suljettu
ei rajoitettu tekemisiä mitenkään, touhuta saa vapaasti.

Lähdetään tästä siis hyvillä mielin muutamaks päiväks kesälomareissuun.
 
Tänään täälläkin käytiin uudessa neuvolassa, kun omassa neuvolassa lomautukset... viikkoja siis 34+5
painossa ei muutosta, ihme edellisen tiputuksen jälkeen... [:)]
turvotus +/-
paineet 117/73
pissassa proteiini +, ei aiheuta mitään toimenpiteitä.
Hb 121
sf 34, kasvanut taas reilusti edellisestä ja meni käyrien yli, katsotaan enskerralla miten menee.
rt, syke 130 ja liikkeet ++
 
Tänään täälläkin oli neuvolapäivä viikkoja tasan 35

Painonmuutos/vko +747g [:@]
turvotusta ei ollenkaan
verenpaine 117/78
pissa ok
Hemppaa ei katsottu kun viime kerralla oli niin hyvä
kohdunpohjan korkeus 31(viime kerralla 31.5 täti sanoi että vauvi on alkanut laskeutumaan[:D])
tarjonta RT
Syke levossa 150 liikkeessä 160-170
liikkeet ++

Neuvolantäti naureskeli ettei ole vähään aikaan nähnyt näin vilkasta maha-asukkia  [:)]
Ensi viikolla meillä on lääkärineuvola ja onneksi oman neuvolan lääkäri on kesälomalla niin "joudun" menemään eri neuvolaan mutta siellä onkin ultravehkeet niin pääsen ultraan  [:D] toivottavasti
 
Meillä oli tänään neuvola rv36+2

Rr110/60
Hb114
pissa puhdas
ei turvotusta
Sf33
painoa tullut tasan 3kg kahes viikos
Rt Pää syvällä lantios mutta ei ihan vielä kiinnittynyt(melkein)

Neuvolatäti sano että ei tule niin millään edes nelikilosta tästä muksusta(lupaus) [:)] Kuulemma sopivan kokonen minuun nähden. Käski lukemaan paljon imetyksestä ja anto mielialakyselylomakkeen( eli masennustestin) täytettäväks, ja se sit pitää palauttaa ens kerralla joka onkin jo viikon päästä.
 
Meillä oli neuvola tiistaina, rv 34+0. Oma neuvolatäti oli lomilla, eri terkalla olikin sitten vähän eri otteet ja tutki asiat tarkemmin.

Painonmuutos +150 g/vk, yhteensä tullut nyt 5,7 kg [:)]
Turvotusta ei millään mitattu (miten sitä edes mitataan?), kunhan totesin että vähän jaloissa turvotusta ollut, mutta vain lievää.
Paineet 123/68
Pulssi 100, tästä kysyin kun Marokossa lääkäri kauhisteli että onpa korkea. Neuvolassa sanottiin, että ei ole vaarallista tai kovinkaan poikkeavaa näin loppuraskaudesta [:)]
Pissassa taas sokeria --> uusiin sokerirasitustesteihin alkuviikosta [:@]
Hemppa 97 eli rautakuurille [:@]
Kohdunpohjan korkeus 29.5
Lapsiveden määrä N
Sikiö pää alaspäin, ei kiinnittynyt kuitenkaan
Sikiön syke levossa 160, liikkuessa huiteli jossain 180 tienoilla!
liikkeet ++

Mieheltäkin mitattiin verenpaineet, kun ne yhdellä kerralla olivat kohollaan. No, nyt tuli huippuhyvät lukemat hänelle. Puhelimessa mies tiivisti neuvolakäynnin tuttavalle näin:"Kaikki oli ok, mulla oli hyvät verenpaineet." Unohti sitten mainita mun alhaisen hemoglobiinin ja sokerin pissassa, mutta mitäpä sillä väliä, kun tulevalla isällä on sentään paineet hyvät! [:D][:D][:D]
 
Voi teitä onnellisia, joilla paino ei nouse...

Tänään neuvolassa 37+6

Painonmuutos +1200g/vko, nyt yhteensä noin 17kg. Ja kuitenkaan ei näy esim takaa ollenkaan, että olisin edes raskaana, ei myöskään kasvoista. Ja koko viikkona en ole laittanut mitään muuta makeaa suuhuni kuin hedelmiä... En käsitä, mistä tuo paino tulee. ei sillä muuten mitään väliä, mutta pelkään kovasti, että vauva on iso, siitä enemmän tuolla toisessa ketjussa...

Ja yllättäen pissassa sokeria, olisi laittanut rasitukseen, jos ei olisi näin pitkällä. Nyt sain kotiin tikkuja mittailtavaksi.

Ja sf-mitta hypännyt viime kerrasta (34cm) viikossa 37,5:een... Oli siis eri mittaaja, toivottavasti on siitä johtuvaa.

Verenpaine ok, hemppa 123

Vauvan sykkeet 130-140

Tuloksena siis lähete kokoarvioon vielä Kättärille, tuli vaan mieleen, että tämä terveydenhoitaja on myös kätilönä ja entistä enemmän pelottaa, että oman terkan kanssa ei ole huomattu, että vauva kasvaa yli.
 
Neuvolakäynnin yhteenvetoa RV 37+3

*painon muutos/viikko 600g (kokonaismäärä 8,8kg)

Yllätyin gramma määrästä, koska aiemmin ei ole noin suurta muutosta ollut viikon sisään...johtuukohan edellispäivän pullista, joita leivoin (en tosin niitäkään nassuuni kaikkia laittanut, mutta ilmeisesti ne muutamatkin ovat "liikaa" vaikkei TH muutoksesta erikseen noottia antanutkaan). [:'(] Muistaakseni näillä viikoilla painonmuutos normaalisti 200-400g välillä...jos oikein muistan.

*turvotus +
*RR eka otto 131/82 ja toinen 119/78 (oli uusi terveydenhoitaja, joten hieman jänskätti)
*pissa ok
*SF 33
*RT
*syke 135 +
*liikkeet ++

Vaavi kiinnittynyt. Sain liikelaskenta-lomakkeen vielä jota ajattelin pitää, jotta näen miten aktiivinen eläjä masussa näillä viikoilla on. Välillä kun on niin hiljaista ja välillä taas on vilkasta koko viikon edestä. [:)]
Viikon päästä taas käynti, mikäli ollaan vielä yhtenä kappaleena [:D][;)] TH sanoi ettei masu enää tuosta kasva kun vauva on jo kiinnittynyt. SF mittaa vissiin tarkoitti...
 
Huomenta! Meillä alkoi päivä neuvolakäynnillä, jonne en muuten saanut itse kävellä vaan miehen piti ihan jäädä pois töistä jotta saattoi minua kuljettaa! [:D] Hassu mies.

*painonmuutos +2500/viikko !!! (järkyttävä turvotus, kuulemma paljon nestettä)
*RR 127/83 pikkasen alapaine noussut mutta kuulemma ihan hyvä
*pissa ok
*SF huimat 37, tästä johtuen mennään kokoarvioon ensiviikolla
*RT
*syke 150 +
*Liikkeet ++
*Turvotus ++

Olo on ku ilmapallolla [&:]
 
Terveisiä neuvolasta!

Viikkoja oli 37+3
Painoa oli tullut 1 kg, viime kerralla oli laskenut paino, näin meillä
Verenpaine oli edelleen hyvä
Pissassa ei mitään
Sf-mitta 34,5 ei enää paljoa kasva kun pää alkaa kiinnittyä alas

Eipä oikeastaan mitään erikoista, turvotusta on edelleen ja supistuksia koko ajan enemmän, pitäs ottaa rauhallisesti eikä koko ajan touhuta. Vaikka lapsi sais jo nyt syntyä että ei sinänsä huolta :)
 
hellou, mulla oli myös neuvola aamusella

RV: 36
Paino: +438g
RR: 136/97 [>:]

Hb: 113 vaikka syön rautaa..
pissa oli puhas
RT
Sydänäänet 156-168
SF: 38 siis miten voi viikossa kasvaa 4cm!?? mittaajakin oli sama

elikkäs sain noita tikkuja kotia että mittaan pissasta proteiinit kun oli nuo paineet koholla.Tota SF mittaa kyllä ihmettelen..neukkutäti jaksaa kyllä joka kerta sanoa että tuntuu niin isolta tämä lapsi, ihan erinlaiselta kun viime raskaudessa (voiko se oikeesti ees muistaa kun siitä on niin kauan..?) edelleen ootan aikaa siihen synnytystapa arvioon, josko sieltä jotain selvyyttä sais tohon kokoonki[8|]
sitten..teki sisätutkimuksen kohdunkaula lyhentynyt 1,5cm,kohdunsuu kiinni mutta epäili ettei tämä laskettuunaikaan tule menemään (mitä en kyllä pahakseni pistäis ollenkaan[;)] )

että tämmöstä..

jäi vielä sanomatta että pää on alhaalla ja kiinnittynyt[:)]
 
Neuvolassa käynti tänään.
rv 34+6
paino +140
rr 116/66
sf 32,5 cm
rt
sydänäänet +155

Ens viikolla olisi sittten vauvan painoarvio ja leikkausajan sopiminen.
 
Viime kertainen neuvola:
paino + 1500 g
Pissa oli puhdas.
rv 36+4
rr 117/70
sf ei mitattu viimeeksi oli 36 cm
rt
Durina: Mulla oli kanssa turvotusta paljon painoa tullu 1,5 kg/ viikko ja terkkari sano et nestettä on paljon.
 
SF mittauksesta.. minulla oli viime neuvolakäynnillä eri mittaaja kuin aiemmin ja TH ihmetteli miksi lasken jalat portaiden päälle mittauksen ajaksi. Kysyikin sitten, että oletteko mitanneet SF:n sillä tavoin tämän toisen neukkutädin kanssa. Sanoin että juu. Sitten hän mittasi samalla tavalla muuten mutta poikkeuksena oli, että hän haki häpykummun luun ja painoi sitä vasten mittanauhaa, kun tämä toinen mittasi sen suurinpiirtein karvoitusrajasta alkaen (jos näin voin ilmaista).[:D]

Siskolleni kertoessani hän sanoi että SF mitta pitäisi ottaa jalat koukussa -asennossa...miten teillä muilla on otettu neuvolassa SF mitta?? [8|] En tiedä kuinka suuri ero mittaukseen tulee jos otetaan suorin tai koukku jaloin, mutta hieman jäin pohtimaan, että onkohan nyt mittaustulokset oikein... [&:]
 
Sehän lukee neuvolakortissakin ohjeena että sf-mitta otetaan jalat koukussa. Lukee siellä käyräosiossa.
 
ALKUPERÄINEN: Pumpuli82

Siskolleni kertoessani hän sanoi että SF mitta pitäisi ottaa jalat koukussa -asennossa...miten teillä muilla on otettu neuvolassa SF mitta?? [8|] En tiedä kuinka suuri ero mittaukseen tulee jos otetaan suorin tai koukku jaloin, mutta hieman jäin pohtimaan, että onkohan nyt mittaustulokset oikein... [&:]


Mulla on olleet jalat niissä "telineissä", eli koukussa on olleet. Sitä en osaa sanoa, että mistä kohtaa alhaalta on aloittanut mittauksen, en ole niin tarkkaan pistänyt merkille.
 
pisara:

Turpooko sulla jalat, jospa tuo paino onkin suurinosa kerääntynyttä nestettä jalkoihin??
Mulla ainakin illalla näyttää vaaka ihan hurjia lukemia..

Ei kai sitä turvotusta millään mitata. Mulla neuvolantäti vain totesi, että turvotusta on.
 
pumpuli82:

Jep, Jalat koukussa täällä mitataan ja juurikin tuon luun kohdalta aloitetaan alhaalta ja sitten tuonne ylös asti, mittanauhalla. Joskus tuo luu on niin kipeä/arka, että se voipi vähän sattuakin..
 
Takaisin
Top