Joulukuun mammat 2015

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Esma
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
En ole juurikaan perehtynyt kaksosuuteen, mutta olen itse kaksonen. Äidin puolen suvussa ei ole kaksosia, mutta isäni puolella on.
 
Onnea Wildis hyvistä uutisista ja pahoittelut toisen menetyksestä. Pääasia että siellä yhdellä kaikki hyvin <3

Onpas tänne meille joulukuisiin siunaantunut näitä kaksosia. Ei kuitenkaan kovin iso otos olla mutta silti jo useampi kaksosraskaus, jatkui tai ei :) jännää
 
Ihanaa Wildside❤ Mun tytön aikasessa ryhmässä oli myös yks jolla oli kaksosraskaus ja toinen meni kesken.. Jännä et ei oo missään neljästä ultrasta nähty kahta vauvelia! Mutta saatte jouluvauvan kuitenkin!!❤
 
Muokattu viimeksi:
Täällä ollaan kuumeessa. Eilisillasta alkaen lämpöä, 36,5-37,4 välillä seilaavat lukemat. Eikö nyt ollu niin, että tämmönen pieni lämpö ei ole haitallista eikä sen suhteen tarvi ryhtyä muihin kuin lepotoimenpiteisiin, mutta jos nousee yli 38 niin sit pitäs saada alemmas tai voi olla sikiölle haitallista? Viikkoja kasassa nyt 11+4.
 
Ei oo haittaa noin matalasta lämmöstä. Itelläni ollu 37,4 paikkeilla lämpö koko raskauden ajan.
 
38,5 astetta oli se raja, minkä joltakin nettisivulta bongasin aiemmin. Itsekin olen yhden kuumeflunssan ehtinyt jo sairastaa raskauden aikana, ja silloin otin yhden Para-tabsin juuri kuumetta alentamaan.
 
Mäkin oon yhen kuumeen sairastanu tän raskauden aikana, mulla normaalisti lämmöt on aina semmoset (myös raskauden aikana) ni sillo oli 37. Kuume kesti pari päivää ja otin levon kannalla ja sillä meni ohi :) tais olla mulla joskus rv6+ ja nyt siis mennään jo 10+6
 
Kuivuuko muilla iho normaalia enemmän? Mä oonhuomannu et kädet, jalat ja huulet kuivuu kovasti. Normaalisti ei tähän aikaan vuodesta kuiva näin, enkä muista että aikasemmissakaan raskauksissa olis kuivunu, tai sitten en vaan muista.
 
Täällä ilmoittautuu toinen kuivaihoinen. Normaalisti näin keväällä ei tarvitse enää joka suihkun jälkeen rasvailla, mutta nyt todella täytyy. Mulla myös nenän limakalvot ihan järkyttävän kuivat. :(
 
Täällä kolmas kuivaihoinen! Tuntuu että mikään rasvaus ei riitä ja etenki jalkapohjat on alkanu hilseilee :/ yleensä vaan talvella se ongelma.
 
Täällä taas päinvastoin. Iho on niin rasvanen, että vois leivälle rasvaa pyyhkiä :D Nenän limakalvot täälläki kuivat ku paljon verta tulee niistäessä.
 
Mulla myös todella kuiva iho, juuri eilen ihmettelin miehelle sitä, että kädet on yhtä kuivat kuin talvipakkasilla..
 
Sormien välit täälläkin ollu pari viikkoa niin kuivat et ihan aukeilee. Ja naama. Hiusraja täynnä näppyjä. Muuten ihan "hilseilee" iho kun niin kuivaa. Ilenet vuotaa verta hampaita harjatessa vaikka ientulehdusta ei mun mielestä olekkaan..
 
Hei kaikille!

Täällä ollaan oltu vähän taka-alalla mutta nyt täytyy tulla kirjoittelee enemmän kun riskit ovat aika pienet jo.

Perjantaina käytiin Hyvinkäällä ultrassa, siellä pieni potki minkä kerkesi <3 ja oli oikea linssilude!
Viikot täsmäsivät 12+2 ja La pysyy 16.12.15 <3

Varattiin myös rakenneultra joka on 3.8 oi että sitä fiilistä että kaikki on hyvin, oon niin helpottunut ja onnellinen !

Vaimomamma rv 12+3
 
Täällä myös iho on kauttaaltaan kuiva. Normaalistikin mulla on kuiva päänahka, mut nyt siitä lähtee harjatessa isoja laattoja kuivaa nahkaa. Tosin kohta ei enää oo mitä harjata kun hiuksia lähtee PALJON.
Lisäks ystäväni lisälyönnit on jokapäiväinen harmi. :(

Ai nii, rv 11+0 :)
 
Muokattu viimeksi:
Vaimomamma, me oltiin kans perjantaina Hyvinkäällä. :)
Rakenneultra ei kuitenkaan sattunut samalle päivälle, vaikkakin samalle viikolle.
Rv 12+0.
 
Takaisin
Top