Joo, eipä mullakaan koskaan neuvola oo raskautta varmistanu. Tokassa raskaudessa kävin niiden vuotojen takia jo varhain TK:ssa ultrassa ja kolmannessa määriteltiin raskauden kesto rv7 ku keskenmenon jälkeen ei ollu menkkoja välissä. Ite kyl sanoin, et se on se 7 viikkoa, mut ei mua uskottu :)
Synnytystä panikoin vaan sen takia ku vieläkään ei oo selkeetä suunnitelmaa mitä lapsille tehään ku lähtö tulee. Muutamia vaihtoehtoja on täs lähellä, mut niilläkin pienet lapset eli jos (ja luultavasti kun...) lähtö tulee yöllä on pakko sit jonku lapsi nostaa ylös... Sekin vaikuttaa onko arki vai vkonloppu. Aikasemmat on syntyneet niin nopeesti, et hirveen kauan en aio ootella ja arpoa kotona mitä tehään. Tosta syystä en mitään tyhjennysjuomiakaan ala kittaamaan. Vauva on luultavasti syntyny, ennen ku noi alkaa vaikuttaa. Toivelistaan oon aiemmin tainnu kirjata, että kivunlievitys tarpeen mukaan yhdessä kätilön kanssa harkiten ja osaava ja kuunteleva henkilökunta.
Jos en ihan väärin muista ni suomalaisissa munissa ei oo salmonellaa tavattu. Ja jos sitä ois ni se on siinä kuoren ulkopinnassa, joten tartunnan voi välttää omilla toimillaan aika tehokkaasti.