Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari

Onko muita kasvissyöjiä joiden tekee mieli lihaa?
Mua ällöttää tällä hetkellä ajatuskin tofusta, härkiksestä, pavuista yms vegeprotskuista ja tekee mieli syödä lihaa :’(
Olen siis syönytkin nyt ja totellut vaan mielitekoja kun on niin etova olo koko ajan.
En ole kasvissyöjä mutta syön kasvisruokapainotteisesti. Paitsi nyt, koska lihan himo on aivan jäätävä![]()
Turhaan kannatte sellaisesta asiasta huonoa itsetuntoa. Itse en taas saa lääkärin määräyksestä syödä ollenkaan kasvispohjaisia tuotteita niin mulla taas välillä meinaa tää liha tökkiä
Kahvia juon vaan kupin aamusta, mutta edellisissä raskauksissa kahvi ja pelkkä kahvin tuoksu ollut ihan pannassa
Mun ei ylipäätään tee juuri mieli muuta kuin karjalanpiirakoita ja jogurttia (mutta ei todellakaan maustamatonta, mitä yleensä syön) - mitähän kroppa yrittää kertoa? Mulla edelleen uppoaa lähes kaikki ruoka. Pahoinvointikin helpottanut. Ei mitään erityisiä himoja eikä ällötyksiä. Suklaata ei tee mieli, mutta se on ehkä ihan hyväkin asiaKahvia juon vaan kupin aamusta, mutta edellisissä raskauksissa kahvi ja pelkkä kahvin tuoksu ollut ihan pannassa
![]()
Mä myös saan alas lähinnä vaan sitruunajogurttia (tavallisesti maustamatonta kaurajogua) ja jotain leipää/karjalanpiirakoita. Ja viinirypäleitä. Juustoa syön suoraan paketista.Mun ei ylipäätään tee juuri mieli muuta kuin karjalanpiirakoita ja jogurttia (mutta ei todellakaan maustamatonta, mitä yleensä syön) - mitähän kroppa yrittää kertoa?![]()
jokainen suupala on pakottamista. Mitään makeeta en myöskään pysty syömään vaikka oon normisti aikamoinen karkkihiiri. Oon alkanut laihtumaan ja huolestuttaa saako kaikkea tarpeellista. Yritän syödä maitotuotteita, proteiinipitoisia kasviksia, hedelmiä, marjoja, viljoja jne. Osaako kukaan sanoa onko riski että jää jotain saamatta? Toi laihtuminen huolestuttaa kun ilmeisesti vapautuu myrkkyjä elimistöstä mutta minkäs tekee. Onneks vauva ilmeisesti kyllä ees ottaa mitä tarvii.