"Itselläni syy lääkeettömään synnytys pyrkimykseen vapaahetoisesti on, että kun vertaan lääkkeellistä ja luomusynnytystä niin luomu synnytyksessä paljon enemmän "etuja". Naisen keho tietää mitä tehdä kun synnytys käynnistyy ja naisen kehossa kaikki tarvittava ja osaava kivunlievitys, mutta heti kun lähtee lääkkeellisesti puuttumaan kaikki se häviää, ja seurauksena erilaisia hankaluuksia synnytykseen sekä vauvan ja äidin ensimmäisiin viikkoihin yhdessä. Ja lääkkeet voivat hidastaa myös synnytystä oleellisesti."
Ei se ihan suoranaisesti näinkään mene :) Oikein käytettynä epiduraali on etu sekä lapselle että äidille, sillä on positiivisia vaikutuksia sekä synnytyksen etenemisen kannalta että äidin ja lapsen voinnin kannalta. Epiduraali voi mm. parantaa vauvan hapensaantia synnytyksessä, kun vauvan hapensaanti on heikentynyt. Myös se, että äidin kipukynnys ylittyy radikaalisti lisää huonoa synnytyskokemusta, joka taas voi johtaa jopa synnytyksen jälkeiseen masennukseen. Epiduraali (ja muut puudutteet) pitää antaa oikeaan aikaan, ei liian aikaisin (voi hidastaa synnytyksen kulkua).
"Uskon ihan yleisestikkin, että kehossamme on kaikenlaisia hienoja parannus, kivunlievitys, vastustuskyky ym. keinoja mutta heti kun ihminen on lähtenyt puuttumaan näihin lääkkeillä, meistä on tullut lääkeriippuvaisia ja nämä luonnolliset kyvyt ovat hävinneet."
Totta on kyllä se, että kehosta itsestäänkin löytyy vaikka mitä valmiuksia ja kivunlievittäjiä :) mielestäni luomusynnytykseen pyrkiminen on hyvä juttu, ja se että haluaa ensisijaisesti käyttää luonnon menetelmiä kivunlievittäjinä on ihan kokeilemisen arvoista. En usko että luonnolliset "voimat" on meiltä mihinkään hävinneet, kyllä ne vielä olemassa on. Monet haluaa tietysti täysin kivutonta ja osa on todella kipuherkkiä, kaikki kestää/sietää kipua niin omalla tavallaan. Minusta on hyvä, että kipulääkkeet on olemassa ja jokainen voi itse tehdä valinnan mitä käyttää :)