Raskaaksi 2026

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Mamiksx5
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Kiitos kaikille! ❤️ Googlen tekoäly oli sitä mieltä, että tasavahvat viivat dpo 13 kertoisi aikaisesta kiinnittymisestä, jolloin hCG on ehtinyt nousta noin korkeaksi. Mietin kuitenkin sitä, että dpo 10 mulla oli sitä sellaista ruskeaa valkovuotoa - saattoiko se olla kiinnittymisvuotoa?

Google-AI sanoi myös, että eri testierien värien vahvuuksissa voi olla eroja, ja varoitteli, ettei viivan vahvuudesta voi tehdä päätelmiä mahdollisista kaksosista eikä myöskään raskauden jatkumisesta. Oli se kuitenkin myös sitä mieltä, että vahvat viivat on erittäin positiivinen merkki ja viittaa vahvaan ja terveeseen hormonitasoon.

Puoliso ei selvästikään vielä luota tähän tulokseen. Viime kemiallisessa se oli niin onnessaan ja puhui, miten hänestä tulee perheenisä jne, joten hän taitaa nyt suojella omia tunteitaan. Se on suhtautunut aika coolisti ja pyysi mua tekemään uuden testin ylihuomenna. Toivotaan parasta. 🌈✨
 
Ihan en malttanut odottaa sunnuntaille seuraavan testin kanssa, kun haluaisin jo saada sen hemmetin negan... Mutta ei, ei vieläkään. Tänään kp 27 vuodon alusta laskettuna. Pc vaihtui RFSU:n testiin, joka kaapista löytyi. Mul hajoo mielenterveys tähän odottamiseen... Onko muita, joilla tän negan saaminen kestää näin kauan?

View attachment 156592

Ovistestien vahvuus oli laskussa jo muutaman päivän, mikä vaikutti musta hyvältä, mutta tänään taas vahvuutta enemmän. Huoh..

View attachment 156593

Sunnuntaina kai saisin sit soitella Naistenklinikalle, jos testi edelleen posi.. Eli sen neljä viikkoa vuodon alusta.. Oon ihan varma, et ne ei sunnuntaina ees ota sinne ja tosiaan ma-ti mä en ees ehdi menemään.. Arrrggghhhh. Toisaalta en ees haluaisi soittaa, jos se testi sit kuitenkin muutaman päivän päästä muuttuisi negaksi.. Rahanmenoa vaan tiedossa.. Mut entäs ku se ei sit muutukaan negaksi... Ei kuitenkaan tulehduksen merkkejä, eikä kipuja.

@Uniensinilintu Onnea plussasta ja paljon liimaa pikkuselle. 😍
Kiitos ❤️

Tuo negan odottaminen on kyllä tuskaa ja aika tuntuu matelevan 😔. Mulla tuulimuna/km tyhjennyksen jälkeen vaan jatkui ja jatkui positiivisena, mut sit vähän ennen 4vkoa haaleni. Halaus sinne ❤️
 
Pakko nyt avautua, että tässä kierrossa on jotenkin tosi hankala odottaa tietoa siitä tärppäsikö vai ei. 🤯

Meillä on juhannukseksi suunnitelmia, ja mikäli tärppi kävi niin täytyy tehdä valmisteluita sen suhteen. Jos taas ei käynyt niin haluaisin tietää senkin.

Ensin ovis tuli odotettua myöhemmin, sitten FF panttasi arviota oviksesta. Oon ollut tämän viikon sairaslomalla ja nukkunut huonosti niin on ollut liikaa aikaa miettiä. Ärrrsshh mä haluan jo TIETÄÄ että pystyn asennoitumaan juttuihin! Ärsyttää!

Ei ole aiemmissa kierroissa ollut näin pahaa piinaa.
 
@Syyskukka On kyllä upea vahva viiva, onnea ja tarrasukkia! 😍

@Round2❤️ Tuntuu kohtuuttomalta tuo homma, kun on niin pitkittynyt.. 😞 Paljon jaksamista ja toivottavasti ensi viikko tuo käänteen tavalla tai toisella. ❤️

@Kumpare Voi harmi, tsemppiä odotukseen. ❤️

@Vaaveilija Ei oo yks tai kaks kertaa, kun raskaus on alkanut juurikin kostean illanvieton aikana, ennen tai jälkeen. Että jos ei aivan tillin tallin aio olla, niin mä varmaan menisin silti. 🫣😅 Mutta tämä on vain oma mielipide, ei mikään (huono) neuvo. 😬😅
 
Mut hei... dpo 9, ja lämmöt sukelsi... Voisiko olla kiinnittymisdippi? 😍🤞
Voihan se olla, ja tiiän et dpo 9 on vielä alkainen. Dippi tapahtui jo eilen, mut tänään nousi cover linen alapuolelle, jolloin koko line häipy käppyrästä. Mulla on fitbit mittausmenetelmänä ja mun käppyrä on aika erratic varmaan sen johdosta.

Mut hienoa, että te saitte kun saittekin talletuksen tehtyä! Mä varmaan tekisin kans niin kuin @Puolikuu ehdotti, et menisin sinne menoon ja joisin muutaman rentouttavan ihan hyvällä omalla tunnolla. 😊☀️
 
Voitteko spekuloida mun kanssa?

Viime kierto pohjat, 44 päivää. Normaalisti n. 33 päivää. Kävin gynellä kp42, sain terot mutten ehtinyt aloittaa ennen kun vuoto alkoi. Sovittiin, että syön 3kk kp15-25, jotta kierto tasoittuisi vähän.

Tikutin ovista kp10-18, mielestäni plussasin sen kp17, lämmöt ihan pienessä nousussa ouralla. Terot aloitin kp15. Talletuksia ihan riittävästi kp13-19 (😅✌️). Tänään, kp 25 aamulla heräsin alavatsan kipuun tai paineeseen ja kesti aikaa löytää hyvä asento. Sellainen paineen tunne. Aamulla vaaleanpunaista pyyhintävuotoa, ei muuta.

Mitäs tässä siis nyt tapahtuu...?
Terolutit laittaa kohtua duuniin, vuoto alkaa kunnolla ihan näillä näppäimillä vai jokin kiinnitysyritys..?
 
@Sävellä Ajallisesti sopisi olla kiinnittymistäkin, toivotaan niin! 🌈 Ei itsellä ainakaan terot aikoinaan aiheuttaneet mitään tuntemuksia.. Mulla oli kiinnittymisvuoto syksyllä ja se oli juuri tuollainen vaaleanpunainen pyyhintävuoto ja sitä ennen tuntui hetkellinen kivulias paineentunne kohdussa.
 
@Sävellä voisi hyvinkin olla kiinnittyminen 🌈

ON, tänään Flo ennustama ovis, mutta ei kyllä ole vielä tullut oikeanlaista seafoodia, joten uskon et se on vasta parin päivän päästä. Halut on kyllä ollu korkeella jo useamman päivän, joten on ollu helppoa huolehtia päivittäisistä peittojen tuuletuksista.

Sitä tässä vaan tänään mietin, et näin toista vauvaa on kyl huomattavasti helpompi "tehdä", kun esikoinen pitää mielen niin kiireisenä, että ei ehdi vaan pyöritellä näitä juttuja joka päivä koko päivää :Smiling Face With Open Mouth And Open Eyes: hyvä ku ees muistin et tänää oli se ennustettu ovis. Ja ekan ovistestinki muistin uittaa vasta tänään :tears:
 
Tsädäm. Positiivinen ovistesti tälle päivää kp 12. Tulihan se sieltä, eilen alkoi tummua ja tänään aamulla tummempi kuin eilen ja sit 13 aikaan yhtä tummat viivat. Jes. Hurlumheitä vaan ja sit alkaakin piinailut.

Mies kysyi tänään.. niin millon sitä raskautta voi testata jo😅 sanoin että nyt vaan vielä illalla sutasut ja aikaisintaan 10 päivän päästä.

Siis ja halvattu oon nauranut sille lastauslaituri kommentille tänään aivan holtitonna. Laiturihommia ja sutinaa itse kullekkin! 🫢🙌
 
Mulla tuli tänään kaupan pihassa olo, että oonkohan mä ihan hullu, kun kolmatta tähän vielä haaveilen. 😅

Olin yksin näiden kanssa ostamassa puutarhatarvikkeita. Lastasin kärrystä autoon lavakauluksia kun lapset päätti alkaa sekoilemaan. Aukoivat turvavöitä, toinen kiipesi kuskin paikalle, toinen hyppi pitkin takapenkkejä. Aina kun sain toisen köytettyä kiinni niin toinen lähti uudelle sekoilureissulle. Kärryt meinas lähteä viettämään viereistä autoa päin ja tuntui että päästä lentelee ruuveja kun vitutti niin mahoton! 🤣

Kotona sanoin miehellekin, että eipä mua kyllä haittaa vaikka tulis vähän isompi ikäero kakkosen ja kolmosen välille. Pääsis ehkä vähän helpommalla ja ollaan kuitenkin ylitetty se piste, että leikkisivät yhdessä kun ikäeroa tulee melkein neljä vuotta vaikka raskautuisin tällä sekunnilla. Että se kolmas tulee sit kuitenkin olemaan se perheen vauva iänkaikkisesti, aamen. Mies sitten heitti, että pitäiskö sillekin sitten tehdä kaveri lyhyellä ikäerolla niin olis ”isot pojat” ja ”pienet”. 😵‍💫 Ukko se vasta hullu onkin.
 
Jälleen ihan tuhannesti onnea kaikille plussanneille, ihana ihana plussa-aalto täällä! 💕

Törkeetä omanapailua: täällä dpo ~8/kp 23, en oo tikuttanu ovista, joten täyttä varmuutta ei ole. MUTTA rinnat alkoi kipeytyä ihan törkeesti eilisillasta lähtien 🫣 Tuntuu, että liivit/pusero hankaa ja ovat todella arat. Töissä tuntu, että ihan niin turvonneet etteivät liiveissä tunnu pysyvän 🤣 Repäisykipuja myös ollut tässä eteenkin voimaa vaativissa liikkeissä töissä, mutta niitä mulla tuntuu muutenkin olevan luteaalissa + vähän ehkä kosteempaa alakerrassa 🤔 En haluais tippua jälleen korkeelta, mut ei oo koskaan tähän aikaan kierrosta ollu tämmösiä tissituntemuksia (ovulaation aikaan ja just ennen menkkoja kyllä), tietenki toive jälleen nostaa päätään vaikka oonki jo toivon aikalailla spontaaniin raskautumiseen menettänyt. Onko muilla näillä tienoin tissit kipeenä?
Lisäks tuntuu et aivastuttaa ihan koko ajan ja jotain nenän valumista oli yks pv töissä. Ei oo ollu muita allergia- tai flunssaoireita, mut eihän sitä tiiä.
Voispa olla meidän vuoro… 🥹 Tottakai meillä ens viikolla se ensikäynti, ois aika koomista (toki ihana ylläri) plussata nyt!
 
Takaisin
Top