Ylhäällä eilisillan stiksi ja alla aamun stiksi. Aika haalea viiva edelleen, mutta eikös siinä väriä näy eikä pelkkä viivanpaikka?Ehkä testailen uusiks vasta muutaman päivän päästä
Ihanaa viikonloppua kaikille![]()
Näkyy hyvin, varovaiset onnittelut! :)
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
Ylhäällä eilisillan stiksi ja alla aamun stiksi. Aika haalea viiva edelleen, mutta eikös siinä väriä näy eikä pelkkä viivanpaikka?Ehkä testailen uusiks vasta muutaman päivän päästä
Ihanaa viikonloppua kaikille![]()

Panadolissa oli jotain muutakin minkä takia toivotaan että jos täytyy esim raskausaikana käyttää, niin mahdollisimman pienellä annostuksella ja pienen aikaa. Oliko autismikin jopa yksi? Tää varmaankin toivottavaa ihan minkä tahansa lääkkeen kohdalla, ei sillä.
Mulla vaan kun on kaksi kertaa tiettävästi ovis siirtynyt, kerran oli Burana ja nyt ehkä tämä Panadol sitten, kun muutakaan en keksi. Tai saattoi toki olla sattumaakin. Eipä näistä niin tiedä mihin uskoa ja ketä, kun tutkimuksetkin elävät jatkuvasti.
Niin ei kai mitään lääkettä suositella käytettäväksi ilman hyvää syytä ja varsinkaan raskaana, mutta Panadol on se ensisijainen särkylääke jota raskaana oleville suositellaan. Ammattilaisten tietokanta ei ainakaan keksi mitään syytä miksei sitä voisi syödä ja se on ainoana kipulääkkeenä kaikkein turvallisempien lääkkeiden luokassa A. Mutta toki aina joskus tulee uutta tutkimustietoa ja näitä suosituksia muutetaan sen mukaan.
Olisko linkkiä pääsisin lukemaan? Kiinnostaa kovasti kun joka kerta tohon on tullut viiva ja ihan 25 herkkyyden testeihin haamut selvät oviksen aikana.Jossain toisessa ketjussa oli aiemmin puhetta, että johtuisi siitä että myös hCG nousee hieman oviksen aikaan, joten niillä naisilla joilla lähtötaso on muutenkin lähellä sitä testin herkkyysrajaa saattaa tulla haamu ovistestiin. Tai näin siellä kerrottiin.![]()
Olisko linkkiä pääsisin lukemaan? Kiinnostaa kovasti kun joka kerta tohon on tullut viiva ja ihan 25 herkkyyden testeihin haamut selvät oviksen aikana.
Ei siis ollut minun ajatus, itse muistelin vaan ettei raskaustestin pitäisi reagoida LH:n nousuun koska r-testi tunnistaa juuri sitä osaa joka on erilainen hCG:ssä ja LH:ssä. Siten olin ajatellut ettei oviksen pitäisi näkyä raskaustestissä lainkaan. Joku sitten kommentoi, että oviksen aikaan luontainen hCG nousee hieman ja se selittäisi raskaustestihaamun.Olisko linkkiä pääsisin lukemaan? Kiinnostaa kovasti kun joka kerta tohon on tullut viiva ja ihan 25 herkkyyden testeihin haamut selvät oviksen aikana.
Mä en valitettavasti muista mikä ketju se oli.Ei siis ollut minun ajatus, itse muistelin vaan ettei raskaustestin pitäisi reagoida LH:n nousuun koska r-testi tunnistaa juuri sitä osaa joka on erilainen hCG:ssä ja LH:ssä. Siten olin ajatellut ettei oviksen pitäisi näkyä raskaustestissä lainkaan. Joku sitten kommentoi, että oviksen aikaan luontainen hCG nousee hieman ja se selittäisi raskaustestihaamun.
Puhutteko tästä keskustelusta?:)
https://forum.vau.fi/threads/plussa-vai-ei.1584004/page-946#post-3580019
Näättekö saman minkä mä nään? Vai kuvittelenko?![]()

Heips!
Nyt on pakko kysyä teidän mielipidettä! Onkohan vain viivanpaikka? Tein PC-liuskatestin eilen aamuvirtsasta dpo13 ja tuo haalea viiva tuli heti testiajalla. Näkyy mielestäni livenä selkeämmin kuin tuossa kuvassa, ei tarvitse edes tihrustaa, mieskin jopa näki viivan selkeästiMutta kun en ole ihan varma, että onko tuossa yhtään väriä vai onko se täysin harmaa. Kuvassa omaan silmään näyttää valitettavasti harmaalta ja pelkään, että on vain viivanpaikka. Pitäisikö dpo13 kuitenkin olla jo huomattavasti selkeämpi ja punaisempi viiva, jos raskaana olisin? Uuden testin teen varmaan huomenaamulla, jos siis kuukautiset ei ala.
https://aijaa.com/1FfShF