Miitu: Juu, täytyy yrittää vaan sopeutua odotteluun, eihän tässä muutakaan voi... Kyllä se historia väkisin tuolla takaraivossa vaikuttaa kuitenkin
lunatilda: hcg lähtee varmaankin laskuun tosissaan vasta sitten, kun istukka on irronnut ja kaikki raskausmateriaali on poistunut kohdusta, siihen asti se pysyy ainakin yli viiden, näin olen antanut itseni ymmärtää. Lapsettomuushoidoissa kun vielä varmistetaan erikseen verikokeella, että hcg on alle 5 ennen seuraavaa yritystä. Voi käydä niin, että vaikka ultrataan ja todetaan kohdun olevan tyhjä, jokin istukan osa jää kuitenkin kiinni sinne, ja ylläpitää hcg-arvoa jossain tasossa, ja silloin pitää sitten harkita, millä toimenpiteellä kohtu saadaan tyhjäksi kaikesta raskausmateriaalista.
Vuodot voivat olla ihan normaaleja alkuraskaudessa, varsinkin tummat tuhrut, kirkas punainen veri ei välttämättä tiedä hyvää, vaikkei sekään aina kai ole katastrofin merkki. Tsemppiä lunatilda, toivottavasti kaikki menee hyvin, pidän peukkuja!
tiuhtimus: Etovia oloja on välillä ollut, varsinkin lyhyesti aamuisin ja illalla, päivät onneksi on menneet ilman isompia oloiluja. On niin paljon helpompi olla töissä, kun ei tarvitse olla koko ajan lähtökuopissa kohti vessaa! :) En siis valita, mutta silti :D Äidin puolella sukua naiset ovat aina olleet todella huonovointisia koko raskausajan, siksikin tässä nyt vähän ihmettelen, vaikka tosiaan jokainen raskaus on erilainen, ja ihmiset ovat erilaisia :)