Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
Puhelimessa vaan th sanoi, että mieskin voi tulla nii mietin et onko siinä jotain järkeä vai ei. Ilmeisesti siis ei.
Mulla eka neuvola 15.9 8+1.

Oli tosi mukava terveydenhoitaja. En tiedä, tarvitseeko hänen tulla seuraavalla kerralla mukaan, mutta katsomme tilannetta sitten myöhemmin. Minusta on muakvaa käydä yhdessä, ja hänen on nyt helppo järjestää aika osa-aikatyön ja opiskelun vuoksi.
Eihän esim. hevosella ratsastamistakaan suositella tärähdysten ja mahdollisten iskujen takia myöhemmässä vaiheessa, mutta yövuorossa saisi kyllä yksin huhkia myös väkivaltaisten tyyppien kanssa pahoinvoivana ja väsyneenä vessa- ja ruokatauoista tinkien
Toisaalta ei se kyllä munkaan mielestä neuvolan asia oo! 

Täällä myös ensimmäisessä neuvolassa käyty :)
Yövuoroista terkka sanoi, että raskaus ei ole sairaus. Ärsyttää kun se pitää aina sanoa, kun ei kyse siitä ole!Eihän esim. hevosella ratsastamistakaan suositella tärähdysten ja mahdollisten iskujen takia myöhemmässä vaiheessa, mutta yövuorossa saisi kyllä yksin huhkia myös väkivaltaisten tyyppien kanssa pahoinvoivana ja väsyneenä vessa- ja ruokatauoista tinkien
Siitä on tutkimustakin tehty, että valvominen lisää km riskiä. Meidän pomo haluaisi jonkun paperin noista yövuoroista, mutta onneksi työterveys kirjoittaa sellaisen kun neuvola ei voi
Toisaalta ei se kyllä munkaan mielestä neuvolan asia oo!
Sain myös nivaskan papereita, seuraavat ajat neuvolaan ja lähetteen sokerirasitukseen sukurasitteen takia. Muuten terveydenhoitaja oli kyllä ihan mukava ja ihan kiva käynti.![]()

Okei! Mulla ei oo vielä mitään hajua näistä neuvoloistaPuhelimessa vaan th sanoi, että mieskin voi tulla nii mietin et onko siinä jotain järkeä vai ei. Ilmeisesti siis ei.
Ja ei kai sillä oo mitään väliä jos toi mun viesti oli vähän huonosti kirjoitettu!![]()

Olisipa meilläkin vain ilmoitusluonteinen asia. Sekä työnantaja, että neuvola ilmoittivat, että työterveydestä tarvitaan todistus öiden lopettamiseksi. Mietityttää jo, että mitenhän mahtaa öiden tilalle työtä sitten löytyä, kun sen aika on. Onneksi se on työnantajan tehtävä keksiä.
Eu direktiivistä tulee tää määräys että ei saa teettää yötyötä. Lääkärin todistus tosin sanotaan että tarvitaan.
Jatkatko kuitenkin vielä yövuorojen tekemistä? Meillä ei onneksi ole väkivallan vaaraa, mutta joka kolmas viikko on viisi yövuoroa. Viime kerralla olin vain yhden ja loput sairaslomalla pahoinvoinnin vuoksi. Nyt työnantaja antoi ekan yön vapaaksi, että saisin vähän kevennettyä taakkaa. Vähän jännittää, miten jaksaa ja tuo kohonnut km-riski, mutta eiköhän moni tee pitkällekin yövuoroa ilman ongelmia :)


Soittelinpa esimiehelle näin ekan epäonnistuneen yön jälkeen, reilu vuorokausi hereillä ja parin tunnin unien jälkeen nukkuminen ei enää onnistunut. Olo sen mukainen ja voimisti taas pahoinvointia. Useamman vuoden olen yötyötä tehnyt ja ikinä ei ole mitään ongelmia ollut. Ehdotti saman tien, että teen loppuviikon toista vuoroa, huippua! Tulevista öistä ei ollut valmis saman tien luopumaan, mutta lääkärintodistuksella sekin tulee hoidettua.
Eilen kävin seulontaverikokeissa, parin viikon päästä nt-ultra ja siitä reilu viikko niin jo neuvolalääkäri. Mitenhän sitä osaa säästellä itseään eikä mene tutkimaan verikokeiden tuloksia![]()
