Tänään sitten käyty ensimmäisessä neuvolassa. Neuvolan- täti oli aivan ihana tyyppi!
Mitattiin paino, pituus, hemoglobiini, verenpaine ja otettiin pissanäyte. Kaikki arvot olivat hyvät.
Materiaalia tosissaan kassillinen mukaan. Ja tavallaan helpotuksen tunne. Saatiin varattua aika np- ultraan sekä käynti pelkopolille( mulla on siis aivan valtava sairaalakammo, kipukammo sekä verikamme. Eli nämä, kun yhdistää, niin synnytyksestä tulee kunnon show!)
Mukava huomata miten miehiäkin huomioitiin tässä asiassa. Seuraavaksi isäntä varaa oman aikanasa neuvolaan, jossa hänkin saa tietopaketin ja hänen ajatuksiaan kuunnellaan. Myös järjestetään isä- iltamat, johon jokaisen raskaana olevan puoliso osallistuu. Sama myös odottaville äideille. Vertaistukihan on korvaamatonta.
Tuntui kuitenkin vielä kauhean aikaiselle kaikki tieto ultrista, synnytysvalmennuksesta, perhe valmennuksesta jne. Kunhan tässä saadaa pikkuinen pidettyä masussa hyvässä kunnossa ja vähän kehittymään lisää, niin alkaa ehkä tämä lievä pelkokin heinkentymään, ja sitten pystyy alkaa keskittymään tulevaan hyvin mielin.