Maalismasut

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja piia84
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Onnea Oanna :) ompas teillä todellinen ylläri tullut. Toivottavasti miehesikin innostuu ja saatte alkaa yhdessä odottamaan malttamattomina maaliskuuta ;) Tervetuloa maalismasuihin!
 
Eea mun mieltä on rauhoittanut puhuminen jonkun kanssa (siis että pysyykö pikkuinen matkassa loppuun saakka). Alussa ei muut tiedäkään kuin tuo mies, joten sille olen ahdistuksiani purkanut.

Oannalle onnea! Täälläkin toivotaan että miehesi innostuu pikkuisesta myöskin!

Täällä pahoivointi on alkanut nostaa päätään, onneksi syöminen ainakin toistaiseksi auttaa.
 
Mites teillä muilla jotka ootta käyneet jo ekas neuvolas. Mitä teil oli puhetta tässä purkkiin pissaamisesta neuvolakäynneillä? Pitääks teillä niin lääkärin käynnil ku terkkarin käynnil pissata purkkiin vai vain terkkarikäynneil? Mulla ku tää jäi vähän epäselväksi, enkä tajunu tarkistaa sitä siinä vaihees vaikka se kysy, että onko jotain kysyttävää. Näin jälkikäteen tulee nää kysymykset mieleen. Mulla on lääkäri jo tiistaina, joten sen vuoks tätä tässä nyt pohdiskelen.
 
Sinsu vielä ei neuvolaan asti olla tässä raskaudessa päästy, mutta edellisessä piti pissata purkkiin ihan joka käynnillä sekä lääkäri- että terkkarikäynnillä.
 
Täällä olisi myös maaliskuun pikkuinen tulossa :) Tänään rv 7+0. Eka nevola parin viikon päästä (vasta :( ) ja kauhiasti jännittää ! Eka lapsi siis tulossa, toivon, että kaikki menee hyvin :/
 
Onnea plussanneille!

Täällä ois vielä reilu viikko ekaan neuvolaan, pääsis vihdoin näkemään mitä siellä masussa on. Näin jo unta kaksosista....!

Mielialavaihtelut on ollut ihan hirveitä pari päivää. Ensin olen hyvällä tuulella ja yhtäkkiä sitten mikään ei ole hyvin ja pinna kiristyy hetkessä vaikkei ole syytäkään ja kohta sitten itketään ku taas tuli tyhjästä kärtyttyä. Mies parka, sehän se ne purkaukset joutuu ottamaan vastaan. Lisäväriä tilanteeseen tuo esikoinen, joka itkee heti jos ei saa mitä haluaa ja silti yrittää kaikkeen mikä on kielletty (isovanhempien mukaan meillä on 1-v uhma menossa) ja minä olen yhtäkkiä alkanu ottamaan itseeni pienetkin itkun tiraukset ja pelkään olevani liian tiukkis ja sitten jos joudun oikeasti olemaan tiukka niin sitten kalvaa syyllisyys vaikkei siihen järjellä ajateltuna ole mitään syytä. Äh ja taas tulee tippa linssiin. Piti nyt sitten tulla tänne valittamaan kun mies pääsi töihin minua karkuun, pahoitteluni tästä. :sad001
Mies eilen sanoi, että edellisessä raskaudessa oli samanlaista, siis mielialavaihteluja ja kärtyä. Itse muistan selkeästi vain tämän itkuherkkyyden (jota muuten jatkui myös synnytyksen jälkeen useamman kuukauden). Onneksi sitä itkee välillä myös onnesta, ku on tämä silti vaan niin ihanaa.
 
Mulla on ollut flunssa jo yli viikon ja tänään kävin apteekista kyselemässä että millä lääkkeillä oloa voisi vähän helpottaa. Farmaseutti väitti että Otrivinia voi hyvin käyttää mutta kotona luin pakkausselosteesta ettei sitä saisikaan käyttää. Mitenkähän on? Tuskimpa siitä nyt ainakaan kovin suurta vahinkoa on jos nukkumaan mennessä laitan suihkaukset että saan nukahdettua..?
 
Moikka! Eilen plussasin ja nyt viikolla 5+1, laskettu aika on 30.3. Epäilykset raskaudesta heräsivät viikko sitten, kun oli liitoskipuja aina esim kyljelleen kääntyessä tai aivastaessa. Lopulta uskalsin tehdä testin ja heti tuli kaksi vahvaa viivaa :) meillä aloitettiin yritys viime lokakuussa, joten erittäin toivottu lapsi on tulossa! Ja tämä olisi siis meidän toinen lapsi. Ensimmäistä yritettiin 1,5v ja poika syntyi lopulta 6vk etuajassa eli keskosena. Nyt poika on jo 1,5v eikä keskosuudesta tietoakaan. :) mutta siis tämän pikkukakkosen laskettu aika on viitteellinen esikoisen keskosuuden myötä. Voi olla kaikkea helmi- ja maaliskuun väliltä, mutta toivotaan, että tämä pysyisi mukana ihan loppuun asti! :)
 
Mulla on ollut flunssa jo yli viikon ja tänään kävin apteekista kyselemässä että millä lääkkeillä oloa voisi vähän helpottaa. Farmaseutti väitti että Otrivinia voi hyvin käyttää mutta kotona luin pakkausselosteesta ettei sitä saisikaan käyttää. Mitenkähän on? Tuskimpa siitä nyt ainakaan kovin suurta vahinkoa on jos nukkumaan mennessä laitan suihkaukset että saan nukahdettua..?



Ota sinkkiä ennemmin pikkuisen reilusti :) Se vähän terveellisempää ja luonnonmukaisempaa. En ole varma voiko apteekista ostettua pureskeltavaa Zinkkiä raskaana syödä (apteekin lääkkeissä kun on kaikkea muutakin aina kuin pelkästään itse ainetta).. varmista asia mutta ainakin luonnontuotekaupoista ihan tavis Sinkkiä löytyy. Juttele aina ostaessasi myymälän myyjän kanssa.
 
Olipas tänne tullut paljon viestejä viime käynniltä, onnea kaikille uusille (ja tietysti "vanhoille" odottajille) ! Meillä menossa tänään 7+4. Eka neuvola olis 8.8 jolloin viikkoja 9+0. Meillä siis toista lasta odotellaan ja hirveän malttamattomina :) Ollaan jo iloittu isovanhemmille ja meidän molempien sisaruksille asiasta, ja kaikki vain tuumasivat että olivat jo osanneet odottaa uutista :) Meillä siis esikoinen 1,5v tyttö, joka syntyi viikolla 41+4 :) Nyt malttamattomana jo odotellaan ultraa :D (neuvolasta viis) :D
 
Hiphei!

Eilen käyty ensimmäistä kertaa neuvolassa. Terveydenhoitaja oli tosi herttainen ja mukava ja kyseli sekä mieheltä että itseltä paljon. Tapaamisella otettiin verenpaine, paino ja pissanäyte. Sinsu: Terkkarin mukaan pissanäyte otetaan lähes jokaisella tapamisella. Näin ainakin muistelen. Meillä on tulossa elokuun lopulla lääkärin tapaaminen, jota ennen terkkari tapaaminen, jossa otetaan taas samat testit kuin eilenkin.

Tällä hetkellä 8+2 mennään ja olo on edelleen melkoinen. Oksennukset oon välttänyt jollain ihme mielikuvaharjoittelulla, mutta en tiedä pystyykö vielä jatkossa välttämään asian. Pahin olo on ollut selvästi viime päivinä. Omalta äidiltä kyselin, niin oli laattaillut 4kk:ta alussa, mutta muut raskaudet mennyt vain huono-oloisena. Terkkarin mukaan oksenna jos oksettaa ja kuuntele muutenkin kehoasi.

Entisenä himoliikkujana eniten ihmetystä on aiheuttanut se, että liikunta ei tunnu maistuvan yhtään. Ootteko muut olleet yhtä väsyneitä ja ei liikuntamielellä, vai olenko vain laiskamato? Terkkarin mukaan asia liittyy siihen, että keho vaatii nyt enemmän lepoa kuin ennen. Mutta kyllä nyt luulis 10 tuntia vuorokaudessa nukkumisella energiaa riittävän. :)

Tsemppiä kaikille!
 
Oanna, itse kans nuhanenänä kävin apteekissa ja täti sanoi ettei saa muita lääkesuihkeita käyttää ja tökkäs mulle kouraan tommosen physiomer-suihkeen. Jotain merivesihommaa.... mutta ei sillä kyllä samanlaista tehoa ole kuin noilla lääkesuihkeilla :( ainakaan mun kohdallani.

Täällä on viimenen päivä menossa sairaslomasta... ja lääkärille uusi aika klo 9.40. eilen kävin verikokeissa, en usko että niissä olis mitään vikaa, ei ollu esikoisenkaan aikaan vaikka oksensin joka nurkkaan :D aina väkipakolla on pakko jotain pysyttävä sisälläkin kun väkisin juon vaikka tulis uloski....
 
Hei!

Uusi maalismasu ilmoittautuu mukaan keskusteluun. Tänään käytiin varhaisultrassa, ja sen perusteella raskausviikkoja on 7+0 ja laskettu aika 17.3.2014. Takana on kolme keskenmenoa, joten vielä ei uskalla huokaista helpotuksesta... Raskaus saatiin alulle inseminaatiolla 3 vuoden yrityksen jälkeen.

Enemmän tulee varmaan keskusteltua tuolla Facebookin puolella, mutta tässä lyhyt esittely :)
 
Terkkuja viikolta 8+0 ja eiliseltä ekalta neuvolakäynniltä :)

Kaikkinensa kiva neukkureissu oli, terkkari vanhemman kansan "mummo", joka kuitenkin eli ihan tätä päivää jutuissaan :D ainut mikä käynnissä jäi harmittamaan oli se, että tulevaa isää "syyllistettiin" puhumattomuudesta. Ihan niinkun tuppisuu ei voisi olla asiasta yhtä onnellinen kuin tällainen hölösuu... Ja onko se ihme, ettei toinen saa suunvuoroa kun meikäläinen on koko ajan turpa auki. No, ehkä terkka vielä oppii meidän tavat tuntemaan. Tai sitten ei, muutto on edessä ja tuskin samalle alueelle jäädään eli eiköhän tuo terkkakin vaihdu jossain välissä.

Kunnan tarjoama eka lääkäri jätetään meikäläiseltä välistä, kun kuun puoli välissä jo singahdin sinne yksityiselle käymään. Nyt odotellaan kolmisen viikkoa kutsua verikokeisiin ja sen jälkeen onkin sitten vuorossa se ensimmäinen kunnan tarjoama ultra. Innolla sitä odotetaan ja mieskin jo huumailim että varmasti hakee töistä vapaata siihen päivään, jotta pääsee kaikki äänet kuulemaan ja systeemit näkemään.

Pieniä juttuja, jotka koko ajan tuovat raskautta konkreettisemmaksi. Ruokalistankin läpikäynti helpotti oloa, aika vapaasti sitä saa syödä. Esimerkiksi suurta herkkuani tuorejuustoa! Kun vaan muistaa katsoa, että se on pastöroitu tuote. Ja toki, liika on aina liikaa, mutta vähän kuitenkin ;)
 
Moikka,

täällä taas yksi maaliskuinen lisää. Laiskana kopion osan tekstistä, jonka kirjoitin esikoista odottavien ketjuun.

Ikää pian 28 v. ja yhdessä olemme olleet mieheni kanssa reilu 5 vuotta. Yritys aloitettiin tammikuussa ja puolen vuoden jälkeen tärppäsi, tosin joka kuukausi olosuhteet "tärpille" eivät olleet kovin otolliset yhteisen ajan puutteen vuoksi, sillä mies opiskelee toisella paikkakunnalla.

Tänään käytiin varhaisultrassa, jossa lääkäri arvioi alkion iäksi 7 viikkoa. Omien laskujeni mukaan 7+1 ja alkion pituuden mukaan 6+5. Laskettu aika on ultran mukaan 20.3.14. Itse tosin olen sitä mieltä, että se on 17.3., eli kutakuinkin samoissa mennään eevi85:n kanssa. :) Eiköhän se tarkennu vielä tässä viikkojen edetessä, olettaen että kaikki sujuu niinkuin pitää.

Saa nähdä koska sitä uskaltaa kunnolla iloita tästä, sillä vielä olen sen verran realisti (/pessimisti), että jossittelen kaikkea raskauteen liittyvää. Yhden haasteen tähän ajanjaksoon tekee ensi kesänä olevien häiden suunnittelu ja pohdinta siitä, onko reilu 2 kk:n palautumisaika synnytyksestä riittävä, jotta olen "juhlakunnossa" kesäkuussa... :D

Oireet ovat olleet hyvin vähäiset. Rinnat ovat kylläkin olleet kipeät ja turvoksissa jo juhannuksesta saakka, mutta juuri muuta ei ole. Päänsärkyä ajoittain, mutta en tiedä johtuuko se tästä vai jostain muusta. Silloin tällöin jotain pientä tuntemusta alavatsalla. Vasta eilen, kun tuli täyteen rv 7+0, tunsin ensimmäistä kertaa pientä etovaa oloa. Se toi jollain kumman tavalla lisää uskoa tähän raskauteen ja tunne vielä vahvistui tänään ultrassa, kun kuulimme lääkärin suusta "hänellä" kaiken olevan kunnossa. :)

Neuvola on sitten 5.8. eli rv 8+0 / 7+6 / 7+4, miten tuo nyt sitten ikinä onkaan.
Ja Sintin mami, täällä myös himoliikkuja, tai ainakin melkein sellainen, joka myös pelkää laiskistuvansa raskauden myötä! Kun muutenkin olen mukavuudenhaluinen ja altis laiskistumaan, niin mites nyt kun raskaana on niin herkkä kuulostelemaan kaikkia oireita, joita sitten käyttää tekosyynä treenien skippaamiselle... Ja mä en edes ole vielä ollut väsynyt.
 
Heips! Ilmottaudun mukaan teihin maaliskuisiin.. Plussasin eilen (rv 5+1). Olen kahden pojan äiti, vanhempi on 2v 5kk ja pikkuveli kuoli kohtuun vuosi sitten rv.19, virallisestihan puhuttiin myöhäisestä keskenmenosta, mutta me menetimme kyllä ihan oikean vauvan, joten puhun vauvan kuolemasta.. Tämän keskenmenon jälkeen meillä ei ole ollut ehkäisyä käytössä ja nyt viimein plussasin! Varovaisen onnellisena siis odottelemme mitä tuleman pitää..
 
Onnea uusille ja tervetuloa :) tsemppiä jokaiselle huonovointiselle ja/tai flunssaiselle maalismasulle!

Täällä ei mitään uutta. Loma on edelleen käynnissä.. Mikään ei edellekään maistuisi ja kovasti väsyttää (nyt 7+2). Eilen menin nukkumaan jo ennen kaheksaa ja heräilin nyt ennen viittä. Erikoinen rytmi! Loppuviikosta saan pahoinvointirannekkeet ja kerron sitten, jos niistä on tähän huonoon oloon apuja. Neuvola lähestyy pikkuhiljaa ja vielä olis viikko ootettavana :) eniten odotan syyskuun alkua ja sitä, että pääsisi uudelleen ultraan! Voih, kumpa voisi vaan rentoutua..

Ihanaa heinäkuun loppua maalismasuille :) kiitos, kun ootte olemassa! musta on aika jännää, että huhtimasuissa on jo porukkaa! On outoa olla pidemmällä kuin jotku muut.
 
Hyvä päivä tänään. :)
Ei ihmeempiä olotiloja, melkein jo mietin, että oonko raskaana enää. Juhlin tätä pientä taukoa kaiken etomisen lomassa. Ihanaa odotusta kaikille! Katsotaan onko toinen ääni kellossa jo huomenna? :dance008
 
Heippa kaikki. :) Liityin minäkin tänne, salamatkustajalle on annettu ulkomaailmaan laskeutumispäiväksi 5.3.2014. Puhdas yllätys, joka alkuhämmennyksen jälkeen on kuitenkin positiivinen juttu. Olen 24 ja mies 31, yhdessä ollaan oltu vuoden päivät. Ekassa neuvolassa käytiin maanantaina ja meidän neuvolatäti oli oikein mukava ja ystävällinen, hyvin tahdikas ja herttainen. Pelkäsin etukäteen että mitä jos se onkin ihan monsteri ja paasaa kasvissyönnistäni ja ehkäisyn pettämisestä ja mistä ties, mutta ihan turhaan hermoilin! Miehen kysymyksiin rokotuksista ja niiden tarpeellisuudesta täti vastasi myös tosi asiallisesti ja jätti kaiken meidän päätettäväksi yrittämättä suostutella suuntaan tai toiseen. Ultraan päästään 22.8 eli kolme viikkoa pitäisi jaksaa odottaa.

Alusta asti on ollut tosi vahva tuntemus siitä, että näin kuuluu tapahtua! Uusi ihminen! Mielialat on heitelleet härän pyllyä euforiasta masentuneisuuteen, tällä hetkellä fiilis on hiukan huolestunut mutta positiivisuutta etsivä. Kiukkuinenkin olen ollut ja etsinyt miehestä syytä pahaan olooni. Pahoinvoinnit on ollut hurjanlaisia, ne pysyi poissa 4 päivää jolloin ajattelin jo että oliko tää tässä, mutta ne palasi pian takaisin ja päivien kulku on aika samanlaista. Aamupäivisin en jaksa tehdä mitään, etoo, hajut ovat niin pahoja että oksettaa, ruokavalioni on hyvin suppea mutta iltaa kohti usein helpottaa. Tämä kesä on kyllä kokonaisuudessaan mennyt nyt ihan mun voinnin ehdoilla, käytiin telttailemassa ja autoilemassa mutta eihän se mitään nautintoa ollut kun auto haisi niin pahalle että minun matkanteko meni oksennuspussi naamalla yökkien. Urf. Nyt on olot vähän tasaantuneet kun olen ollut kotona paikallani jonkun aikaa, joo, uskon kyllä että tämä helpottaa pian.

Tekee hyvää olla ja mietiskellä, keho ja mieli käy kuitenkin niin isoja juttuja läpi. Iloa kaikille muille odottajille! :happy8 Kiva jakaa kokemuksia kanssanne.
 
Takaisin
Top