Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
Toivottavasti rakkauspakkaus jaksaa masuasustella, anoppini kertoi että aikanaan kun hän oli raskaana oli sanottu vauvan olevan kovasti alakäyrillä ja siksi tutkimuksissa mutta vaavi olikin syntyessään laskettuna aikana 3700g ja nykyään aikuisena 194cm pitkä mies. Esikoiseni kohdalla tekivät viime hetken arviot ultralla noin puoli kiloa alakanttiin joten toivotaan että huolestuttavat suotta. Onneksi 1800-1900g on jo aika hyvin ja saattaa olla myös alakanttiin arvioitu. Tsemppiä!Joku kysy pienestä koosta ja käynnistyksestä,
itsellä oli perjantaina taas painokontrolliultra ja vauva kasvaa nyt hitaasti omalla alakäyrällään. Edelleenkään istukasta ei oo löytynyt ultralla mitään tukkeumia ja pää/napanuora virtaukset on kunnossa. Koska vauva on virkeä ja selvää syytä hitaalle kasvulle ei ole niin vauvan annetaan toistaiseksi kasvaa mahassa, toki seuranta on tiukkaa ja n. Viikon kuluttua on uusi ultra. Lääkäri sanoi että jos mitään poikkeavaa ei ole niin sillon yleensä annetaan kasvaa ja syntyä itsestään, mutta jos kasvu loppuisi tai löytyisi joku istukan ongelma tai virtauksissa poikkeamia niin sillon tilanne arvioitaisiin uudelleen ja mahdollisesti käynnistettäisiin. Tärkeintä on se vauvan vointi ja kasvu, jos kasvua ei tule tai se selvästi hidastuu niin sillon vauvan on parempi kasvaa mahan ulkopuolella. Mutta siis aina lääkäri katsoo tapauskohtaisesti.
Toki itsellä on tilanne että vauveli ei tällähetkellä näytä viihtyvän yksiössään laskettuun aikaan asti, nyt jo toista päivää takaisin osastolla täydellä vuodelevolla vain vessa ja suihkuluvalla ja aktiivisesti yritetään estellä supistuksia (suun kautta ja piikillä) tiistaille asti jonka jälkeen pääsen mahdollisesti kotiin ja vauva saa syntyä jos on syntyäkseen. Kortisonit saatiin jo viikko sitten edellisellä osastokäynnillä rv33. Mahdollisesti jos päästään rv36 niin saattavat antaa toisen kerran kortisonit mutta ei välttämättä. Nyt rv34 lopuillaan.
Supistuksia, limatulppa tullut viikolla osissa ja paikat edelleen pehmeät ja avoinna. Vauvan koko taisi nyt olla se n. 1800-1900g.