Meille ei nyt vissiin sitten yritetäkään kolmosta (
) alle 3-v ikäerolle, joten vois varmaan hankkiutua vaatteista eroon. Jaksaiskohan ottaa kirpparipöydän vai yrittäiskö vain vintedöidä.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
Tiedän tunteen... Näyttää siltä uhkaavasti että meillä jää yhteen lapsiluku. Pitäisi varmaan alkaa kans karsia pieniä pois...Meille ei nyt vissiin sitten yritetäkään kolmosta () alle 3-v ikäerolle, joten vois varmaan hankkiutua vaatteista eroon. Jaksaiskohan ottaa kirpparipöydän vai yrittäiskö vain vintedöidä.
Vintedissä on käynyt kauppa lastenvaatteista tosi hyvin. Laitoin meidän vauvan 56-senttiset myyntiin ja myymättä on enää kaksi juttua, joista toinen on sellainen, että halvemmalla varmasti menisi, mutta oon hinnoitellut siihen hieman tunnearvoa.Meille ei nyt vissiin sitten yritetäkään kolmosta () alle 3-v ikäerolle, joten vois varmaan hankkiutua vaatteista eroon. Jaksaiskohan ottaa kirpparipöydän vai yrittäiskö vain vintedöidä.
Mä kerkesin sinne nyt ekat vaatepaketit laittaa, mut ne nyt ei ainakaan vielä lähteny algoritmissä lentoon (ei oo siis tullut katseluita oikein, vaikka on tekstit ja kuvat kohillaanVintedissä on käynyt kauppa lastenvaatteista tosi hyvin. Laitoin meidän vauvan 56-senttiset myyntiin ja myymättä on enää kaksi juttua, joista toinen on sellainen, että halvemmalla varmasti menisi, mutta oon hinnoitellut siihen hieman tunnearvoa.Mutta oikeasti kyllä kannatan (lastenvaate)kirppistä, kun ostajana ois tietty kivempi sieltä ostaa kuin Vintedistä.
![]()
Kunhan eroon pääset! Varsinkin uupuneena hyvä vaihtoehto vain viedä pois käsistä lahjoitukseen, jos on sinne kelpaavaa.On myös "vauvojen leluja" ja pieneksi menneitä vaatteita. Veisikö laiska ja uupunut ne vaan UFF:lle?
Olen itsekin vienyt UFF:lle ja tarkoitus ei ole syyllistää ketään jo tehdyistä jutuista, mutta sillä perusteella mitä UFF:n toiminnasta nykyään tiedetään, on todennäköisesti vastuullisempaa laittaa ainakin arvoton tekstiilitavara ihan vaan sekajätteeseen Suomessa. UFF kuljettaa vaatetta Afrikkaan, jossa se päätyy jätteeksi olosuhteisiin, joissa kierrätys ja ekologisuus ei ole yhtään samoissa kantimissa kuin Suomessa.On myös "vauvojen leluja" ja pieneksi menneitä vaatteita. Veisikö laiska ja uupunut ne vaan UFF:lle?
Lindex menee, H&M ja Ciraf/Guppy/Mywear oikein ei. Vaatepakettien osana menee markettivaatteetkin, jos hinta on oikea = matala. Mutta Lindex on Vintedissä haluttu merkki, joten sitä kannattaa kyllä kokeilla myydä.Meneekö Vintedissä lasten perusvaatteet kaupaksi? Siis h&m, Lindex, marketti ym paidat, bodyt ja housut? Paljon näitä on jo viety UFFille, mutta vieläkin on läpikäymättömiä jäljellä. Kirpparille en jaksa viedä, kun niiden menekki on siellä niin huono. Ei ole sen vaivan arvoista hinnoitella, viedä pöytään ja sitten kantaa suurin osa takaisin.
Mäkin aina roskiinheittoharmistuksessa koitan lohduttautua sillä, että Suomessa kun ne poltetaan kaukolämmöksi, niin niistä on edes joku hyöty (ja suomalaisessa jätteenpoltossa varmaan on edes yritetty hallita savun hiukkasia yms päästöjä, eikä pala minään avoimena maastopalona tai suoraan kadullaOlen itsekin vienyt UFF:lle ja tarkoitus ei ole syyllistää ketään jo tehdyistä jutuista, mutta sillä perusteella mitä UFF:n toiminnasta nykyään tiedetään, on todennäköisesti vastuullisempaa laittaa ainakin arvoton tekstiilitavara ihan vaan sekajätteeseen Suomessa. UFF kuljettaa vaatetta Afrikkaan, jossa se päätyy jätteeksi olosuhteisiin, joissa kierrätys ja ekologisuus ei ole yhtään samoissa kantimissa kuin Suomessa.