Haikaranyytti (ja muut parisuhdeasioita miettivät): ongelmat ja riidat parisuhteessa verottavat voimia monella tapaa, ja joskus ulkopuolisen näkökulma voi auttaa eteenpäin. Oletteko miettineet parisuhdeneuvontaa? Ja jos ei neuvontaan asti halua mennä, niin esim. Väestöliitto tarjoaa myös maksutonta puhelinneuvontaa parisuhdeasioissa (
www.vaestoliitto.fi/parisuhde/palvelut/neuvontapuhelin/)
Kaikille positiivisen raskaus- tai ovulaatiotestin tehteille paljon onnea jatkoon/tähän kiertoon!
Viides, ja tällä erää viimeinen letrokierto päättyi eilen, eli tänään KP 1 ja ensimmäisen (ja viimeisen) IVF:n alku. Täällä oli muutama, joita IVF-kokemukset taisivat kiinnostaa, ja
Beislalla ja
Ninukilla sama edessä jos ei tämä kierto iloisia uutisia tuo (sormet edelleen ristissä teitä ajatellen). (Taustaa vielä sen verran, että minulla ei ole lapsia, eikä muita vikoja "kuin" ikä, lyhyt kierto, lyhyt luteaalivaihe ja ohuehko limakalvo. Endoa tai PCOSää ei ole, eikä siis pelkoa hyperstimulaatiosta.)
Hoitosuunnitelmani tällä hetkellä on:
- Follikkeleja stimuloivat pistokset alkavat huomenna (KP 2) annoksella Gonal-F 200 IU/pv. (Ninukki ja Beisla: teille on määrätty Menopuria, eikös vain?)
- Gonal-F:n etuna on pistosten helppous, eli lääke tulee injektiokynässä, jossa on ohut neula (sama valmistaja kuin Ovitrelle). Lääkettä ei tarvitse siis itse sekoittaa.
- Ensimmäinen vasteultra ensi keskiviikkona. Siellä näkyy miten munasarjani ovat reagoineet pistoksiin ja pitääkö annostusta muuttaa. Keskiviikkona päätetään myös toisen ultran ajankohta (ennen punktiota on kaksi ultraa) ja jarrulääkkeiden ajoitusajankohta (jarrulääkkeet estävät follikkelien ennenaikaisen puhkeamisen).
- Punktio helmikuun ensimmäisellä viikolla.
Hirvittää, mutta ei auta kuin päivä (ja pistos) kerrallaan eteenpäin.
Aurinkoista perjantaita kaikille!