T
Tähti ★
Vieras
Taaperoista tuli mieleeni Tähtipölyä. Mihinköhän se on helmikoruineen juuttunu imuroimaan, ei oo kuulunu mtn hetkeen...![]()
Tähtipölyä :) Siteeraan Sirpan viestiä, että missä olet?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
Taaperoista tuli mieleeni Tähtipölyä. Mihinköhän se on helmikoruineen juuttunu imuroimaan, ei oo kuulunu mtn hetkeen...![]()
Mä haluaisin myös talvella jonnekin reissuun. Oon ajatellut lähiaikoina jo yrittää viedä vauvan passikuvaan. Voi olla, että ei tuu passiin kelpaavaa kuvaa ekalla yrityksellä. Passissahan pitää katsoa eteenpäin eikä saa hymyillä. Meidän vauva pääsääntöisesti joko nukkuu tai nauraa.... Täytyy toivoa, että hämmentyy kuvaustilanteessa niin, että vetää naaman vakavaksi :)

Sirpa! Mä oon valittanu samaa. Just oon tollanen klisee kans..hävettää. Meidän kodin lähellä kuvattii erästä viihdeohjelmaa jossa ne tunkee koteihin suihkuun (tiätte kyl mitä tarkoitan). Oisivat meille tulleet, oisin ollu tissit valmiiks paljaana ja todellakin suihkun tarpeessa.Vittu, sano kuule muuta! Sanoin äijälle puhlimessa, et yhdes kaupassa on tarjouksia. Se sanoi, et hän käy natkan varrella siellä ku tulee himaan. Mä siihen, et, eiku, jos mä... haluisin k-supermarketiin...Ennen en tykänny yhtään käydä kaupassa!
Just valitin kaverille, et mä oon ihan klisee: väsyny perheenäiti, hiukset harjattu viime lauantaina, ei oo ollu ees ripsiväriä koko viikkoon. Eilen käväsin s-marketissa, verkkareissa ja imetyspaidassa, ei ollu ees tissiliivejä. Tajusin vetää takin päälle ku lähin. Haisin hielle ja meijerille. Törmäsin entiseen poikaystävään melkeen 20v takaa. Kyl se mut tunnisti...
![]()
Vittu, sano kuule muuta! Sanoin äijälle puhlimessa, et yhdes kaupassa on tarjouksia. Se sanoi, et hän käy natkan varrella siellä ku tulee himaan. Mä siihen, et, eiku, jos mä... haluisin k-supermarketiin...Ennen en tykänny yhtään käydä kaupassa!
Just valitin kaverille, et mä oon ihan klisee: väsyny perheenäiti, hiukset harjattu viime lauantaina, ei oo ollu ees ripsiväriä koko viikkoon. Eilen käväsin s-marketissa, verkkareissa ja imetyspaidassa, ei ollu ees tissiliivejä. Tajusin vetää takin päälle ku lähin. Haisin hielle ja meijerille. Törmäsin entiseen poikaystävään melkeen 20v takaa. Kyl se mut tunnisti...
![]()
Mä en vaan ole jaksanut vielä panostaa liikuntaan kun yöt menee imettäessä. Kävelyllä kyllä käydään, mutta ei se mitään hikiliikuntaa ole.:arghh:Tietenkin lähdet:) vauva on helppo matkakaveri:) ihanaa!Murrimur :)
Mun miehellä on kova matkakuume, pitäis lähtee Kreikkaan enskuussa..Saas nähdä...( on jo varattu 5★hotellin All Inc.) ...Mä en oo niin varma, että voiko lähteä vauvan kanssa..
![]()
Ei ole outoa:) mäkin uneksin yhä vaan raskauksista ja synnytyksistä ja pienistä vauvoista... Ehkä mä oon weird, tosi weird:)Mitä voi tehdä sille, että näkee joka yö siitä unta, että on raskaana??( unessa on "selvästi" toinen vauva tulollaan )... Tosi "weird" ..outoo, koska ekasta vauvasta en nähnyt unia, ees nyt kun on jo syntynyt...
Tietenkin lähdet:) vauva on helppo matkakaveri:) ihanaa!
Tääl pitäiskin olla sellainen arvio ku "outo"Ei ole outoa:) mäkin uneksin yhä vaan raskauksista ja synnytyksistä ja pienistä vauvoista... Ehkä mä oon weird, tosi weird:)
!Sama tunne Satru. En tykkää yhtään tosta vatsapömpöstä, vaik ymmärrän,et eihän se voi mitenkään tässä ajassa kutistuu pois. Mun raskausvatsa oli todella iso.Mul ei toivookaan mahtuu mun raskautta edeltäviin housuihin. Häämmästyn aina, kun nään musta otetun kuvan( mies kuvaa paljon).
Me ollaan tällä viikolla liikuttu aika paljon ja käyty eri paikoissa mm.taidenäyttelyissä ja kahvilla. Ollaan otettu ilo irti täst isyyslomasta, joka nyt sit loppuukin.
Mekin alattiin vähän kattoo reissua. Melkein iski matkakuume. Mut me mentäis vast ens kesänä. Mut ei siks, et se ois vauvan takia vaikeeta vaan meit on kuitenkin 6, niin siin monta vaikuttavaa asiaa. Tähti-73 ,Sinuna lähtisin. Kyllä varmasti yhden vauvan ja ton tason hotellin ja all inclusivessa pärjäätte. Kreikka on kiva lasten kanssa ja muutenkin. Ollaan oltu useamman kerran. Mihin menisitte?
Mä käytän kaksia mammafarkkuja ihmisten ilmoilla. Nyt tosin vituttaa nää kelit ku ei tiedä onks kylmä vai kuuma! Ja aina pitää imetyshomma ottaa huomioon jos lähtee vauvan kanssa. Mulla on tasan kaks pitkähihaista imetyspaitaa ja kaks lyhythihaista, joita voi käyttää muualla kuin kotona...Mä en halua edes kauppaan kun mua ärsyttää se etten mahdu omiin housuihin. Mun pitää laittaa joko mammafarkut, jotka ei enää ole sopivat, verkkarit joita en halua ihmisten ilmoilla käyttää tai hame jota olen käyttänyt koko raskauden. Inhoan tota pömppöä mikä edelleen on sen näköinen kun odottaisin.Mä en vaan ole jaksanut vielä panostaa liikuntaan kun yöt menee imettäessä. Kävelyllä kyllä käydään, mutta ei se mitään hikiliikuntaa ole.:arghh:
..valivali...
Tääl pitäiskin olla sellainen arvio ku "outo"!
Mä ymmärrän sua hyvin. En pystyis ite rentoutuu vauvan kanssa ulkomailla. Taino, sun vauva nukkuu yöt läpeensä, mut mulle on vähän rajana se, et vauvan pitää nukkuu koko yö, sitte mä alan oleen elävien kirjoissa ja pystyn ajattelee taas normaalisti.Murrimur :)
Mun miehellä on kova matkakuume, pitäis lähtee Kreikkaan enskuussa..Saas nähdä...( on jo varattu 5★hotellin All Inc.) ...Mä en oo niin varma, että voiko lähteä vauvan kanssa..
![]()
Meillä otettiin passikuva kun lapsi makas lattialla .ihan fotoliikkeessä.Mä haluaisin myös talvella jonnekin reissuun. Oon ajatellut lähiaikoina jo yrittää viedä vauvan passikuvaan. Voi olla, että ei tuu passiin kelpaavaa kuvaa ekalla yrityksellä. Passissahan pitää katsoa eteenpäin eikä saa hymyillä. Meidän vauva pääsääntöisesti joko nukkuu tai nauraa.... Täytyy toivoa, että hämmentyy kuvaustilanteessa niin, että vetää naaman vakavaksi :)
Mä muuten hikoilen ku elukka! Oon ihan märkä ollu tällä vkolla. En tie onks maito nousemassa "uudelleen" vai mitä, mut ihan nihkee olo koko ajan. Alushousuilla pitää melkeen olla.Sirpa! Mä oon valittanu samaa. Just oon tollanen klisee kans..hävettää. Meidän kodin lähellä kuvattii erästä viihdeohjelmaa jossa ne tunkee koteihin suihkuun (tiätte kyl mitä tarkoitan). Oisivat meille tulleet, oisin ollu tissit valmiiks paljaana ja todellakin suihkun tarpeessa.
Mä en osaa vastata siihen, mutta kannattaa kuulemma kysyä sitä baby basket:ia lentokoneesta (vai mikähän sen virallinen nimi on...). Teidänkin vauva kun on hyvä nukkuja, niin saattais siinä koneen kohinassa hyvinkin nukkua matkalla :) Ja ainakaan vauva ei vielä juokse mihinkään...Onko vauva oikeasti helppo matkakaveri?![]()
Missäs päin Italiaa se Tähtipölyä asustelee? Siellähän oli vasta se iso maanjäristys..