Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
En oo itse asiassa varma et onko täällä jo toi Maisa käytössä. Aiemmissa raskauksissa eli esim. 2021-2022 ei vielä ollut ja kaikki ultra-ajat tuli vaan kirjeenä kotiin, niihin ei oikein pystynyt itse vaikuttaaVoi itse asiassa olla että koskee lähinnä Helsinkiä! Toki ei siitä haittaakaan oo jos ajoissa varaa, eikös koko alueella pysty tekeen varaukset ja tarvittaessa perumiset Maisan kautta ettei tarvi soitella?
sillon jo muistan ihmetelleeni kun muuten HUS käyttää sitä Maisaa. Voi toki olla et se on nyt otettu täälläkin käyttöön, pitääpä selvitellä.
vai voiko siitä tulla jotain hämminkiä jossain kohtaa? Koska neuvolan laskukaavalla mulla olis 5+3, mut tiedän että on vasta 4+6. Ei tossa nyt mahdoton ero oo, mutta kyllähän se laskettu aika olis kiva saada mahdollisimman lähelle sitä todellista.Mä teen kans kolmivuorotyötä, toimistolla tosin ettei oo fyysistä rasitusta. Tällä viikolla oli eka yöviikko plussan jälkeen ja kaks ekaa yötä oli aivan hirveen. Ekan yön jälkeen hädin tuskin jaksoin ajaa kotiin. Mulle aamuvuorot on aina ollu myrkkyä ja jos tässä nyt turvallisesti mennään vielä hetki niin vakavasti pohdin ehdottaa esihenkilölle, että voisinko jättää aamuvuorot pois.Täällä toista lasta odotellaan toivottavasti saapuvaksi. Lasketusta ajasta en vielä ole varma, onko se syyskuun vika vai lokakuun eka vai millon, kun osuu just siihen vaihteeseen.Nyt pitäs olla 5+1, edelliset menkat oli 24.12 ja tikuttelin ovulaatiota joka lienee ollut 8.1. Halusin tulla tänne vertaistuen vuoksi, kun en kehtaa vielä kirjoittaa julkisiin ryhmiin omalla nimellä.
Tämä oli ihana paikka esikoisen odotusaikana!
Minua huolettaa vielä keskenmenon uhka. Teen 3-vuorotyötä ja olen lukenut, että se lisää keskenmenon riskiä. Tein just yhden yövuoron ja se tuntui niin raskaalle, että toisena yönä jäin saikulle eli viime yön nukuin kotona ja nukuinkin kellon ympäri.. Sain eilen päivällä vaan 1-2 vaivaista tuntia nukuttua, heräsin hirveään psyykkiseen ahdistukseen ja oli pahoinvointia ja uupumus aivan järkyttävää ..Tosi huono omatunto oli tuosta saikusta, mutta tuntui että en millään pysty... En ole kertonut vielä töissä raskaudesta. Esikoisen raskaudessa pahoinvointi alkoi vasta noin RV 7-8 ja oli lievää, en oksentanut... Nytkään ei ole ollut aiemmin, mutta tuo yövuoro tuntui jotenkin laukaisevan sen huonon olon.. Työ on tosi fyysinen ja taukoja ehtii pitää kun ja jos ehtii..
Onko teillä muilla vatsan nipistelyjä? Mulla on ollut koko ajan hedelmöittymisestä asti.. Oli kyllä esikoisen raskaudessakin ja silloin sain tosi voimakkaitakin vatsakipuja jostain syystä. Myös ihan haalean haaleaa rusehtavaa vuotoa on näkynyt välillä pikkareissa pienen pieni tippa, mutta ei pyyhkiessä.. Esikoista odottaessa oli tosiaan kyllä myös sitä vuotoakin ekan kolmanneksen aikana ja raskaus eteni hyvin loppuun saakka. Nyt on selkäkin vähän kipeä, mutta sen saatoin hajottaa töissäkin.Ahdistavaa aikaa tämä alkuraskaus, kun ei voi vielä kuin arvailla miten käy. Aion mennä varhaisultraan joskus RV 7+ varmistamaan näkyykö syke.
En millään malta odottaa nt-ultraa, se olis vasta kai maaliskuun lopulla.
Mä valehtelin, että menkat olis ollut myöhempänä päivänä kuin oli, että sain lasketun ajan oikein. Täällä päin jos ultrassa paljastuu heittoa virallisiin viikkoihin yli 5 päivää niin sitten vasta muutetaan laskettua aikaa. Pienemmällä erolla sitä ei muuteta.Jäin kans miettii tota kun tiedän tasan tarkkaan et oma kierto on pidempi ja ovulaatio on ollut myöhemmin, ja neuvolassa kuitenkin lasketaan aina sillä 28pv kierrolla.. et voisko sinne vaan sanoa et menkat ollu myöhemmin..![]()
Mä muistelin et meillä esikoisen laskettua siirrettiin pariinkin kertaanMä valehtelin, että menkat olis ollut myöhempänä päivänä kuin oli, että sain lasketun ajan oikein. Täällä päin jos ultrassa paljastuu heittoa virallisiin viikkoihin yli 5 päivää niin sitten vasta muutetaan laskettua aikaa. Pienemmällä erolla sitä ei muuteta.![]()
Mä teen kans kolmivuorotyötä, toimistolla tosin ettei oo fyysistä rasitusta. Tällä viikolla oli eka yöviikko plussan jälkeen ja kaks ekaa yötä oli aivan hirveen. Ekan yön jälkeen hädin tuskin jaksoin ajaa kotiin. Mulle aamuvuorot on aina ollu myrkkyä ja jos tässä nyt turvallisesti mennään vielä hetki niin vakavasti pohdin ehdottaa esihenkilölle, että voisinko jättää aamuvuorot pois.raaka herätys 3:30 jäis pois ja rytmin kääntö ilta- ja yövuoron välillä ei olis niin raju.
![]()
Mulla kans ne laski neuvolassa et raskaus ois päivän pidemmällä ku on omien laskelmien mukaan. Mun kierto on vaihdellut tyyliin 25-30pv välillä niin ne laski sen sillä 28 päivällä, mutta oikeesti ovulaatio tapahtu varmaan päivän myöhemminMä valehtelin, että menkat olis ollut myöhempänä päivänä kuin oli, että sain lasketun ajan oikein. Täällä päin jos ultrassa paljastuu heittoa virallisiin viikkoihin yli 5 päivää niin sitten vasta muutetaan laskettua aikaa. Pienemmällä erolla sitä ei muuteta.![]()
Nyt sain järjesteltyä omatoimisesti talvilomakauden ajaksi, ettei tarvii seuraavaan 2kk olla aamuvuorossa.Joo, huhhuh, 3.30 herätysIhan kauheeta
Ymmärrän hyvin, että haluat vähän tasaisemman rytmin! Mun täytyy herätä sentään vasta 5.30 aamuvuoroon, kun 7 alkaa ja matkaan menee puol tuntia.. En oo kans yhtään aamuihminen vaa iltavirkku, mut jostain syystä mulla tää raskauspahoinvointi pahenee iltaa kohti.
En tosin nyt oo tehny ees hetkeen aamuvuoroja nii en tiiä mille se sit tuntuu.
Nyt ois just 4 iltavuoroo luvassa, sit yks vapaa välissä ja perään 3 aamua... Tän viikon yövuorot sain vaihdettua pois työkaverin kanssa. Nyt ei ois kyllä tullu mitään siitä enää. Kävinkin jo kertomassa raskaudesta.
![]()
Täällä menossa kauhujen yö, verinen niukahko vuoto alkoi. Tässä koitan keräillä itteeni työkykyiseksi loppuvuoron ajaksi. Kumpa ei olis mitään vakavaa.Hei kaikki!
Varovaisesti liityn seuraan, nyt 5+2 menossa. Ensimmäinen plussa ikinä tuli viime sunnuntaina. Taustalla 8 vuotta sitten 3 vuotta tuloksetonta yritystä exän kanssa. Nykyisen kanssa kierukka otettiin pois 9/24 ja 11/24 kohdusta löydettiin polyyppi. Vuoden vaihteessa polyyppi poisti itse itsenä (oli muuten hirveä kokemus), eikä hysteroskopiaa tarvittu.
Ensimmäiseen neuvolaan menossa 25.2. Omakustanteista varhaisultraa mietin kovasti, koska jotenkin tuntuu ettei osaa olla raskaudesta iloinen, kun ei ole mitään konkreettista näyttöä asiasta.keski-suomen hinnat on vaan niin pöyristyttäviä, että taitaa jäädä käymättä. Ennen plussaamista alkaneet oireetkin (närästys, väsymys, rintojen arkuus) alkoivat tässä sopivasti vielä vähentymään, mikä ei huolta ainakaan helpota.
Käsityöihminen, en malttaisi millään olla aloittamatta vauvalle neulomista, kun tähän asti kaikki vauva-koot on menneet ystäville ja tutuille.
Ei hemmetti! Ja vielä työvuoron aikana? Miten selvisit siitä?Täällä menossa kauhujen yö, verinen niukahko vuoto alkoi. Tässä koitan keräillä itteeni työkykyiseksi loppuvuoron ajaksi. Kumpa ei olis mitään vakavaa.![]()