Mä tein tänään suklaapatukkatestin, pari tuntia lounaan jälkeen söin Fazerin sinisen patukan. Ennen patukkaa 4,7 ja tunti sen jälkeen 5,0. Mitä voimme päätellä tästä?
Oon tehnyt muutenkin vähän omia mittauksia, kun haluaisin tietää, mihin mun pitäis kiinnittää huomiota. Kerran vedin iiison pitafalafelin ja suklaapatukan päälle, silloin tuli 7,8. Muuten kaikki arvot on ollut kunnossa, ennen ruokia päälle 4 ja ruuan jälkeen päälle 5. Toivottavasti jatkuu samanlaisena.
Mielenkiinnolla odotan, mitä vaaka sanoo seuraavassa neuvolassa. Radituomion jälkeen en em. suklaiden lisäksi oo syönyt mitään valkoista sokeria sisältävää, mutta toisaalta tuntuu että oisin syönyt ruokaa (=ruisleipää) paljon enemmän. Välipala ja iltapala ovat paljon massiivisempia kuin ennen.
Mitäs muuten luulette, mun alkaa usein ruokien välisenä aikana tehdä mieli jotain pientä, vaikka omppua tai mandariinia. Voikohan niitä vedellä huoletta, jos sokerit ei pomppaa?