Vauvojen neuvolat

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Ilo13
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Annoin yötä vasten vähän panadolia. Nosti kuumeen 38,4 mutta aamulla ei ollut enää ollenkaan :)


Sent from my iPhone using Vau Foorumi
 
Meijän neuvolatäti sanoi just kun soitin sille ja kyselin kuumelääkkeistä että saa antaa vasta kun kuume on 38,5. Kuulostaa kyllä aika hurjalta.

Sent from my SM-C115 using Vau Foorumi mobile app
 
Meille oli taas ohjeistus, että kannattaa antaa joka tapauksessa siis kuumeesta riippumatta, sillä jossei muuta niin pneumokokista tulee sellanen lihasjysäri, ettei kannata sen takia turhaa kärvistellä. Ja minä siis annoinkin yöksi yhen annoksen panadolia ja siltikään vauva ei yöllä suostunut syömään sillä puolella maaten ja alkoi huutamaan, jolle pneumokokki-rokotteen sai.

Meillä on nyt sitten rintaraivarit ja huono syöminen tehneet tehtävänsä ja paino oli noussut heikonlaisesti, 16g/vrk :sad001 Vielä ei kuulemma aihetta huoleen, mutta ei siitä nyt hyväkään mieli tullut, varsinkin kun raivoaminen jatkuu ja jatkuu.
 
Meillä on välipunnitus vajaan viikon päästä. Jännittää kyllä, että näinköhän on paino noussut, kun omaan silmään poitsu näyttää niin kovin hoikalta... Viime neuvolakäynnille paino oli tosiaan noussut vaan onnettomat 5,4 g/vrk.
 
Mäkin taidan käydä jollain omalla välipunnauksella ku seuraava nla on vasta kuukauden päästä. Toivotaan, että teillä Pihla olis paino noussut nyt paremmin. Hittå, että vielä tääkin ressi tähän. On a happier note, osteopatiasta taitaa olla hyötyä, sillä meillä ei ole itketty kahteen päivään nyt juuri lainkaan ja neiti viihtyy jo paaljon pidempiä aikoja leikkimatolla itsekseen eikä esim. herättyäänkään ala heti kirkumaan, vaan puuhastelee omiaan pitkään ennen kun ilmaisee olevansa hereillä. Toivottavasti tää on pysyvää. Huomenna vien tän äärirajoille (hehee, sori Keekki) ja lähetään tytön kanssa kahvilaan ihan for the heck of it. Jos siitä selvitään, oon ihmeissäni ja onnellinen :)
 
Niinpä, toivottavasti saadaan painot taas noususuuntaan!

Me ollaan ehkä vihdoin opittu tulkitsemaan pojan väsymysviestejä tarpeeksi ajoissa ja näin ollen vältetty hysteerisimmät itkukohtaukset ja saatu poika päikkäreille ilman kauheaa taistelua väsymystä vastaan. Tämän ansiosta meillä onkin ollut aiempaa paljon seurustelevaisempi ja hymyileväisempi vauva talossa viime päivinä.

Vielä pitäisi kuitenkin testata vyöhyketerapiaa ja ehkä sitä osteopatiaakin, jos siitä kerran on noin mainio apu. Ihan utopistinen ajatus, että poika heräisi uniltaan jonkin muunlaisena kuin itkevänä! Olisi aamuisin hiukan leppoisampi herätys äidillekin, jos ei poika ensimmäisenä huutaisi pää punaisena...
 
Onkohan kellään tietoa miten kauan sen rotarokotteen jälkeen virusta on ulosteen mukana? Meille terkka sanoi että viikon päästä rokotteen annosta virusmäärä on suurimmillaan mutta ei maininnut kauanko sitä sitten olisi hyvä varoa. o_O
 
Mulle sanottiin että viikon verran täytyy huolehtia erityisen tarkasti hygieniasta.

Sent from my GT-I9305 using Vau Foorumi mobile app
 
Muistan jostain lukeneeni että 10 vrk ajan ja 7. vrk:n kohdalla tosiaan eniten, mutten enää löydä lähdettä, joten ei siis ihan luotettavaa tietoa.

Kahvilassa käyty ja hienosti meni :) tyttö ihmetteli maailman menoa rauhallisesti Tulasta muutaman tunnin ajan. Lopussa pientä kitinää ja kotona sitten väsymysitkua, kun ei malttanut nukkua reissun aikana päiväunia. Mutta mahtava rakas pieni kahvitteluseuralainen tällä kertaa :Heartpink
 
Meillä on ainakin vieläkin ripulia ja rota-rokotteesta (toinen) on kohta 2 viikkoa... Esikoinen aikanaan reagoi kolmekin viikkoa... Mutta siis meillä mennään ihan normaalilla (hyvällä?) käsihygienialla, en sen kummemmin ole rokotteen takia tapoja muuttanut.

Jee skylarin onnistuneelle kahvittelulle! :)
 
Hyvä Skylar! Montako hoitokertaa osteopatiaa teillä on ollut?

Mä pähkäilen, että olisiko osteopatiasta meidän vauvalle hyötyä, kun kuitenkin ollaan saatu itkukohtauksia vähenemään päiväunilla. Että tuskin vauva silti sen enempää jaksaa olla hereillä hyväntuulisena, vaikka mitä hoitoja kokeilisi. Otanko vaan liikaa stressiä ja paineita siitä, että vauvan pitäisi olla tosi helppo tapaus. Kai nuo on luonnekysymyksiäkin. Mutta kokeilemallahan se selviäisi, eikä täällä foorumilla pähkäilemällä. :rolleyes:
Meiltä on vaan yli tunnin matka lähimmälle lekurille, eikä poika oikein viihdy autossa pitkiä matkoja, niin ei viitsisi ihan turhan takia kaveria kiusata.
 
Oltiin ensikäynnillä ja nyt toinen kerta varattuna ja sitten taas katotaan jatkot sen mukaan, mutta ilmeisesti osteopatiassa yksikin hoitokerta voi olla riiittävä. Ja taas samankaltaisuuksia, meilläkään ei siedetä autoilua :p Ja tuotakin Pihla kans oon pohtinut, että olettaako sitä vauvalta liikoja, mutta meillä on lähipiirissä paljon suht samanikäisiä vauvoja joihin verrattuna voin sanoa, että on meillä neitosen kanssa keskivertoa vaikeampaa.
 
Kuten ennenkin todettua, teidän vauvasta Skylar voi ennustaa meidän vauvan tulevat käänteet, joten taidamme kokeilla osteopatiaa ja näin ollen saada tyytyväisemmän vauvan. :grin
Vyöhyketerapialla meinasin aloittaa, vielä kun sais ajan varattua.
 
Kyllähän samanikäisissä vauvoissa voi olla huimia eroja vaativuudessaan. Siksi toivottelenkin teille vaativien vauvojen äideille paljon jaksamista! :Heartred Ja ehkä kuultu moneen kertaan, mutta vauvat alkaa olla siinä iässä että ihan pian helpottaa teilläkin... kunnes tulee uudet ongelmat! :wink

Meidän esikoinen ei nukkunut vauvana öitä (heräili parhaimmillaan läpi yön 45 min välein eikä tuo vieläkään ole 3.5 veenä hyvä nukkumaan... ), oli varsinkin illat tyytyväinen vaan tissillä, ja muutenkin vaati paljon. Itse vertasin koko ajan vaan läpipiirin koliikkilapseen, ja ajattelin että kyllä meillä ilmiselvästi on helppo vauva. En edes tiedostanut, että unen puutteessa olin kuin mikäkin kävelevä zombie ja oman ajan vähyys kiristi hermoja... ajattelin vaan että kyllä meillä hyvin menee ja tämä kuuluu asiaan. :rolleyes: Vasta jälkikäteen tosiaan tajusin, että olin itse ihan romuna ja sen seurauksena oli parisuhdekin melko rappiolla. Ehkä hyvä, etten tiedostanut sitä sillä hetkellä. :p

Nyt tämä veljensä on ihan toista maata. Nukkuu läpi yön, eikä vaadi päivälläkään ylimääräistä huomiota. Pääosin hyväntuulinen aina. (tottakai niitä huonoja päiviä on meilläkin, mutta sellainen perustyytyväinen vauva silti.) Miten voikin olla näin erilaista tämä vauva-arki kahden sisaruksen välillä....?!! Nyt alan ymmärtää miten helpolla voi vauvan kanssa päästä, ja ymmärrän mistä tiettyjen tuttujen kommentitkin tulee, kun heillä on ollut tällaiset helpot vauvat... Välillä tehnyt mieli sanoa, että oottakaahan vaan jos seuraava vauvanne ei ole samanlainen. :grin

Ei kai tässä mitään pointtia ollut, mutta jaoinpahan kokemuksiani.
 
Meillä on tullut huima ero aikaisempaan, nyt kun on saatu poika nukkumaan päikkäreitä. Liekö helteiden päättymisellä osuutta asiaan, vai miten se nukkuminen oli ennen niin vaikeaa ja nyt menee useammat päikkärit päivässä. Ulkona vaunuissa on varmin konsti, tosin vaatii joskus jonkin verran ympäri pihaa työntelyä että uni tulee kunnolla tai jatkuu pienen heräämisen jälkeen. Tänäänkin 2 h, 1 h ja 3 h unet. Väliajat vauva syö, seurustelee, alkaa kitistä ja siinä kohtaa menee jälleen unille. Ihanan selkeää ja helppoa!
Poika jaksaa jo ihan hyvin tuijotella leluja ja olla hyväntuulinen, ennen kuin väsymyskitinä alkaa. Yöunet edelleen 6-8 h. Täähän alkaa jo sujua! Rutiinit on tärkeitä kylläkin, muuten saa sanoa hyville yöunille hyvästit.

(Muokattu päikkäritietoja.)
 
Muokattu viimeksi:
Ja jos väsymys pääsee yliväsymyksen puolelle, niin sit on helvetti irti.
 
Me saatiin tänään 3kk rokotteet ja ainakin tähän asti kaikki hyvin, tyttö tuhisee sängyssään ♥
 
Meillä on tullut huima ero aikaisempaan, nyt kun on saatu poika nukkumaan päikkäreitä. Liekö helteiden päättymisellä osuutta asiaan, vai miten se nukkuminen oli ennen niin vaikeaa ja nyt menee useammat päikkärit päivässä. Ulkona vaunuissa on varmin konsti, tosin vaatii joskus jonkin verran ympäri pihaa työntelyä että uni tulee kunnolla tai jatkuu pienen heräämisen jälkeen. Tänäänkin 2 h, 1 h ja 3 h unet. Väliajat vauva syö, seurustelee, alkaa kitistä ja siinä kohtaa menee jälleen unille. Ihanan selkeää ja helppoa!
Poika jaksaa jo ihan hyvin tuijotella leluja ja olla hyväntuulinen, ennen kuin väsymyskitinä alkaa. Yöunet edelleen 6-8 h. Täähän alkaa jo sujua! Rutiinit on tärkeitä kylläkin, muuten saa sanoa hyville yöunille hyvästit.

(Muokattu päikkäritietoja.)


Meillä on kuule Pihla ihan sama, alkuun tyttö ei nukkunut päikkäreitä kuin vaunuissa ja sielläkin vähän "tuurilla". Nyt tyttö nukkuu sisälläkin päikkäreitä - nukahtaa ihan itsekseenkin sänkyynsä :) Juttelee ensin leluille ja sit nukahtaa :Heartred
Helteillä ihan selkeästi oli siis vaikutusta.
 
Meillä ei vielä nukahdeta itsekseen sänkyyn (kuulostaa ihanan helpolta!), vaan vaatii lähes aina tissitainnutuksen. Tai sitten ne liikkuvat vaunut. Mutta syliin jos torkahtaa ja yrittää siitä laskea pojan petiin, niin ne unet harvoin kestää kuin 15-30 min, jos sitäkään. Joskus aika tuskallista iltaisin yrittää saada poikaa yöunille, kun siinä tissillä pitää toisinaan saada imeskellä 3 h (kuten eilen, just kun pääsin kehumasta kuinka helppoa kaikki on :D). Siinä ei vaan auta muu, kuin antaa sen nukahtaa tissi suussa, muuten tulee huuto.

Anteeksi, nyt tulee edelleen juttua väärään ketjuun. :D Mutta jatkan vielä.
Niin, olen alkanut epäillä, että onko pipariksi menneillä illoilla ja öillä (=imetään tissiä tuntitolkulla yömyöhään saakka ja kuitenkin herätään aamulla hävyttömän aikaisin) tekemistä jotain sen kanssa, että miehellä on ollut pojan hoitovuoro alkuillasta/iltapäivällä. Jos mies on pojan kanssa aamupäivällä tai päivällä, se ei sotke pakkaa niin pahasti.
Tosin olen itsekin kyllä onnistunut munaamaan yöunet liian myöhäisellä vaunulenkillä. Ehkä en kuitenkaan voi laittaa tätä miehen piikkiin. :D Mutta tosi usein vapaahetki vauvasta tietää mulle hankalaa seuraavaa yötä ja jopa hankalaa seuraavaa päivää.
Tämän päivän masuvaivaa ja eilisen illan tissillä roikkumista syytän kyllä siitä, että mies syötti pojan eilen päiväunien jälkeen ihan ähkyyn 180 ml:lla maitoa. Eiks toi ole hirveä määrä, vai mitä teidän vauvat syö pullosta?
 
Tuosta maitomäärästä. Anni syö usein n. 100-150ml pullosta, mutta ei oo ihan yks tai kaks kertaa kun on vetänyt koko 200ml! (Joo, ihan pikkasen huono omatunto niistä, ihan kuin olisin pitänyt vauvaani nälässä...). Ja onpa tuo vaatinut vielä ton 200 millin jälkeen lisääkin, mutta en tiiä miten syö kun annan sitten tissiä...
 
Takaisin
Top