Sf mittaan vaikuttaa tietysti vauvan asento mittaushetkellä, mutta myös äidin pituus eikö? Mun maalaisjärki ainakin sanoo että pitkällä äidillä on tilaa kohdulla kasvaa ylöspäinkin ha lyhyemmällä taas kasvua tulee nopeammin eteen. Näinollen pienikokoisilla äideillä olisi suurempi sf-mitta?
Mulla on silti yksi tosi pienikokoinen ystävä enkä ymmärrä mihin sen vauva kohdussa asettui kun raskaus näkyi takaa selvästi vyötäröltä, mutta vatsa oli eteenpäin tosi pieni, samoin sf-mitta! 3,5kg tyttö sieltä silti tuli! Liekö silti poikkeus ja mysteeri, enpä tiedä :P
Itsellä sf-mitta ollut keskikäyrällä, mutta viimeksi oli pompsahtanut. Vauva kuitenkin ultrassa keskikokoa pienempi. Minä olen siis sellainen pitkä äiti.
Ensi viikolla taas muuten neuvola.
Nyt rv 33+3 :)