Soseet ja vellit

Kyllä se kakan väri on porkkanan ja bataatin väristä meillä, kun saa isompia annoksia nyt ja niin oli esikoisellaki. Jossain vaiheessa kait se sitten muuttui, kun soseet sisältävät muitakin ruoka-aineita. :)
 
Onko kukaan vielä antanut lihaa? Miten se kannattaisi tarjoilla? Meidän poika on nyt 5,5kk. Soseet aloiteltiin heti 4kk:n iässä. Nyt menee aamu- ja iltapuurot sekä kaksi kasvissoseateriaa päivässä. Ajattelin aloitella lihapuolen pikkuhiljaa keitetyllä broilerin jauhelihalla, mutta mietityttää, voiko senkin soseuttaa keitinveteensä kuten kasvikset vai miten kannattaisi tehdä? :)
 
Täällä maistettiin viikonloppuna mettoa ja koppeloa :D uunissa valmistettu mureaksi ja sormissa soseutin ja laitoin poitsulle suuhun. Vähän ihmetteli että mitä tälle pitäs tehä kun ei olla kovin paljoa syöty vielä kiinteitä. Mutta hyvin uppos
 
Mä keitin lihat väljässä vedessä ja soseutin sauvasekoittimella. Jonkin verran lirautin matkaan keitinvettä kun muuten soseuttaminen oli aika takkua.
 
Onko täällä muita kasvissyöjäperheitä? Tai en mäkään ihan ehdoton ole, kuvailisin itseäni lakto-ovo-pesco-vegetariksi nykyään :rolleyes: ja samalla linjalla olisi tarkoitus ruokkia neitikin.:rolleyes: Neuvolasta ei saatu mitään ohjeita, sanoi ettei ole mitään ongelmaa, kunhan tosiaan pitää ravinnossa kalan ja kananmunan (ja sit vuoden ikäisestä eteenpäin tietty myös maitotuotteet). Sanoi vaan että nyt kun kohta täyttää 6kk niin pitäisi alkaa proteiinia lisäämään nokare edes kerran päivässä soseen joukkoon. Kalat ja kananmuna nyt on iisejä, mutta missä iässä voi antaa esim linssejä? Entä soijaa? Voiko itsetehtyä (suolatonta) seitania antaa kun on ensin muuten tottunut vehnään? Onko kaikki pavut nounou? Entä herneet (kypsinä tietty)?

Kauheesti kysymyksiä, pitäis ehkä varata aika ravitsemusterapeutille..
 
Kantsii Kolibri googlailla, niin löytyy kasvisruokaohjeita vauvalle, ja yleensä on myös, että minkä ikäiselle käy. Papuja voi pieniä määriä soseuttaa vihannessoseen joukkoon, kuten myös herneitä.

Olenko ainut kenen mielestä toi lihan soseuttaminen kuulostaa kyllä niin ällöltä.. Teen miehelle kyllä liharuokia vaikka vegaani olenkin, mutta toi lihan soseuttaminen menee tällä kyllä ihan sietokyvyn rajoilla..
 
Muokattu viimeksi:
Oliko niin ettei mansikkaa saa antaa vauvoille? Mulla on sellanen käsitys että se saattaisi aiheuttaa allergioita.. ?
 
Eiks mansikan kanssa oo niin et saa antaa mut ei ehkä ihan ensimmäisten makujen joukossa. On sieltä allergisoivimmasta päästä niinku kiivi ja vissii sitrushedelmät? Ite en tuoreena anna vielä tänä kesänä mut noita kaupan mansikkaa sisältäviä soseita ois tarkotus maistattaa.

Muoks. Noissa miun ostamissa mansikkaa sisältävissä soseissa on iät 5kk ja 6kk mut tuoreen kanssa tosiaan on vissii oltava varovaisempi.
 
Minä kokeilin kiwiä vasta meidän 2,5-vuotiaalle. Huulia alkoi kutittaa ja ne turpos. En aio siis vauvalle antaa sitä. Mansikkaa (tuorertta) saa maistaa vähän nyt kesällä jossain vaiheessa. :)
Lihana käytin pitkälti jauhelihaa, kun sen soseuttaminen helpompaa ja kohta menee jo sellaisenaanki. Kanan ja linnunlihan (jos metillä käy) saa helposti soseutettua vauvalle, kun "pehmeää".
 
Mites nuo lihat kun neuvolan täti sano ruokakurssilla että vauvalle esim. kanafilettä tai possun filettä ilman rasvaa mikä sit hienonnetaan pieneks. Oletan että jauhelihaa saa antaa ku niin moni sitä antaa, onko sillä lihan rasvan määrällä väliä? Tietenkii mahollisimman vähärasvasta. Kun jauhelihassahan on vissii aina rasvaa jonkun verran? Onko olemassa rasvatonta jauhelihaa? Häviääkö se rasva keitettäessä? :grin Tyhmä kyselee...
 
Miks mahollisimman vähärasvasta? Omasta mielestä lapset tarttee rasvoja kasvuun ja en aio antaa (tai siis kaupassa kyylätä että eihän tässä ole liikaa rasvaa) vähärasvasta jauhelihaa tms. En siis ole googlettanu vaan tämä on mun mielipide :)
 
Mäkin mietin noita jauhelihan rasvoja, mut uskoisin et aika paljon jää siihen keitinveteen :)
 
Minä käytän naudan jauhelihaa. Kanasuikaleissa muuten suolaa, vaikka tietysti marinoimaton, paitsi yhden valmistajan rasia suolaton, en vaan muista mikä.
Öljyähän suositellaan lisättäväksi, mutta kai sitä eläinrasvaa tulis välttää.
 
Ehkä tarkoitti, että ei paisteta rasvassa kuten aikuisille yleensä? Siis ei lisätä rasvaa? Broileri yleensä (myös jauhelihana) on vähärasvaista. Itse ehkä enemmän koittaisin miettiä lihan määrää suhteessa kasviksiin, kuin sitä lihan rasvaisuutta. Ei siis mitään pekonia tietenkään anneta, mutta kun suurin osa ruoasta on kuitenkin kasvista, lihaa teelusikallinen annoksessa.
 
Näin neuvolassa sanoi ja thl:n oppaassa lukee, että ruokaan VOI lisätä kasviöljyä kasvun turvaamiseksi. Ite aattelin, että se liittyy siihen, että elimistö nyt ylipäänsä tarvii pehmeitä rasvoja.
 
Eiku sanoi siis, että voisi hiukan lisätä kasviöljyä soseiden joukkoon ja tämä siis 6kk + ohje, kun puhui samassa, että voi ne lihatki aloittaa. :) Valmissoseissahan on myös kasvisrasvoja.
Tosin en lisänny esikoiselle tilkkaakaan. Jossain vaiheessa aloin ruskistaa lihan pannulla ja pannulle laitoin öljyä.
 
Takaisin
Top