Raskauskiloista

Libra, kyllä Suomessakin sama ohjeistus on, että paino nousee keskimäärin tuota luokkaa. Ainoastaan jos äidin lähtöpaino on ylipainoinen, niin silloin ei painon tarvitse välttämättä nousta ollenkaan.

Autumnia, juuri tuon raskaushormonin takia vatsa ei toimi nopeasti, eli suolen liikkeet hidastuvat ja ulostemassa viipyy pidempään suolessa. Aineenvaihdunta ei varsinaisesti siihen vaikuta.
 
Mulla paino ennen raskautta oli siinä 60kg ja nyt rv 13+3 paino huitelee siinä 64kilon paikkeilla. Heti plussauksen jälkeen paino lähti nopeasti nousemaan ja nyt on vauhti vähän tasaantunut. Itse myös tupakoin ennen raskautta ja uskon että sen lopettaminen oli yksi syy alkuraskauden nopeaan painonnousuun. Pikkuisen vuoksi lopettaminen oli erittäin helppoa ja olen kyllä ylpeä itsestäni<3 Kiva kuulla, että myös muilta on onnistunut lopettaminen!

Ruokahalu on ihan taivaissa ja kokoajan tekisi mieli kunnon kotiruokaa. Pyrin syömään kohtuullisesti, mutta selkeästi ruokaväli tihentynyt hurjasti. Painoa tulee kuitenkin sen verran kun on tuloillaan, uskon, että kuhan syö terveellisesti ja liikkuu on painonnousu tarkoitettua ja pikkuiselle vain hyväksi. Itsellä liikkuminen vielä liian vähäistä ja siinä pitäisi tsempata!
 
Minkä verran lokakuisilla on nyt painoa tullut lisää? Itsellä rv22+5 ja eilen neuvolan punnituksessa +4kg. Jotenkin ei osaa suhteuttaa , että onko tämä ns. normaali vauhti painon nousta ja kiihtyykö painon nousu loppuraskautta kohden? Tokihan kaikki ovat tässäkin asiassa yksilöitä, mutta olisi kiva kuulla miten muilla :)
 
Painoin raskauden alussa 69kg (omalla puntarilla) ja ekalla ja tokalla neuvola kerralla 71,8 kiloa. Toinen neuvola oli 29.4 ja viikkoja sillo oli 16. Nyt perjantaina on kolmas kerta niin saapa nähä kuin paljo oon paisunut. :D oma puntari näyttää 73,5kg mut tuohon ei ole luottaminen vielä, neuvolasa kumminkin punnitaan vaatteet päällä ja oon elänyt sen kilomäärän mukaan mitä niiden puntari näyttää :) nyt viikkoja 22+1 :)

Sent from my GT-I8190 using Vau Foorumi mobile app
 
Mua ehkä enemmänkin huvitti, kun näin puntarissa uuden kymmenen, ikinä ollut näin "painava". Mieheni on lyhyt ja hoikka, nauran sitä kun tulen painamaan kohta enemmän kuin hän :D +4kg oli tullut, en tiedä sit mitä neuvolan vaaka näyttää. Noissa vaaoissa on eroja... Ja rv 19+4, bmi ennen raskautta alle 23. Pituuttahuimat 157 ;)
 
Täällä ensimmäisen koko raskauden aikana ei paino noussut kun max sen 8kg,heti synnytyksen jälkeen ja imetyksen alettua paino lähti hurjaan laskuun ja -13kg lähti pelkän sen imetyksen ansiosta ja tietenkin vähän niukka ruokailukin vaikutti asiaan..Imetyksen loputtua alkoi paino taas pikku hiljaa varkain nousta takaisin entisiin lukemiin ja vähän ylikin ja en kyl sittenkään niin paljoo stressannut asiasta kun kyse ei ollut kun muutamasta hullusta kilosta..

Nyt taas tän toisen raskauden aikana tähän mennessä kun viikkoja 20+4 niin paino noussut joku vähän reilu 3kg viimeksi kun puntarilla kävin. Saa nähä pysyskö paino yhtä hyvin ja tasasesti nousussa nyt tästä eteempäin kun esikon aikaan :) Eli ei mitään "ylimääräsiä" kiloja oo tullut eikä jäänyt!
 
Olen nyt 20+4 ja viime viikolla puntari naytti +4.5kg. Luin kirjasta, etta tokan ja kolmanneksen aikana pitaisi nousta 0.5kg per viikko. En huoli painonnoususta liikaa, mutta yritan syoda terveellisesti ja liikuin kohtuullisesti, kavelen ainakin 30min per paiva ja olen sitten kaynyt raskauspilateksessa ja kuntosalilla kerran viikossa. Alkuun oli hirvea himo imelaan varmaan sen takia kun olin niin vasynyt.
 
Tänään 23+3 ja painoa on tullut noin 5 kiloa. Vielä toistaiseksi muutaman kilon vähemmän kuin kevättalvella 2013, jolloin innostuin lenkkeilystä ja salilla käymisestä. Melko helposti lähtikin lähes 10 kiloa liikunnan ilosta nauttien. :)
 
Esikoisesta kiloja kertyi 30 ja ristiäisiin mennessä kiloja oli sulanut 22kg.
Nyt tästä pikkukakkosesta on tullut kiloja 6,2 ja rv 19+1 (19+5). Toivotaan että loppuraskaudessakaan ei hirveitä summia painoa tule. Nestettä kertyy kumminkin, nyt jo nilkat on hävinny nesteitten alle ja jalat ja naama on ihan turvoksissa. esikoisesta mulla oli liikaa lapsivettä niin eiköhän tässäkin tule olemaan. mulla on siis myös diabetes, mikä vaikuttaa myös...

Odottelen vaan vauvia syntyväksi niin alkaakin vaunulenkit! Mies sanoi, kun vaunukoppa makso niin hemmetin paljon että paree oiskin sitte lenkkeillä vauvan kans :D Mä olin kyllä jo kerenny ite miettii vähä päiväaikatauluja miten lenkkeilen ;) Pidän itelleni peukkuja että saan tiputettua kaikki kilot pois ja palaisin normaalipainoon - tai ainakin lähelle sitä - ennen kuin sitten palaan takasin työelämään :)

Tsemppiä muillekin painon kanssa kamppaileville, ihana huomata ettei kukaan meistä ole tämän aihealueen kanssa yksin! :)
 
Minä oon tähän asti ajatellut että mitään kiloja ei ole tullut.. Maha kun on vaan kasvanut normaalisti mut muu kroppa ei ole levinnyt yhtään raskauden aikana (vielä :D). Puntari näyttää kuitenki n. +5,5kg enemmän kun raskauden alussa.Mihin nää kilot on menny oikeen, eihän kaikki voi olla raskauden myötä tulleita ns. "normaaleja kiloja", jotka johtuu vauvasta yms ? Vai onko meidän vauvasta tulossa jättivauva :D. Nyt menossa rv 24+2. Oon ajatellut et nää kilot on vähäisiä mitä on tullut mut nyt jotenkin alko tuntumaan et niitä on tullut sittenkin ihan liikaa tähän mennessä :D
No en mä kuitenkaan sillai ressaa, nyt kun on ollut vähän vapaalla niin tullut syötyä vähä miten sattuu ja mitä sattuu, kun ei ole säännöllistä rytmiä, mutta nyt aion aloittaa taas syömään säännöllisemmin ja panostamaan ruuanlaittoon ja kevyempien ruokien tekemiseen..ainakin vähentää ruuan määrää ja lisätä kasviksia :).
 
Mulle tullut nyt tähän mennessä rv 21+0 (tai oikeestaan viime viikon ultraan mennessä) +3 kiloo. Ja mulla kun muutenkin on ylimäärästä ni olis suotavaa, ettei kauheest tulis. Oon kyl siin mielessä optimistinen, et odotin suurempaa painonnousuu ku kuitenki melkeen joka päivä syön jotain makeeta, tekee vaan niin hitosti mieli :grin tosin vihanneksiakin syön nyt enemmän ku ennen raskautta.

Esikosta mulle kerty yhteensä 30 kiloo painoa, joista sit synnytyssairaalaan jäi 15. Kotona tuli kolme kiloo lisää ja sit ku aloin pudottaa painoo ni lähti 10, jotka ei ollu ennen tätä raskautta tullu takas. Eli täs raskaudes lähtöpaino oli 8 kiloo enemmän ku esikoisen raskaudessa. Tavote olis nyt et ennen synnytystä en painas enempää ku ennen ekaa synnytyst. Eli 8 kiloo sais ny vähemmä tulla painoo ku ekas...

Kovat sepustukset :wink
 
Mulla nyt rv 23+2 ja parisen kiloa painoa. Itsellänikin lähtöpaino 5 kiloa enemmän kuin ennen ekaa raskautta ja vähän samat ajatukset, että sen verran vöhemmän tarttis turvota tän kakkosen kanssa. Jaksaa sit synnyttääkin, ei meinaan muistaakseni oo mikään kevyt fyysinen suoritus.. :sad001
 
Voi jäätävää. Ennen raskautta 57kg ja nyt jotain 62,5kg. Olen aina ollut hoikka ja urheilullinen. Nyt on tullut liikuttua vähemmän. Toivottavasti paino ei enää nouse eli 5,5kg tullut raskauden aikana. Huomenna 22 plus 0.
 
Täällä on kiloja tullut +7,1 tammikuun painosta, ennen raskautta. Lohduttaudun sillä, etttä kyydissä on kaikkea kaksinkappalein.. Kunhan saan ostettua vyön, pääsen jälleen lenkeille, nyt en ole pystynyt käymään ollenkaan. Sf mitta hipoo jo kolmeakymmentä, vaikka viikkoja vasta 22+2 :D
 
Painoa oli ekassa nauvolassa 71,8 kg ja nyt tänään rv.22+4 74.7 kg eli +460g viikossa :) ihan normaalisti on paino noussut viikkoihin nähden, pelkäsin itse että painoa on tullut liikaa niin ei onneksi :D

Sent from my GT-I8190 using Vau Foorumi mobile app
 
Mulla on reilusti ylipainoa ja hyvin olen saanut painon pidettyä aisoissa raskauden ajan. Ekasta neuvolasta paino ei ole noussut grammaakaan, eli täysin samassa on :).. Toivottavasti ei pääsisi paljoa nousemaan jatkossakaan, ylipainoiselle selkävikaiselle jokainen kilo on liikaa!! Viikkoja nyt 23+2
 
hmm nyt on menossa raskausviikko 25 ja viimeksi 25.6 tarkastuksessa paino oli noussut koko raskauden aikana vain 2kg! Pitäisikö tässä huolestua siitä että en syö tarpeeksi?
 
Mulla oli ennen raskautta bmi jotain vähän yli 30, ja nyt rv 22+4 paino lähtöpainoon verrattuna menee jossain -1 kg paikkeilla. Viime viikolla neuvolassa oli eroa -1,3 kg, ja parhaimmillaan eroa ollut lähtöpainoon nähden -2 kg. Oon tosi tyytyväinen tähän, sillä mulle ei saisyhtään tulla ylimääräistä painoa, ainoastaan ne pakolliset kilot. Omasta takaa kun on jo varastorasvaa... Neuvolantäti sanoi, ettei pidä huolestua jos seuraavaan kertaan on paino pompsahtanut, kun nyt sen pitäis sit noustakin näillä viikoilla (viikoilla 20-30 vissiin n.50% raskaudenajan painonnoususta...) Sen oon huomannut, että tehokkaasti on aanoskoot pienentynyeet, vaikka ehkä useemmin tulee suuhun jotain laitettua. Ja nyt kun painon pitäis alkaa nousta sit jo oikeesti, on alkanut makeanhimo tulla kuvioihin. Se ei oo paras juttu se...

Sent from my SM-T310 using Vau Foorumi mobile app
 
Mulla kehu lääkäri, että hienosti on painonnousu kurissa.kolmisen kiloa tullut lisää, kun esikoisen kanssa sama lukema tais olla tässä vaiheessa 7-8 kiloa.. :rolleyes: hyvä fiilis jäi noista sanoista, kun en ole kuitenkaan mitenkään erityisesti kiinnittänyt huomiota edes herkkujen välttämiseen. Jospa tällä kertaa ei jäisi ylimääräistä kannettavaa vauvan syntymän jälkeen! :angel2
 
Takaisin
Top