Nyt on lähete vetämässä KYS:iin. Ei onneksi mitään ongelmaa sen suhteen. Jonosta ei kyllä osannut sanoa mitään, joten nyt sit vaan odotellaan.
Muuten käynti jäi vähän pettymykseksi. Ei oikein ottanut kantaa mihinkään mun kiertojen ja oireiden kummallisuuksiin, enkä sitten niitä niin kysellytkään kun huomasin ettei tule vastakaikua. Ultrasi huiman puolen minuutin ajan, totesi vain että joo tämmöstä polykystisyyttä täällä on ja homma oli sillä selvä. Omaan silmään rakkuloita oli paljon enemmän kuin ennen. Mulle ei ole PCO-diagnoosia ennen annettu, on vain ollut "PCO-tyyppisyyttä", mutta nyt oli tosiaan ihan huolella folleja. Oviksesta lääkäri ei maininnut mitään, enkä kysynyt, kun sen verta minäkin tajuan, ettei tuollaisilla pingispalloja täyteen tungetuilla munasarjoilla paljon ovuloida. Omat oireetkin täsmäsivät sen kanssa, että ovuloimaton kierto jälleen.
Oli sama lääkäri, kuin silloin neljä vuotta sitten. Ihan asiallinen ja varmaan omalla tavalla empaattinenkin, mutta ei hänellä kyllä mitään suuria ihmissuhdetaitoja ole. Vähän semmoinen outo töksäyttelijä.
Menen nyt vielä verikokeisiin loppuviikosta. Otetaan pvk, kilpparit ja amh. Muille ei lääkärin mielestä tarvetta. Sanoi myös, ettei kilppariarvojen kanssa enää nykyään ole väliä mihin aikaan päivästä ne ottaa, onko tosiaan näin?