Painonnousu raskauden aikana

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja pisku
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Anoreksiamörkö kiusaa:

Kyllä se siitä muuttuu.. itsekkin tuossa tilanteessa en ikinä uskonut että saisin sitä pois päästäni.
Olen melkein järkyttynyt siitä että se ei ole siellä enää, niin pahana se kuitenkin oli vielä 5 vuotta sitten.

Jaksamista sinne, kyllä elämä on helpompaa kun saa syömishäiriön lopullisesti kiskottua päästä pois. :)
 
Voi eikä siis mun paino oli ennen raskautta 57 vai 58 kg, ja kun menin ensimmäisen kerran neuvolaan niin paino oli 61kg, ja nyt olin 26 pv neuvolassa ja painoa oli 87.8kg, ja olin viikko aikaisemmin 17.4 neuvolalääkärillä, ja silloin paino oli noussut TOSI vähän se oli silloin 85.0kg, mä en käsitä!, koska sen lääkäri reissun jälkeenkin olen jumpannut jumppapallolla PALJON ja siivoilin vaatehuonettakin, missä siis oli paaljon kaikkea muutakin :D .Nyt olen rv 38+4, ja pelottaa mennä torstaina neuvolaan.:/ En taida saada enään omia kilojani koskaan takaisin, vaan jään ylipainoiseksi??? Ja tämä on siis esikoisemme :)
 
Älä lannistu, kyllä varmasti pikkuhiljaa paino lähtee laskuun synnytyksen jälkeen! Itsellä samankaltasta, että välillä paremmin ja sitten taas huonommin, ja kun on menny huonommin niin menny sit ihan reilusti kanssa! Mulle neuvolassa sanottiin että osa painonnoususta on tosiaanki hormonaalista ja nestettä, varmasti sulla sama juttu, eli kun hommat tasaantuu synnytyksen jälkeen, alkaa aineenvaihduntakin pelittää samaa tahtia, niin eiköhän imetyksellä ja vaunulenkeillä saa ihan reippaasti jo aikaan :)

Mullakin paino nousee ihan hurjaa tahtia ja oma peilikuva kyllä kauhistuttaa, miten oonkaan näin valtava.. Lisäksi nyt lopussa ihan omiin mittasuhteisiinsa repsahtaneet raskausarvet ei mitenkään ilahduta kyllä! Täytyy vaan koittaa tsempata loppuun asti ja sitten olla motivoitunut taas pääsemään niihin raskautta edeltäneisiin mittoihin!
 
Mulla oli esikoisesta paino raskauden alussa 62,9, painoin ihan lopussa 86 ja jtn , mä tiputin 30kiloa! siis tein kyl senkaa töitäki , muutin mm ruokavaliota täysin, että kyllä ne kilot saa pois ;)
 
Okei, no toivottavasti pääsen takaisin omiin mittoihin! Olen kuin valas, tai virtahepo :S Joo minullakin on raskaus arpia tullut paljon, lähinnä rintoihin, jenkkakahvoihin, alaselkää, vähän pohkeisiin, ja reisiin tullut aivan kamalasti ! :(, Ja eniten ahdistavat jaloissa olevat, reisissäni on aivan kamalat arvet.
No toivottavasti pääsen omiin mittoihin. Tietty osa painon nousustakin EHKÄ voi olla sitä, kun alku raskaudessa, tai siis tammikuussa, jouduin viikoksi sairaalaan, kun pelättiin , että vauva syntyy liian aikaisin, ja jouduin olemaan liikuntakiellossa, ja vain levätä yli kuukauden. Ja sitten alkoikin, jo olla paikat niin kipeät, etten pystynyt enään liikkumaan. Ja edelleen on tosi kipeät luut, ja selkä. Jumppapalloa olen silti käyttänyt nyt :).
 
Eevi^
Kauanko sulla meni,että sait tiputettua painoasi? Mulla ei ole kyllä koskaan paino laskenut hyvin, jos on kiloja tullut, vaikka ei niitä kyllä yleensä ole tullut!
 
Painoin ennen raskauttani 58-62kg, painoni on aina heitellyt tuolla välillä enkä koskaan ole ollut kovin ahkera puntarilla käviä. No ensimmäisessä neuvolassa (rv8+4) painoin 63.5kg, tällä hetkellä olen rv 20+2 ja viime neuvolassa painoin 65kg. Hankala sanoa kuinka paljon painoni on raskauden aikana loppujenlopuksi noussut, koska en tiedä tarkalleen lähtöpainoani. Aluksi pelkäsin raskuaskiloja ja painon nousua, syön ja liikun kuten ennen, joten jos raskauskiloja kertyy ja ne ei laitokselle jää tai imetyksessä kulu pois niin eiköhän me sitten masuasukin kanssa myöhemmin kärräillä kilot pois.
 
Mä tiputin painon niin et painoin 55-56kg , ehkä 7-8kuukaudessa. Itsestään siitä 15kglähti parissa kuukaudessa. Tammikuussa(ada syntyi syyskuun 29 päivä) mä aloin karppaamaan ja se paino tippu todella nopee aluks, et varmaa sen 2-3kuukautta meni ni sain 10kg pois ja loput 5-6kg meni hitaammin.
 
Ja tosiaan munkaan paino ei koskaan ole laskenut mitenkään erityisen hyvin :D mut tää karppaus toimi mulla. Enkä todellakaan mitän himo karpannut vaan sellasta terveellist karppausta. En laskenut hiilareiden määrää, mut mä aloin syömään vähä hiilihydraattisesti ja aloin kyl liikkuukki vaunujenkaa ym enemmän. Sit myöhemmin aloin treenaa joka päivä et sain kiinteytettyä
 
Eevi^
Okei, no toivottavasti onnistuu mullakin. Ja eihän sitä nyt kyllä kannattaisi edes miettiä / stressata nyt!, mut jotenkin vaan latistuin/lannistuin, kun luin jtn netti sivua missä luki 5-25kg nousu on normaali! Vaikka toinen neuvolantäti sanoi, ettei ole mtn "normaalia"nousua, se riippuu paljon ihmisestä. No joo olen ehkä melko herkkä ja nyt on ollut tunteet herkällä, niin alkoi masentaa kun luin sitä.
 
Joo ei kannata stressaa yhtää! Kyllä sä ne pois saat ajan kanssa :) Kylllä muaki stressaa miten saan nää kilot karisee mitä nyt on tullut, mut sit mä vaa ten samat ku esikoisen jälkee, eli ruokavalion totaalinen muutos, vaikka on mul nytki muutosta verrattuna siihe miten söin ennen adan raskautta
 
Woohoo, lapsi on 9pv ikäinen ja mulla lähteny jo 8 kiloa. Pelkäämäni painon jumitus ei siis toteutunut. Imetän ja juon paljon vettä ja syön terveellisesti. Hyvältä vaikuttaa alku ainakin. Enkä oo päässy ees liikkuun vielä!
 
Takaisin
Top