Onko kenelläkään muulla repinyt tosta rintalastan alta?
En muista, olenko tästä kirjottanut aikaisemminkin vai vaan meinannut. Mulla on nyt kaksi kertaa sohvalta noustessa tuntunut, kuin jotain repeäisi ihan tosta mahan yläreunasta, ihon alta. Edellinen oli alkukuusta, että ei ihan jatkuvasti tunnu.
Neuvola sanoi, että se voi olla jotain mitä vaan kiinnikkeitä tai muuta mikä venyy; äiti tokas, että niin niitä raskausarpia syntyy. Mitään ei näy eikä se ole kauaa kipeä mutta sillä hetkellä pitää kyllä hetkeks kivun ympärille taipua. En muista ikinä aikasemmin tommosta tunteneeni missään päin kroppaa.
Pelkään sen liityvän jotenkin tohon vatsalihasten erkanemiseen. Tai paremminkin pelkään, että se liittyy jotenkin negatiivisesti niitten lihasten palautumiseen.