Neuvolakäynnit

Multa kysyttiin myös varhaisultrassa millon tein positiivisen testin 😅 en osannut edes ihmetellä mut tosiaan eipä sillä tiedolla paljoa tee
 
Apua, en ollut ajatellutkaan varata neuvolaa ennen varhaisultraa, ja nyt luen täältä, että pitäisi verikokeita ottaa suht varhaisilla viikoilla, 😱. Lapsettomuuspolin mukaan saan itse valita varaanko heti ajan vai odotanko varhaisultraa. Varhaisultra tulee suht myöhään pyhien takia, on vasta 5.1 ja silloin 7+6.
Noh, kai se neuvola sit tarvittaessa silti järjestyy. En halua varata mitään, jonka joutuu sit perumaan. Ai miten niin piiitkä lapsettomuustaival on jättänyt vahvan onnistumisepäluulon, 😄.
Täällä vähän samankaltainen tilanne. En oo vielä varannu neuvolaa ku ootan ensin varhaisultran. Sit jos ultrassa kaikki ok, nii vois sen neuvolankin varata.
 
Sain tänään ensimmäisen neuvola-ajan. 👍 Oli jotenkin ihanaa että teekkari sattui olemaan sama kenen kanssa olen joutunut ennenkin asioimaan. Hän niin onnellisen kuuloisena onnitteli raskaudesta.
Me emme ole kertoneet vielä kenellekään asiasta, mutta näillä oireilla ei kovin kauaa piilotella. Eilisen pahoinvoinnin pystyi vielä töissä kuittaamaan rankalla uudella vuodella. Eiväthän kollegat tiedä että vedin limulinjalla.😁
 
Olipa mielenkiintoinen eka neuvolakäynti alkuviikosta.. varsinainen henkilö oli kuulemma poissa ja vastaanoton hoiti joku tuuraaja. Edellinen eka käynti on siis kesältä (keskenmenoa ennen ehdin käydä ekan neuvolakäynnin) ja melko tuoreessa muistissa. Tämä tuuraaja oli mm kirjannut omakannan tekstiin ettei muistanut kysyä pvm kun tein positiivisen testin enkä sitä ollut hänelle kertonut. Enpä muistanut kysymättä kertoa 😅 laskettua aikaa ei myöskään muistanut mainita, sivuseikka varmaan.. onneksi netin laskureilla selviää 😄 etukäteen täytettyä kyselyä ei ilmeisesti osannut avata. Lisäksi ohjeistin itse siinä että pitää käydä myös tässä alkuraskaudessa sokerirasituksessa, hänen mielestään ei olisi tarvinnut ennenkuin kertasi sitten ohjeista
Olipa erikoinen käynti :tears:
Sanottava on, että odotin kyllä itse jotain samankaltaista sähläystä nyt kun just osui soteuudistus tähän väliin. Vaan hyvinhän neuvolassa oli homma hanskassa (mitä nyt joku järjestelmä ei toiminut..) :)
 
Huomiona muuten muillekin kommentti meidän neuvolasta: neuvoloiden sähköpostiosoitteet on päivittyneet! (Tämä koskee tietty vaan uusia sotealueita)
 
Mäkin sain varattua eilen ajan neuvolaan. Sain onneksi samalle kuin oli viime raskaudessa. Ihanaa kun ei tarvitse kaikkea toistaa, kun muistaa tietyt jutut jo viime raskaudesta.

Vielä pitäisi varmaan varata aika varhaisultraan, mutta täällä kaikki taitaa maksaa n200€, ellei sitten ajele tunnin-kahden päähän josta saisi alle 100€. Toki tossa se säästö sit hupenisi helposti bensoihin..
 
Vielä pitäisi varmaan varata aika varhaisultraan, mutta täällä kaikki taitaa maksaa n200€, ellei sitten ajele tunnin-kahden päähän josta saisi alle 100€. Toki tossa se säästö sit hupenisi helposti bensoihin..
Olisin myös mielelläni käynyt varhaisultrassa katsomassa, että raskaus on oikeassa paikassa jne. Täällä yksityiset taitavat olla lähemmäs 300 € ja niihin matkaa kaksi tuntia. Näillä näkymin siis kiltisti odotellaan sitä kunnallista ultraa. 🤷‍♀️
 
Itse en myöskään löytänyt alle 300e varhaisultraa. Jos jollakin Lapin alueelta tiedossa edullisempaa paikkaa niin vinkkejä otetaan vastaan
 
Itse en myöskään löytänyt alle 300e varhaisultraa. Jos jollakin Lapin alueelta tiedossa edullisempaa paikkaa niin vinkkejä otetaan vastaan
Tietääkseni tällaista ei ole. ☹️ Lähin edullinen paikka taitaa olla Oulussa, jos sinne on joskus käyntiä.
 
Mitää😱 pitääkö se Ikean reissu suunnitella ja samalla käydä länskässä

Joo, kätilö tekee sen, olis varmaan saanut gynen tekemänä, mutta sit kalliimpi.
Naisten polille/ äitiyspolille soittoa vaan ja varata aikaa sieltä. Voin laittaa sen kännykkä/puhnron yksityisellä, jos haluat.
 
Joo, kätilö tekee sen, olis varmaan saanut gynen tekemänä, mutta sit kalliimpi.
Naisten polille/ äitiyspolille soittoa vaan ja varata aikaa sieltä. Voin laittaa sen kännykkä/puhnron yksityisellä, jos haluat.
Voithan sinä sen tietenkin laittaa, pitää vielä keskustella miehen kanssa lähdetäänkö käymään. Ja miten saa aikoja sovittua, työt toisaalla haittaa hieman näitä asioita.
 
Meri-Lapissa olis, eli Länsi-Pohjan sairaala, joka on Mehiläisen. Varhaisultra mulla 81,10€ tai jotain sitä luokkaa. Mulla aika 10.1.

Edit. Kemissä siis.
Ahaa, onpa hyvä tietää tämäkin! Itse miltei ajattelen, että kätilön ultra voisi olla parempi kuin lääkärin. Harmi ettei niitä juuri näillä suurilla firmoilla ainakaan netin mukaan ole tarjolla.
 
Mie en kyl ees tiiä missä himskatin välissä kerkeen/ pystyn soittamaan ees neuvolaan ku oon nyt sellaisessa työssä että aina joku työkaveri on vierellä ja pien yritys ettei oikein mihinkään pääse piiloon soittamaan. Olin aluks suunnitellu et laitan omalle vakkari terkkarille txt ja pyydän soittamaan joku päivä klo 15 jälkeen, näin olen ennenkin toiminut. Mutta nyt on tää ihme hyvinvointi tsydeemi ja nettisivut muuttunut, kaikki puhelinnumerot muuttunut ja terkkareiden suorat numerot ei enää näy sivuilla. Ja todennäköisesti nekin on vaihtunut, kuten kaikki muutkin numerot.:sad-face:
 
Nyt tajusin et netissä voi tehdä yhteydenottopyynnön hyviksessä ja tein sellaisen neuvolaan! Ja viesti kohtaan toiveeksi että soitas vasta iltapäivästä niin myöhään ku hyö vaan pystys 🙂
 
Takaisin
Top