Neuvola- ja ultrakuulumiset

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja anní
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Oli pakko kaivaa doppler esiin vaikka vannoin että tässä raskaudessa en sitä käytä ku sain päähäni et eilisen mahakrampit ja p***atauti o keskenmenon alku. No ei ollu. Ihan kohdalle en osunu, istukka ja napanuora löytyi helposti, mut kahteen kertaan pari sekuntia kuului se laukkaava nopea jumputipumputi :) 11+2 menossa ja ens viikon keskiviikon ultraa vähän luottavaisemmin mielin odotellessa. Lähettäisköhän sitä omalle äidille äitienpäiväkortin kahden lapsenlapsen allekirjoituksella jo.
 
Täällä neuvolalääkäri kirjoitti lisää sairaslomaa. Tänään ei ole mikään pysynyt sisällä :yuck: Olo alkaa olla aika heikko. Seuraava neuvola onkin sitten 12pv ja juuri lääkärin luona. Toivon, että silloin ei enää tarvitsisi jatkaa saikkua vaan pahoinvointi olisi taittunut.
 
Tänään verikokeet ja pissanäytteet annettu. Kotona odotti iiiiihana ylläri kun ennen vappua tilattu doppleri oli postilaatikossa! Vietettiin pikkusen kansssa laatuaikaa heti kun sain esikoisen päikkäreille. Meinasi epätoivo iskeä, kun ei meinannut kuulua mitään. Lopulta tosi hienosti raikasi sydänäänet ihan häpyluun vieressä. Päivä piristyi samantien <3
 
Kerrompa tännekki:
Siellä oli pieni rakas, vilkaalla tuulella alkuu ♡ koko vastas 12+1, menkkojen mukaa ois 12+4. La ei siirtyny ku ei heittäny viidellä päivällä.
Ens ti uudestaan ku vauvalla joku musta kohta mistä ei osannu sanoa mikä on. Täytyy toivoa et on hävinny viikossa, jos ei ni sit lisätutkimuksii. Saattoi olla joku varjo kohta. riskiluku oli todella pieni. Muuten kaikki hyvin ♡
 
Nepala ja Aneska onnittelut hyvistä ultrakuulumisista! <3 Aneska toivottavasti se oli vain jotain varjoa eikä näy enää viikon päästä! Tsemppiä. :)
 
Ihanaa nähdä vauvakuvia ja kuulla hyviä uutisia!!
Itsellä torstaina 7.5. seuraava neuvola, nyt alkaa hiljaksiin jännittää kun tuntuu et niiiiiiin pitkä aika (3vkoa) on edellisestä tsekkauksesta et onkos siellä kaikki kunnossa..?
Inhottavaa odottaa kun ei tiedä vielä kunnolla onko pallolla kaikki hyvin ja kasvaa vaan kasvamistaan.. Täytyy luottaa siihen et kaikki on hyvin :Heartred
 
Ei löytynyt enää sykettä ja kasvukin oli pysähtynyt.
Surullisin mielin odotellaan nyt aikaa että saan lääkkeet tyhjennykseen ja keskitytään onnellisena jo olemassa oleviin poikiin.
 
Osanotto Hyperia!

Meillä tänään oli istukkanäytteenotto, ja kaikki näytti olevan vielä hyvin. Ja se näytteenotto ei kyllä ollu mikään kiva helppo juttu, se rasahdus kun se piikki painetaan vatsan läpi, kaikuu vieläki korvissa, hrrr.... No se nyt on otettu, ja tulokset tästä geenivirheestä pitäs tulla max. 4 viikon sisään. Jos tää laps kantaa sitä virhettä, nii me keskeytetään raskaus. Kun se tukehtuu synnyttyään. Jotenkin tuntuu armollisemmalta näin. Ja tutkitaan siitä näytteestä ne trisomniatkin kun se kerta on otettu. Ne tulokset tulee viikon päästä.
Mut ylläri oli se, että siitä tutkitaan myös sukusolut, kun nekin vaikuttaa johonkin, mutta eivät kerro jos ei haluta. Minä heti hihkasen että joo haluan! Kätilöä nauratti :grin Kun se kerta sopi isällekkin, niin sukupuoli selviää jo ens maanantaina! Hurjaa!
Mä kyllä ajattelin jo aiemmin että kysyn voiko sen samalla selvittää, kun jos raskaus keskeytetään, niin haluan tietää kumpi se oli.
 
Paljon voimia hyperialle.

Mulla on itelläni noussut aika kova pelko siitä, että olisi tapahtunut keskeytynyt keskenmeno. Oireet on vähentyneet, mitä nyt väsyttää koko ajan, mutta pahoinvointi on hyvin pitkälti kadonnut. Tiedän ettei pitäisi vertailla esikoisen odotukseen, mutta silti sitä miettii, että pahoinvointia on ollut nyt vähemmän ja sitä kestänyt vähemmän aikaa. Muutenkin olo jotenkin erilainen kuin esikoisen alkuraskaudessa.

Viime viikon lauantaina kokeilin dopplerilla löytää sykkeen. No ei löytynyt. Viikkoja silloin 10+2. Tänään kokeilin uudelleen eikä vieläkään löytynyt sykettä. Tiedän, että doplerilla sykkeet saattaa löytyä vasta joskus viikolla 12-13, mutta silti jotenkin lannistavaa.

Ens viikolla on esikoisen 1-v neuvola ja aattelin pyytää sillon josko ne vois yrittää löytää sykkeet neuvolan dopplerilla.

Nt-ultra olisi 18.5 ja tällä hetkellä sellainen olo, että mennään sinne vaan toteamaan, että sikiö on menehtynyt :(
 
Hyperialle kovasti voimia! ♡

Sarava mulla on ihan samat tuntemuksen. Ainoina oireina etyä lämpimässä suihkussa tulee yökkö refleksi (joka saattaa johtua myös flunssasta kun irrottaa räkää) ja sitten että happamia röyhtäyksiä tulee silloin tällöin. Väsymys on loppunut ja pahaaoloa ei ole ollut piiiitkään aikaan.
 
Noista sykkeistä...

Ite en huolestuisi, jos en saisi kotidopplerilla kuulumaan. Esikko oli todella haastava kaveri sykkeiden suhteen ja aivan joka kerta neuvolakäynnillä jouduttiin puoltuntia niitä etsimään ja kun viimein jotain löyty vaihto kaveri paikkaa. Neuvolalääkäri ei esim löytänyt ja ultrattiin :D Jopa vikalla käynnillä 40+1 ei hoitaja saanut ääniä kuulumaan, vaik tyypillä ei ollu ees tilaa liikkua :) Mulla oli kyllä istukka edessä, et osittain sekin vaikutti... tyypin oli helppo piiloutua.

Ymmärrän hyvin, et huoli iskee, mut jaoin tän tarinan, jos jota kuta lohduttaa :)
 
Kyllä ccix lohduttaa. Oon miettinytkin, että jos istukka onkin edessä ja sen takia ei mitään dopplerilla kuulu. Ja ei tietysti vielä muutenkaan tarvisi kuulua. Yritän nyt pitää dopplerin visusti piilossa etten turhaan huolestuta itseäni enempää. Viimeistään 18.5 saadaan kuitenkin tietää mikä on tilanne.
 
Hyperia kovasti voimia ❤

kattjuska teillä onkin todella jännät ajat edessä, tsemppiä tulosten odotteluun!

ja onnea hyvistä ultrakuulumisistakin kaikille!
 
Me kävimmä ultrassa tänään! Siellä 61,1mm pitkä vauveli jumppasi tyytyväisenä :) sitten väsähti ja alko nukkumaan selkäänsä näyttäen :D <3 vastasi siis kooltaan viikkoja ja niskaturvotus ok. Ainut huoli minulla jäi vähän siitä, että kohdusta löytyi reilu 5cm kokoinen myooma. Täytyy seurata raskauden ajan, että saahan vauva varmasti tarpeeksi ravintoa. Ei pitäisi muuta vaaraa olla, mutta saattaa vauvan kokoon vaikuttaa, jos loppuraskaudesta ei saa kunnolla ravinteita. Äitipolille on aikaa kahen viikon sisään, niin tutkiivat lisää sitä mötikkätä.
 
Meilläkin oli nt-ultra tänään, kaikki oli täydellisesti, tyyppi köllötteli vattallaan ja veti jalkoja masun alle:Heartred. Pituutta oli pää-perä mitalla hiukan vajaa 7cm ja niskaturvotus normaali.
Huomenna sit sokerirasitukseen... Sukurasitteen vuoksi joudun jo näin aikasessa vaiheessa... Tänään siis rv 13+0 :happy:
 
Takaisin
Top