Meille sanottiin, että lapsen syntymän jälkeen on isyydentunnustuksen odotusaika/valitusaika. En muista monta viikkoa se oli, mutta kun se on mennyt umpeen, niin sitten vasta isyystiedot menevät maistraattiin ja päivittyvät lapsen tietoihin :)
Se aika on peräti kuukauden (30vrk)
Tai sitten tähän kohtaan vaan sattui tulemaan jokin kehitysvaihe, joka muutti suolen toiminnan. Muistelen kyllä lukeneeni jostain, että jossain vaiheessa vauvan ulostustiheys harvenee ja voi olla useita päiviä välissä, ettei kakkaa tule.
Olen ollut kotona esikoisen kanssa koko tämän pienen eliniän ja meillä oli ihan omat äiti -poika jutut, joita ei nyt enää ole, esimerkiksi laitoin hänet nukkumaan joka ilta 1v10kk ajan, lauloin ja paijasin, nyt hän vain huutaa ei ei ei jos yritän lähellekään mennä ja pyytää iskää. 
jos vaan toimii. Jos korttiin tulee niin kannattaa ehkä vetää vielä kontaktimuovi päälle..