I-P, wau, hyvä teidän pieni! :) aivan mahtavaa!
Mä hämmästelen (ekojen äitinä) myös niitä taitoja, joita ei suoranaisesti opeteta, vaan mitä vauva omaksuu ja kopioi. Esim. Laitoin kerran vitsillä tyttöjen päähän harsot. No, ottivat sen hauskana leikkinä ja nyt laittavat pyykkejä päähänsä, jos viikkaan. Toinen suorastaan nauttii siitä, että voi viipottaa menemään body pään päällä

Tänään kaivoin tutteja jääkaapin alta, niin toinen typy alkoi tämän jälkeen laittamaan sinne muovilusikoita, sitten katse äitiin, että otapas ne pois ni laitan takaisin

..yllättävän paljon opitaan myös niin, ettei vanhempi ole suoranaisesti edes asiaa yrittänyt opettaa. Toivottavasti saan nauttia tästä vielä jonkun aikaa..Toisaalta töihin meno houkuttaa ja toisaalta haluaisin olla lasten kanssa. Vaikeaa..
Meillä B neiti haluaisi kovasti nousta ylös ilman mitään tukia. Tekee ihan ihme temppuja, että saa itsensä pystyasentoon ilman apuja. Kunnon sirkusakrobaatti. Tahtoa riittää.. Tukia vasten kävelee kyllä, mutta tuo on ihan viime viikolla alkanut uutuus juttu.
A neidillä on enemmän tahtoa kuin taitoa. Haluaa seisoa tukea vasten yhdellä kädellä ja koko keho tärisee, kun se vaatii häneltä niin paljon voimia, mutta silti tyttö sitkeästi pitää itseään pystyasennossa. Aiemmin tyytyi katselemaan siskon touhuja, nyt haluaa pystyä samoihin asioihin..vähän hurjan näköistä touhua välillä.