Lasten oppimat taidot

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja noora92
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Voi tuota kiipeilemisen määrää! Viikon verran likka on nytten pikkuhiljaa ensin noussut polvilleen ja siitä seisomaan. Äitiä hirvittää katsella kun likka yhtäkkiä seisoskelee pinnasängyssä. Aika äkkiä laskettiin pohjaa alemmas. :D Muutamia askelia on jo sohvaan nojaten ottanut. Aaaapuva! Se on kuulkaas menoa nytten!
 
Meillä on aina valjaissa rattaissa ja nykyään myös syöttötuolissa ihan vaan turvallisuuden kannalta, kun neiti ei meinaa malttaa olla paikallaan vaan koko ajan pitää harjoitella kaikkea uutta, myös yöllä herätessä.
 
Meilläkin yleensä, mutta jos nukkuu makuupussissa niin valjaita ei voi käyttää ja herätessään kerkee nousemaan , vikkelä kun on, tai sitten äiti on ihan liian hidas :smiley-angelic006
 
Meillä on kanssa alkanut toi rattaissa ja syöttiksessä seisominen. Rattaiden valjaita ei meinaa saada niin tiukalle, ettei tuo yks pääsisi niistä venkoilemaan irti. Syöttikseen pitäis keksiä joku systeemi. Pelkään, että venkoaa ittensä lattialle, vaikka kuinka istun vieressä.
 
Meillä opittiin myös nyt nousemaan tukea vasten ja kokoajan täytyis olla seisomassa. Tiskikoneen luukun päälle yrittää kiivetä aina jos se sattuu hetkenkin olevan auki. Ja tämä äiti on ihan kauhuissaan, kun pää kolahtelee jatkuvasti joka puolelle :nailbiting: Täytyis varmaan laittaa tytölle kypärä päähän :grin
 
Lurua, mä kanssa ajatellut hankkia sen kypärän kun koko ajan on jossain muksallaan..ei mitään suojeluvaistoa vielä ole. Ja toi astianpesukoneen kansi on huippu täälläkin. Heti kun se aukee niin muksu on salamana paikalla ja kun ei toi "ei" sana ole vielä ihan hallussa, niin aika kauan kestää välillä tyhjennys/täyttö kun hinaat likan kauemmaksi ja kerkeet astian ottamaan koneesta pois ennen kuin se on taas siinä :grin
 
Mä aloin myös tosissani pohtia sitä kypärää, kun nyt pari kertaa tyyppi on seisoessaan päästänyt irti tuesta ja suorin vartaloinhan se siitä muksahtaa taaksepäin sitten. Pelottaa toi seuraava opetteluvaihe... :nailbiting:
 
Meillä poika oppi seisomaan tukea vasten kuukausi takaperin ja nyt kävelee jo hyvin tuesta pitäen. Eka viikko oli yhtä kaatumista ja karjumista, ja pää oli täynnä mustelmia. Hetken harjoiteltuaan poika kuitenkin keksi miten laskeutua alas seisomasta hallitusti. Nyt on jo taitava siinä! Enää ei kaatuile kun toisinaan, joten meillä ainakin kypärä olisi ollut melkoinen turhake.
 
Tiskikoneesta tuli mieleen, että meidän vanhan koneen luukku meni rikki, kun esikoinen vahingossa istui sen päälle.. Nämä vauvat ovat onneksi vielä kevyitä, mutta esikoinen oli silloin ehkä 3-4 - vuotias.
 
Minea lähti eilen kiipeämään portaisiin ja ajattelin katsoa miten korkealle pääsee :p 10 porrasta ja sitten selkeästi alkoi jo tyttöä itseäänkin pelottamaan :nailbiting: portaikossa on 15 askelmaa. Hän haluaa myös seistä kokoajan ja nyt on alkanut askeltamaan taluttaessa käsistä. Ikää tulee su 8kk.
Tuosta konttauskypärästä,jakaa vähän mielipiteitä. Joidenkin mielestä lapsi ei opi varomaan vaaran paikkoja jos kypärä suojaa joka kolhun. Meidän lapsilla ei ole kypärää ollut ja aika vähillä kolhuilla on selvitty. Taas mietin kypärän ostoa kun tuo pieni täällä välillä muksahtaa,mutta luulen että jää taas ajatuksen tasolle. Uskon tuohon että kun muutaman kerran kopsahtaa samaan paikkaan niin vauva oppii sitä myötä varomaan. :love017
 
Musta se kypärä on ihan hassu ajatus, mutta silti se on käynyt mielessä. Niin pahoja kaatumisia meillä ainakin oli tuossa aiemmin, kun pystyyn opeteltiin. Pari päiväähän se muksahteluvaihe vain kestää, joten eiköhän sen ajan jaksa vähän tarkemmin vieressä katsoa. :)

Kuinka monella täällä on sellanen kävelykärry/-tuoli? Ootteko huomanneet, että siitä olisi apua kävelemään oppimisessa? Vai minkä takia sellaista käytetään. Itse en oikein usko noihin apuvälineisiin mutta on kuulemma hauska lasten mielestä.
 
Hanskimus, niitä kävelytuoleja ei ainakaan suositella vauvoille. Kärry on eri asia :) itse ostin sen kielletyn (fysioterapeuttien mielestä) kävelytuolin -ajatuksena arjen helpotus välillä... ja on mielestäni ihan täysin turhake. Varastossa se nököttää. Eikä tule käyttöön.
 
Meillä on neidillä pinkki blaston taaperokärry ja innoissaan sillä on harjoitellut :happy:
En tiedä paljonko sitten hyötyä on, mutta neiti tykkää.
 
Nii just sitä semmoista tarkoin, missä "istutaan" keskellä ja lapsi voi jaloilla työnnellä sitä vehjettä eteenpäin. Meille semmoinen ei edes mahdu, kun on niin pieni kämppä. :grin Työnnettävä taaperokärry meiltä löytyy, pitäisi vain hakea vanhemmilta se.
 
Kyllä meillä on ollut niitä potkutteluautoja mitä voi myös työntää. Pojat ovat tykänneet kovasti ja ei oo ainakaan hidastanut kävelemään oppimista :joyful: nyt tytöllä on oma pinkki auto ja häntä ei voisi vähempää kiinnostaa ! Isoveli sillä ajelee . Taaperokärryn ostan. Onko se Ikean versio mistään kotoisin? :grin
 
Plaston kärryissä on hyvää ainakin se, että renkaiden pyörimisjäykkyyttä voi säätää. Vasta kävelemään opetteleva ei pääse liikaa hurjastelemaan, eli nojaamaan eteen, jolloin kärryt lähtisivät alta. Ikean versiosta en tiedä.
 
Itse ajattelin ostaa brion kärryt..kertaa kaksi...Kun plastonhan ovat käsittääkseni muoviset?
 
Juu, Plaston ovat muoviset. On eri väreissä. Ne siitä kätevät, että ne voi myöhemmin ottaa ulkoleikkeihin. Nimimerkillä: Kokemusta loppuun ajetuista kärryistä :D
 
Takaisin
Top