Hei kiitti teille, nyt voin hyvillä mielin syödä sitä. Ja vaikka ei suonenvetoihin auttaisikaan niin eikös se magnesium muutenkin ole hyväksi :) tosiaan, täältä tuntuu saavan parempia vastauksia kuin alan "ammattilaisilta".
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
Herran jumala tosiaan nuita suonenvetoja/ lihaskramppeja. Heräsin viime yönä nyt toisen kerran tämän raskauden aikana älyttömään pohjekramppiin syvästä unesta kurkku suorana huutaen, kipu oli jotain niin raastavaa ja lamaannuttavaa. En pystynyt nousemaan sängystä itse vetämään jalkaa vastaan, vaan mies pomppasi myös syvästä hereille kuin ammuttuna (varmaan aatteli että nyt se vähintääkin synnyttää) :D kipu oli niin kiva että itkun sekaisesti sain vain kiljuttua että vedä sitä jalkaa ja vähä äkkiä! Nyt koko jalka niin arka että ei pysty kävellä
Pikkumyy 28+6
Mä näen kirkkoasian hieman eri tavalla. :)
Ei kirkko "perinteen" vuoksi minustakaan ole uskovaista tehnyt tai mitään muutakaan kuin sen, että "se nyt vain kuuluu" ja näin "evlutissa tehdään". Yhtälailla syntymäpäiviä, joulua, pääsiäistä ja juhannusta juhlitaan perinteiden vuoksi, eikä Jumalan uskon vuoksi. (valtaosa)
Työskennellessäni lasten ja nuorten parissa näen vuosittain sitä epätietoisuuden tuskaa kun tulee rippikoulun aika. On paljon helpompaa olla menemättä riparille, jos ei halua...kuin olla menemättä siksi, että ei kuulu kirkkoon, mutta kaikki kaverit kuuluvatkin.
Eli kirkkoon kuulumisessa on myös "joukkoon kuulumisen tunne" vaikke ns.uskonnolliseen joukkoon kuuluisikaan. Jossain kohtaa kasvua se erilaisuus on usein kriisi.
Lisäksi nuoren on paljon helpompi erota jostain kun ottaa vastuu päättämisestä mihin ihmeeseen liittyisin. Minusta tämä päätösvastuu on aikuisella, lähinnä tarjoten "valmis vaihtoehto", tarttukoon siihen myöhemmin tai ei. :)