"Kotiäiti, kakkajutut ei kiinnosta." -Ai ei vai? No meitäpä kiinnostaa!

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Stork
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Tytön masu on toiminut tosi hyvin joulun jälkeen. Ennen joulua teki kakat joka kolmas päivä. Nyt joka päivä ja välillä useaankin otteeseen. En tiiä vaikuttiko jouluruuat noin hyvin, vai onko hän vain kasvanut sen verran että mahakin toimii paremmin.
 
Täällä ei vieläkään ole vaavin masu toiminut kunnolla. Toissa päivänä sain kuumemittarin avustuksella pienet kakat, tosi kovat ja ihan vihreet. Nyt ei taas kahteen päivään mitään, tänään annoin aamusta tuota luumun keitin vettä n. 10ml. Vauva on siis välillä tosi kireän itkuisen oloinen. Mies mietti voisiko flunssa aiheuttaa ilmavaivoja, kun syödessään haukkoo henkeä suun kautta niin että varmasti nielee ilmaa ruuan mukana.. Cuplatoniakaan en ole vielä kokeillut sitä vissiin seuraavaksi..
 
Mites se apteekin mallasuute? Se on kuulemma aika tehokas tuohon masun aktivointiin. Meillä masu toimii, mutta ilmavaivoja on ollu reippaasti. Niihin käytössä Disflatyl ja se toimii meillä loistavasti :)
 
Kovasta kakasta ja tuli kummipojan vauva-aika mieleen. Hän huusi iltaisin kovasti mahaansa, lähes kellon tarkasti alkoi itkut. Neuvolassa asiaa ei otettu tosissaan vaikka vauva ei kakannut kuin kuumemittarin avustuksella. Lopulta varmaan vasta 6kk iässä hänellä todettiin maitoallergia, josta kaikki vatsavaivat johtuivat. :(
 
Mites.. millaisia vaippoja teillä käytetään ja minkä kokoisia?

Meillä on liberon 2 viimeinen paketti menossa, seuraavat pitää ostaa jo kolmosena. Muuten menis kakkoset vielä mutta alkavat masun päältä jo vähän painaa. Viime neuvolassa painoa 5.4kg.
 
Meillä muumeja päivällä ja Libero yöllä. Muumi hengittää paremmin ja sillä oon muutamat Liberosta saadut vaippaihottumat hoitanu. Libero taas vetää paremmin. Molemmista 2 koko.
 
Mä niin mieluusti käyttäisin muumeja kotimaisuuden takia, mutta ei istu neitin pyllylle :(
Vastahan neitillä meni ykkös koon vaipat, yhy.
 
Libero3, mutta tänään ostin pampersin 3 kun jäbällä ollut parina päivänä ihottumaa.
 
Meillä on käytössä päivällä pampersin 2 koko, liberolla 2 liian pieni. Yöllä nyt käytössä liberon 3 kun ovat muuten liian isoja käyttää, jää "rullalle" haaroväliin. Mahtuupahan yöllä enemmän pissiä kyytiin :-D Esikoisen aikaan liberot oli parempia, mutta nyt olen tykästynyt pamperseihin. Muumeja ois kiva kokeilla kans.
 
Täällä oli eilen kakaton päivä, mutta nyt aamulla tulikin niin iso satsi että oli ihan munaskuita myöten... Me käytetään päivisin kestovaippoja ja ollaan säästytty toistaiseksi vaippaihottumalta. Pampersit ja liberot käy kummatkin, ei oo koskaan falskanneet mutta pampersissa on tosi ällöttävä hajuste.
 
1,5 vuorokauteen ei ole neidin vatsa toiminut, mutta eipä ole ollut mitään merkkejä, että vatsa vauvaa vaivaisi. Yleensä itkeskelee 5 min ennen kuin tulee ISO pieru/röyhy/kakka. Niitä itkeskelyjä ei ole ollut tänään eikä eilen. Paukuttelee ihan normaalisti. Yleensä vatsa toimii n. 3krt/vrk. Mies jo vauvalle juttelee, että mihin oot kakan kadottanut? Ihan normaaliahan tämä on vauvoilla.
 
Meillä on tähän asti toiminut tytön maha päivittäin, mutta nyt alkoi kolmas päivä ilman kakkaa. Kyllä huomasi jo viime yönä, että alkaa tehdä kipeää, ja minä hölmö vielä lisäksi ruokavaliosta poiketen söin eilen ristiäisissä pari pikkuleipää plus vähän täytekakkua ja voileipäkakkua..heti näkyi itkuna :(. Jatkan siis kiltisti gluteenitonta ja maidotonta ruokavaliota. Tänään olisi vyöhyketerapiaan aika tytölle, toivottavasti jos ei muuta hyötyä, niin toimisi edes tuo masu.
 
Täällä on tullut nyt rota-rokotuksen jälleen aivan tumman vihreetä kakkaa! Vatsa toimii kuitenkin normaalisti pari kertaa päivässä :)
 
Varsinaisesti tämä ei kakkajuttuihin kuulu, mutta muillekin masuvaivaisille vauvoille suosittelen eilisen kokemuksen perusteella vyöhyketerapiaa! Meillä tuli kakka tunnin sisällä käsittelystä, sekä uudelleen myöhemmin illalla ja tänä aamuna :). Edellisen kerran masu oli siis toiminut perjantaina. Myös yö oli taas oikein hyvä, vaikka terapeutti varoittikin itkuisuuden saattavan aluksi lisääntyä.
 
Kakan punkemista, itkemistä, nukkumista, syömistä. Vain pieni kakka tuli kuumemittarin avulla. Voi kun toinen on niin raukka :(
 
En oo. Vatsa on toiminu viime aikoina muuten hyvin. Jäbä vaa normisti kakkaa 3-4 kertaa päivässä ja viimeks kunnon kakka yli vuorokaus sitten. Sieltä on varmaan himmee lasti tulossa kun kuitenkin syöny hyvin kyllä koko päivän.
 
Juu, aikamoisia lasteja on tullut täällä ainakin :D Yleensä kakannut joka päivä, mutta nyt parin päivän välein. Että nyt tiedän mitä ne selkä-/niskakakat on :D
 
Takaisin
Top