Joulukuun mammat 2015

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Esma
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Ja taas yks uneton yö. Tai no menin nukkumaan 22 maissa. Heräsin 01.30 ja sit ei ookkaan uni tullu. Vähän veikkaisin et hyvin nukuttais kun on neuvola aamulla... :(
 
T87 mulla on lähinnä siis tuolla kohdun seudulla välillä tullu semmosia tuskasia vihlontoja jotka tosissaan kestää vaan hetken. Itte oon veikannu että oisivat jotai kasvukipuja :)

Metsäläinen täällähän minä!! :D lähinnä mennyt nyt taustailuksi, kun tuon keittiörempan takia saa juosta töitten lisäks tukka putkella ympäriinsä :/ mut elokuun puoleenväliin mennessä luulis kiirekki helpottavan ni ehtii teiä ihanien mammojen kans höpötellä enemmä <3

Täälläki eilen ku yllätin miehen kahtelemassa tori.fi rattaita ja pinnasänkyjä ni tuli ittekki tajuttua että hui ku aika menee nopeeta! :D
 
Mulla tuntuu aamulla vauvan liikkeet aina kahvin jälkeen. Pikkunen taitaa kahvista herätä. Edelleenkin vaikee uskoo et ne liikkeitä olis mut en kyl usko et olis muutakaan. Sellasta kuplintaa ja elohiiri kohdun sisällä.. Ja tosiaan kestää ihan sekunnin ja sit hävii. Parhaiten se tuntuu jos oot ite sikiöasennossa ja jalat silleen koukussa. Vähän niinku "puristat" kohtua kasaan.. :O
 
Täällä kyllä olis nukuttanut eka heräs vaan klo 6, isommat nukkuu vielä ja voisin kyllä itsekin nukkua :/
No tottuupa pienoiseen univajeeseen,
Pääsen tosin päikkäreillä puolenpäivän aikaan kun ukkeli kansaa kotona, on vaan sen nukkumis aamu... Sänky, ah mikä ihana käsitys:)

Mulla suuri ongelma käsittää miten tää aika juoksee näin kamalaa vauhtia :D

Rv 17+6
 
Enpähän taas toviin ole mitään kirjotellut kun ei sitä jotenkin aina tiedä mihin sitä mitään kommentoisi :)

Tohon sokereiden nousemiseen sen verran, että tyypin 1 diabetesta sairastaava laskee karkeasti niin, että 10g hiilaria nostaa verensokeria kahdella, en tiedä kuinka hyvin pätee sitten muihin ihmisiin, kun on omaa inskantuotantoa kuitenkin.. Syöty hiilari nostaa aina saman verran sokeria, mutta syödyn ruuan imeytymisnopeus vaikuttaa ja ravinnon mukana syöty rasva. Vaalea leipä esim nostaa sokerit tappiin nopeasti, koska kaikki hiilari on nopeasti imeytyvää, mutta sokerit kyllä romahtavatkin nopeasti. Tumma leipä taas ei imeydy yhtä nopeasti ja kuiduthan eivät imeydy ollenkaan, joten verensokeri nousee tasaisemmin ja siten myös laskee tasaisemmin. Rasva myös tasaa sokeripiikkejä, mutta sitähän ei yleisesti suositella.. Rasvasta kun muistaa sen, että solut (kasvava vauva) tarvitsee rasvaa ja vähärasvaisenkin ruokavalion tulisi sisältää rasvaa n.30% kokonaisenergiasta. Jos kiinostaa/ei ole ennestään tietoa, niin Gl-indeksi on yksi hyvä googletusaihe tai sitten ihan fineli.fi, josta löytyy ruokien ravintoaineet tarkasti. Itse tässä sivusta seuraan mieheni syömisiä ja sokeritasapainoa, välillä tuntuu olevan semmosta rakettitiedettä, että planeettojen asentokin tuntuu vaikuttavan :D V***umaistahan toi mittailu varmasti on, mutta miettikää niin, että onneks joudutte vaan raskausajan sitä tekemään! :)

Kyllä täällä jopa pientä ahdistusta pukannut kun aika menee niin vauhdilla! Ekaa odottaessa meni aika kirjastoa kolutessa, kun tuli kaikki mahdollinen ja mahdoton luettua, kuten netistäkin :D Toka raskaus meni sitten matelemalla kun kaikki oli jo tuttua ja ei oikein mitään voinut tehdä kipujen ja lopulta rasituskiellon vuoksi.. Nyt aika vaan menee johonkin, kohtahan se on joulukuun tosiaan :)

Miehellä ois enää tää viikko töitä ja sit alkas kolmen viikon kesäloma. Kesäloma alkaa viikon reissulla Helsinkiin, saas nähdä mitä kaikkea tekemistä sitä kesii :) Toivottavasti kelit pysys viileinä, en oo kyllä yhtään kesäihminen! Rusketuksestakin kun oli puhetta, niin minä kuulun niihin ihmisiin joilla on rusketusrajat kun vähän ajatteleekin aurinkoa :D

Pitäs varmaan vähän useammin kirjotella niin ei tulis aina kerralla näin kamalasti tekstiä, eikä tässä kyllä muistakkaan ikinä, että mitä kaikkea oli tarkotus kirjotella...

EDIT:Lisätään sen verran vielä tosta paastoarvosta, että monesti kun iltapalalle lisää hiilaria, niin aamullakin on sokerit aisoissa. Kyse on aamunkoittoilmiöstä, jossa verensokeri laskee öisen paaston aikana ja maksa alkaa pukkaamaan sokeria, jotta sokerit ei pääsis liian matalalle. Joten illalla kun tankkaa vähän enemmän, niin kropan ei tarvitse alkaa sokereita korjailemaan ja pysyvät matalammalla :)
 
Muokattu viimeksi:
Warheart aikalailla noin tää ruoka/sokerihommat radinkin kanssa, ainut mun käskettiin lisäämään hiilareita ja hyviä rasvoja kun en kuulemma niitä normi ruokavaliolla syö, tarviihan niitä nyt enemmän kun pitää kehittää toista oliota, mutta onneksi helposti asian saa korjattua 1 hedelmällä tai 2 näkkärillä ja oliivi öljyy salaattiin niin homma hoidettu :)
Sehän tässä toiveena että ei tarvii enää tän jälkeen mittailla, ja että lapsetkin säilyy diabetekseltä!
Lisäähän tää Radi lapsen riskiä sairastua myöhemmin ja myöskin omaa riskiä... Kinkkinen homma:)
 
Meillä taitaa tuon ykkösen kans olla periytyvyys luokkaa 6-8%... Miehen kans paljon käyty keskustelua, jos lapsella todettaisiin diabetes, niin ei suostuttais kyllä pistoshoitoon ennen kun täysin välttämätöntä, vaan ruokavaliolla hoidettaisiin haimaa rasittamatta niin pitkään kun mahdollista. Nämä jutut ei varmaan tänne periaatteessa kuulu, mut tämmösiä täällä käydään läpi. Tuo diabetes on kyllä niin perseestä, mutta eihän sille mitään voi. Aivan käsittämättömät nuo hoitosuositukset ykköstyypille, ei vaan hoitotasapainoa ole löytynyt, vaikka 16v mies sairastanut. Nyt kun ruokavalioon tehtiin isommat muutokset ja poikettiin virallisesta, niin asiat paljon paremmin :) Itse sitä haluais hehkuttaa ja jakaa "omaa" kokemusta, että vois toisille olla jotenkin avuksi.. :)
 
Ja kun oon ite niin monivammanen ruokailujen suhteen, niin törmännyt monesti diabeteksen hoitoon ruokavaliolla :) On tuo ihmiskehon toiminta vaan niin ihmeellistä ja mitä enemmän perehtyy, niin sitä jännempi huomata millasia merkkejä se oma kroppa oikeasti antaa :P
 
Neuvolassa käyty. Tuuraajatäti oli kyl aika pihalla. Luki kaiken kirjasta ja ei saanu sydänääniä kuulumaan. Eikä toinenkaan täti.
Lähettivät avoimeen vielä kolmannelle kuunteluttamaan ja hyvin sytkytteli. Ja potkiskeli :) Ehdittiin kyl säikähtää jo...
 
Ite ootan täällä neuvolalääkärillä et toinen lääkäri tulee tutkii. Vauvan sykkeet onneks löyty ku vähän jouduin yskäsee pienen liikkeelle eka. Pieni haava on kohdunkaulan vieressä, josta toi veri tod näk tuli. Vuodon ulkonäkö ei ollu normaali ja sit noi paineen tunteet ja kohdun supistelut.. Haluaa kokeneemmalta lääkäriltä kysyä mielipidettä. Sano ettei tarviis kyllä vielä näillä viikoilla alkaa supistella.
 
Nyt helpottaa, sairaalasta tuli kaks tutkimusaikaa: noin 1-2h kestävät istukanvirtaustutkimukset (tai joku sinne päin).
On niin huojentunut olo :grin
Jospa tämä lapsi pääsisi maailmaan normaalikokoisena ja täysaikaisena, niin täytyy toivoa :Heartred

Tietääks kukaan että vaikuttaako yöunet paastoarvoihin? Saattaa olla sattumaa mut normaalisti paastoarvot on pysyny hyvinä mutta kerran ylitti ja edellisenä yönä olin nukkunut vaan pari tuntia ja nekin pätkissä.
 
T_87; itte nukuin sen 2-3h viime yönä ja paastoarvo oli aamulla 4.6 eli aika normitasoa mulle. Muuten ei oo kokemusta :)
 
Ihana ylläri, päästiin vauvaa kattoo ultralla. Ihanan liikkuvainen pallero siellä oli ja lääkäri kehu miten kaunis hän on. Napanuora on nätti ja selkäranka todella siisti. Peukaloo toukka kovasti suuhunsa työnti ja potki äitille näyttääkseen et täällä ollaan <3
 
Ihania tollaset ylläriultrat! Toivottavasti osuu omallekin kohdalle :) Toisaalta mua ne kai ultraileekin aina silloin tällöin sitten siellä tayssissa...

Piti mainita, että mies oli aika söpö eilen. Olin selaillut turvavyönalentimia torista ym. ja miettinyt, että keneltä rupeaisin sellaista ostamaan. Mies toi sitten eilen töistä tullessaan BeSafe turvavyönalentimen :Heartred Kyllä oli mukava aamulla autossa matkustaa, kun ei painanut vyö masua :joyful:
 
Hui Wildis... Mulla viime yönä oli semmosta kuplehdinta-/elohiirimeininkiä alavatsalla mutta pidin niitä vaan suolenliikkeinä! Oliskohan ne sittenkin voinu olla jotain muuta?!
 
Takaisin
Top