Joulukuun mammat 2015

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Esma
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Meillä istuu pieniä hetkiä ilman tukee, mut sitten tulee kiirus ryömimään siskojen perään, itse ei osaa vielä nousta istumaan:)
 
Meillä on noin viikon verran osattu nousta itse istumaan ja istuu jo tukevasti, ikää 6kk ja huomenna kolme viikkoa. Nyt on alkanut yrittämään tukea vasten pystyyn nousuakin. Onko kenelläkään konttauskypärää käytössä tai ajatuksena käyttää? Meille tuli sellainen mutta taidan kyllä suoraan kierrätykseen viedä...
 
Onpa täällä monella lapset pitkällä liikkumisessa ja istumisessa. Meillä vain kieritään lattialla, nostellaan ylävartaloa tai pyllyä ylös. Siinä se. Istuu syöttötuolissa ruokailun ajan.
 
Ikuinen unelma, meillä sama homma. Kyllä ne vielä ehtii, nautitaan vielä että saadaan olla paikoillamme ;)
 
Ihana arki, nyt se alkaa:) kyllä se vaan on niin että vaikka kuinka ihanaa se onkaan käydä moikkaamassa sukua ja mökkeillä, kestitä kaveria perheineen tmsjne niin on se vaan ihanaa kun ei ole mitään mitä odottaa (ok mieshen kesäloma alkaa 8.8, mut se vähän eri ;)) aamun tuntojen purku...:D
Meillä on muuten istuttu syöttiksessä jo 6kk-> neuvolan luvalla:)
 
Meillä alkoi loma, tai siis mies on nyt lomalla 5 viikkoa :)

Tyttö edelleen kierii, nostelee yläkroppaansa, jalkoja yrittää konttausausentoon. Istua ei osaa, syöttötuoli ostettiin, mutta eipä todellakaan vielä näytä valmiuksia olevan istuttamiseen. Heijasteet kyllä tulee sivuille... Mitä pidempään pysyy vauvana niin sen parempi, mieluusti yli vuoden sais olla ennen ku jalat ottaa alleen :D
 
Ei meilläkään liikuta ellei lasketa tota kierimällä menoa. Sillä tavoin päästään vaikka mihin ja ainakin sinne mihin ei pitäisi :)
Ei osata istua. Syöttötuolissa kyllä istutaan... Välillä on sellasta vatkaamista se istuminen ku pikkuherra ei malta pysyä aloillaan. Oliko täältä joku Tampereelta? Pitäis tällä viikolla käydä särkänniemessä mut ilmat hirvittää!? Lähinnä vaan että onko ollu kauheen sateista siellä...?
 
Me asutaan Tampereella. Tänään ja eilen ollut kyllä aurinkoista tai puoli pilvistä säätä, vaikka lupasi sadetta :) tälle viikollekin luvattu sadetta, mutta pitääköhän paikkaansa..

Me käytiin yksi päivä neidin kanssa Särkänniemessä pyöriin siis katteltiin vaan laitteita ja ihmisten menoa. Neiti kyllä tykkäsi, kun oli kaikkea jännää :hilarious:
 
Meilläkään ei vielä liikuta eikä osata istua. Lattialla kääntyy heti selältä mahalleen ja siinä ährää pääsemättä yhtään mihinkään. Kellon viisareiden tapaan saattaa kääntyä mahalla ollessa mut ei muuta. Syöttötuolissa istuu syötön ajan mut aika huteraa vielä, koko ajan istuu kallellaan jommalle kummalle sivulle vaikka miten yrittää sivuilta tuolia topata et pysyis suorassa, niin ei... :D Välillä syötetään edelleen sitterissä.

Koko ajan on kääntymässä mahalleen, vaippaakin on kiva yrittää vaihtaa ja laittaa kun toinen änkee hoitotasolla mahalleen..ja jos on selällään siinä niin ottaa käsillä hoitoalustan reunoista kiinni ja yrittää vetää itteään ylös istumaan. Sitterissä punkee istuma-asentoon koko ajan, vaikka ollaan sitteriä pidetty melko istuvassa asennossa, ihan ylimmässä asennossa, et ei oo enää siinä puolimakaavassa asennossa siinä.

Yöt menny levottomammiksi nyt kun ollaan opittu tuo mahalleen kääntyminen. Herää 2-4 kertaa yössä känisemään ja huutelemaan pinniksessä kun on pyörähtänyt mahalleen eikä pääse itse siitä takas selälleen. Pitää käydä kääntämässä ja rauhottelemassa takas uneen. Ei siis oikeen osaa nukkua mahallaan. Välillä saattaa mennä tuntikin keskellä yötä ennenkuin saadaan poika nukahtamaan uudelleen.. Et just kun saatiin ne ihanat kokonaiset katkottomat yöt niin nyt taas heräillään pitkin yötä kääntymään..
 
Meille ei annettu 6kk neuvolassa vielä lupaa istua ja ei olla istutettukaan. Edelleen selkä usein pyöristyy kun kokeillaan. Pinniksessä poika paahtaa melkoista vauhtia ympäri, muuten ei vielä varsinaisesti ryömitä. Pyöritään ja peruutetaan, ja noustaan polvilleen kyynärvarsien varaan. Kohta kohta...
 
Täällä oppiminen on tapahtunu kertarysäyksessä. Valehtelematta viikko sitten ei osattu oman akselin pyörähtämistä kummenpaa , mutta nyt ryömitään ja pitkiä matkoja vauhdilla! Kaks päivää sitten hokasi että kontaalleenkin pääsee ja kappas eilen jo ensimmäinen konttaus askel eteenpäin. Ihanaa että lapsi oppii mutta äitille tuli tippa linssiin kun ei enää niin vauva olekaan
 
Vähän kyllä hirvittää, että ehtii varmaan kesken mennä ennen ku asian ees sisäistää... No aika näyttää :)
 
Takaisin
Top