Ennakoivia oireita?

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja @sukki
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
höh,mulle ne ei neuvolas oo noista alapään vihlasuista sanonu mitää et synnytys vois lähestyy,vaikka eilen illallakii vihlo niin kovast et olin varma et kohta se vauva sieltä pullahtaa ulos ku niin kovast siel nujus menemää :gen014
 
Hillevi mulla lähti esikko syntymään niin että torstaina lähti limatulppa ja seuraavana maanantaina alkoi kirkas verinen vuoto, siitä illalla alko supistelemaan säännöllisen epäsäännöllisesti ja tiistai-iltana säännöllisesti(olin kyl sit jo 4cm auki, ku laskivat synnytyksen alkaneen noista säännöllisistä). Ke aamuyönä syntyi tyttö.

Mä muistelen ton kirkasverisen vuodon kanssa että jos se on yhtä runsasta tai runsaampaa ku menkkavuoto ni sit on tosiaan kiire synnärille (voi olla oire istukan osittaisesta/kokonaisesta irtoamisesta), ja siihen kyl sit piti? viel liittyä jatkuva kova vatsakipu. Mut jos tollee kertaluontosesti lorahti, niin en ite olis viel kovin huolissani. Hyvä kuitenkin että olit synnärille yhteydessä :)
 
No terkkari tosiaan sano, että se on hyvä merkki jos alapää kipuilee. Mullakin pari päivää tuntu enemmän ja vähemmän kipuilua ja muita erinäisiä tuntemuksia, mutta nyt ei taas mitään.. Plaah, uskohan tässä loppuu vaikka laskettuun on vielä reilu kaks viikkoo :D
 
no vähän lohdutti toi tieto :).kyllä kai ne mulla sitte kolmen viikon päästä käynnistää jos mitää ei tapahu.se terkkatäti anto mulle jo polin numeron et voin soittaa ens viikolla yliaikaistarkastuksee aikaa,tosi lohduttavaa :laughing014
 
Täälläki ollaan kasassa.. :bounce nukuin yön ku pieni porsas, tosin 2 wc reissua toisella silmällä heittäen.
Jotenki huono ja totaalisen väsynyt olo. Alapää on kipee, jotai valkovuoto mähmää tulee niin että nivuset alkaa olla kohta hautuneet puhki jatkuvasta pesemisestä ja siteistä huolimatta... vaavin talkki purkki täyty korkata, toisaalta eihän se sitä varmaan tarvi ku tuntuu sinne rippijuhlille asti tuola viihtyvän :laughing001 :smiley-angry017
 
Tänne tilattais vähän ennakoivia oireita, kiitooooos!!!! t.Orvokki 40+2.

Parina päivänä mulla on ollut menkkamaista jomotusta ja paljon pitkiä harjoitussupistuksia, mutta en kyllä niiden varaan vielä paljon laske. Ketutuskäyrä jo aavistuksen verran nousussa, mutta onneksi olo on vielä tosi hyvä :)

Käytiin eilen lääkärillä näyttäytymässä neuvolan lähetteestä, kun mahassa on ollut niin hiljaista ja sykkeet 2:lla neuvolan tarkistuskerralla vähän matalat. Kaikki oli onneksi vauvalla hyvin, mutta käskivät tulemaan heti uudestaan jos hiukankaan siltä tuntuu. Oli myös juttua että ensi to tai pe saisin ajan kontrolliin jos siihen mennessä mitään ei ole tapahtunut. Eli toivon että saisin vauvan syliin viimeistään ensi viikolla!
 
Kiitos vastauksista LilMinni ja Bettie :) Vuoto jäi onneksi tuollaiseksi kertaluontoiseksi, joten odottelu jatkuu ihan normaalisti. Kovien kipujen tai runsaan vuodon varalta ne juuri synnäriltä käskikin tuota tilannetta tarkkailemaan. Elättelen kuitenkin toiveita, että tuo vuoto olisi johtunut siitä, että paikat lähtis avautumaan, kun joillakin se on ilmeisesti viitannut siihen.
 
Mul tänää neuvolaan kävellessä ja myös sen jälkee kävellessä vihlonu/särkeny häpyluuta, jos vaik ois nyt kuiteski kiinnittyny/ainakin melkein. Neuvolan täti ei osannu sanoa et onko vai ei ku on niin siinä hilkulla.
 
Eipä se vissiin mittään merkkaa... mulla on ollu kuukauden päivät perse kipee ja vielä toukan pää pomppii tuolla ihan vapaana. Monella ei kuulemma ees kiinnity kai synnytyksessä sitten tai en tiiä..
 
Juu ei se kaikilla kiinnitykää ennen ku vast sit synnytyksessä. Ja harvemmin toissynnyttäjillä laskeutuu ennen synnytystä muutenkaan (kuulemma). En tiedä sitäkää et oliko esikko kiinnittyny ennen synnytystä, ku silloin oli kaikenmaailman sijaisia neuvola täynnä. Eka yks sano et on kiinnittyny ja seuraaval kerral eri tyyppi sano et ei tää mitää kiinnittyny oo.
 
Nla sano että pää ei heilu ja tuntuu siltä että on kunnolla kiinnittynyt. Onko se nyt joku enne että kohta hiukset näkyy???
 
Täällä on nyt ihan viikon sisällä alkanut menkkamaiset kivut, jotka yltyy välillä jopa tukaliksi. Samoin on hetkittäin kovia vihlaisuja ja selkää särkee. Tänään neuvolassa todettiin että vaavi on tukevasti laskeutunut ja kiinnittynyt. Sen kyllä melkein tiesinkin jo, sen verran painattaa alakertaa. :) Ihan on sellainen tunne että tulee jopa ennen LA:ta. Kiroan tätä ennustustani sitten käynnistyspedillä. :D
 
Tässä supistelut alkoi kahen maissa päivällä ja nyt rupee helpottaa.. Tässä huomasin et ihan niinku olis appelsiini haaroväliin tipahtanu... Kävin päivystykses ja siel sanottii et kohdun suu on kiinni ku en viitsi tuntia ajaa synnärille tuon toteamuksen takia.. Päivystäjä ihmetteli ettei mulla oo edes katottu misää vaihees kohdunsuuta ja sitä minäkin ihmettelin... En tiiä mut haluais ainaki ens yön nukkua rauhas.. Mut taidan syödä ensin rekkamiehen annoksen ruakaa :D
 
Tost kyl pitäs minust antaa jo neuvolas noottia jos kukaan ei missään vaihees oo sult tarkastanu kohdunsuun tilannetta Nappo.
 
Meillä oli tänään joku undelo lääkäri, jonka mukaan kohdunsuu olis ottanut takapakkia... Kaksi viikkoa sitten 1,5 senttiä jäljellä ja pehmeä, tänään muka 3 senttiä ja kiinteä... Että näin!!
 
Hihiii naiset, mulla meni ilmesesti vedet tossa tunti sitte! Jos nyt ei mitään erikoista niin illalla 19-21 välillä täytyy svolla käydä pyörähtämässä. Alaselkää juilii mutta muuten ei erikoista, tai oon niin jännittynyt että voisin vaikka alkaa rakentaan taloa !!! :P tutit sun muut tuli tossa paniikissa keitettyä mut soitto svolle rauhoitti kun ei tarvikaan panikoiden minnekkään syöksyä.
 
^ Tuliko ihan lorahtamalla? Ku mä oon miettinyt, että mistä sitä tietää että jos sitä tulee vaa vähän että olis lapsivettä.. Kun ainakin mulla on myös tuo valkovuoto aika runsasta *pohtii* .. Toivon, että itellä menis vedet niin että lorahtais kaikki, ettei tarviis miettii :D Mutta ei muuta kuin LadyMoon vauvanteko puuhiin! :happy119
 
Takaisin
Top