Ei tää voi olla näin vaikeeta!

Pätkis, yritin muistella tuliko mulla clomeista oireita, mut en kyllä muista et olis ollu mitään muuta kuin reipas painon nousu. Tsemppiä sinne! :)

Untuvainen voimia sinne! <3 tää on kyl välillä kuin suossa tarpois...

On: väsymys ja flunssaoireita... :(
 
onnea helmiina mashaAllah :)

larissa tsemppiä sinne ja plussatuulia että pysyy matkassa laskettuun asti inshaAllah aivan ihanaa et siel päästii siirtoon tänään!!!

murkku ihana että siellä asiat etenee jouhevast nyt, inshaAllah kohta sinäki pääset tositoimiin ja pikkunen kyytiin inshaAllah :)

itellä ei ihmeitä, varmaan pms oireita vaan ku ärsytystä kunnol. pari päivää pitää viel venata menkkoi.
 
Larissa, mahtavaaaa!! Tarrasukkia valioalkiolle jotta kesään asti pysyisi tiukasti kyydissä!❤ vitsi kui jännää, nyt kyllä pitäisi olla jo tein vuoro! :)
 
Larissa, miljoOnasti tarrasukkia!!!!

Diabolicat, kiitos, mulla on jo jonkinlainen vinkkipaketti olemassa ja yksi tuttu, joka on myös erikoistunut imetysasioihin. Jos sulla on muutama supervinkki niin kerro ihmeessä :) :)

Plussatuulia ketjuun!
 
Meritähti, voi perse :( Kyllä teitä nyt koetellaan ja hermojakin odottelun kanssa :( Niin tuttua! Mutta usko, että sitten kun tapahtuu niin alkaa tapahtumaan ja kunnolla!

Pätkis, aika vahvaa viivaa näyttää jo! Toivottavasti flunssa ei siirrä ovista!

Mira, kiva kun muistit mut :) Toivottavasti sinne kuuluu hyvää! Ja mun puolesta täällä saa kuka vain käydä moikkaamassa!

Untuvaiselle halaukset ketutuksen keskelle <3

Gatusa, toivotaan että täti eksyy matkallaan eikä tule sinne!

Isot tsempit kaikille muillekin!

Kiitos kaikille kauniista sanoista <3 :) On kyllä hymy herkässä, että ollaan nyt saatu tyyppi kyytiin. Plussasta ei tietty ole mitään takeita, mutta on tämä jo enemmän kuin ikinä tähän mennessä. Suureksi hämmstykseksi lääkäri halusi laittaa mulle vielä zumenon-lääkityksen (estrogeenia) sekä lauantaina gonapeptyl-piikin, jonka pitäisi auttaa kiinnittymisessä. Kuulemma alkio ja kohdun limis näyttävät erinomaisilta, joten hän haluaa kokeilla kaikki apukeinot ihan vain varalta :D mun ymmärtääkseni gonapeptyliä ei julkisella yleensä käytetä?

Larissa kp 17, pp 0 :D
 
Muokattu viimeksi:
Vaikka oma päivä oli aika paska ja itku herkässä, niin kyl se hymy väkisinki tulee ku Larissan viestei lukee! ❤️ Jaksaa uskoa, et omakin odotus palkitaan :)

Olisin varmaa jo seonnu ellei olis tota ihanaa tyttöä piristämässä päiviä! ☺️
Varmasti vielä tunteikkaampaa niille, jotka ensimmäistä yrittävät.

Tasapuolisesti jokaiselle plussatuulia!
Kaikella on tarkoituksensa ja hyvää kannattaa odottaa! ;)
 
Larissa, ihan mahtavaa! :happy: Ihanaa, toivon niin kovin että kaikki menee hyvin :Heartred Sulla on kyllä hyvä lääkäri, kun haluaa tehdä kaikkensa että onnistuisi!

Meritähdelle voimia odotteluun! Se on niin raskasta, kun ei voi muuta kun odottaa :( Mutta kyllä se odotus vielä palkitaan! Onneksi teillä on tyttö piristämässä siellä :) Mulla ehkä vaikein asia tällä hetkellä odottamisen lisäksi on se, etten koskaan ole ollut edes päivää raskaana. Kokoajan vaan miettii, että missä mättää.. Vai onko edes mitään vikana.

Helinälle tsemppiä tän päivän ultraan, toivottavasti johtofolli löytyisi!
 
Meritähti, onpa ärsyttävää :(

Pätkis, sieltä se ovis tulee pikkuhiljaa

Larissa, ihan mahtavaa! Nyt on sit jännättävä pari viikkoa! Tehdäänkö sulle veritesti vai tyytyykö ne sun tekemään testiin? Tietty varmaan itse testaat jossain vaiheessa :)
 
Imetyshapatus iskee jälleen, saa hypätä tämän viestin yli jos ei kiinnosta.

Maggie, tilanteesta toki tarttis tietää enemmän, jotta vois antaa enemmän täsmävinkkejä. :) Onko kyse siis siitä, ettei maitoa ole vielä kehittynyt riittävästi vai siitä, ettei maitoa syystä tai toisesta siirry tarpeeksi vauvaan? Kuinka paljon lapsi on nyt kasvanut, onko siis saavuttanut syntymäpainonsa? Minkä verran saa lisämaitoa ja onko sille ollut lääketieteellinen tarve? (Joskus lisämaitoa tuputetaan jo hyvissä ajoin ennenkuin 10% painonpudotus edes lähestyy, jolloin lisämaidon määräämiselle ei ole välttämättä lääketieteellistä tarvetta.)

Minkä verran vauva saa lisämaitoa, miten se annetaan? Pullolla (onko tahdistettu pulloruokinta tuttu?), imetysapulaitteella? Ennen vai jälkeen imetyksen, kuinka usein jne vai tuleeko lisämaito erillisenä aterianaan? Sattuuko imetys? Nieleekö vauva selkeästi maitoa? Onko vauvan imetysasento ja imuote tarkistettu? Usein painonnousuongelmien takana saattaa olla huono imetysasento, jolloin vauva ei pääse imemään optimaalisesti, usein mm. 10 cm vauvaa alaspäin jalkojen suuntaan siirtämällä saadaan vauvaa parempaan asentoon (pään pitäisi olla hieman takakenossa ja äidin ja vauvan navat vastakkain mikäli imettää vauva "sylissä"). Usein imetysongelmien/painonnousuongelmien taustalla on myös liian kireä kieli/huulijänne (jota ei julkisella puolella riittävästi tunnisteta ja hoideta, mutta josta löytyy kyllä tietoa ja niiden katkaiseminen yleensä helpottaa tilannetta huomattavasti. Kireistä huuli/ja kielijänteistä on usein lapselle myös myöhemmin haittaa ja helpompi hoitaa ongelma heti vauvana kuin myöhemmin mahdollisesti puheterapialla, oikomishoidolla jne), joka usein aiheuttaa myös äidille kipua. Vauva ei saa fyysisten rajoitusten takia riittävän hyvää otetta rinnasta, ote irtoaa helposti, alahuuli ei välttämättä rullaudu, ei niele riittävästi, imettäessä saattaa kuulua naksahduksia jne. Kuinka usein imetät? Tässä nyt muutamia yhtäkkiä mieleen tulleita ajatuksia.

Jos taas ajatellaan vaikkapa nyt ihan pelkästään maidonnostatusta, niin ihokontakti on todella tärkeätä. Mahdollisimman paljon ilman vaatteita äidin ihoa vasten. Takakenoasento esim. sohvalla/sängyssä tyynyillä turvalliseksi tuettuna on todella hyvä asento hengailla pitkiä aikoja vauvan kanssa ihokontaktissa ja imettäen (siihen ruokaa, juotavaa, kaukosäädin, kännykkä, lehtiä tms. hollille). Jatkuva ihokontakti sekä nostattaa maitoa että myös houkuttelee vauvaa rinnalle ja myös tasaa vauvan elintoimintoja. 10 min päivässä ihokontaktia ei ole riittävä määrä ihokontaktia (meidän tais olla jotain sitä luokkaa, tai vaikka vaatteet päällä sylissä ei sekään oikein aja ihokontaktin asiaa (kuten itse kuvittelin). Tiesin ihokontaktin tärkeydestä mutta en oikein hahmottanut kokonaisuutta). Riittävästi toki nestettä ja ruokaa, koska imettäminen kuluttaa noin 500 lisäkilokaloria ja jos äiti ei juo ja syö riittävästi (mm. hiilihydraatit voi vaikuttaa positiivisesti), voi maitokin olla tiukemmassa. Kaarituelliset rintaliivit saattavat myös aiheuttaa tukoksia ym. joten niiden käyttöä varsinkaan alkuaikoina ei suositella. Lapsentahtinen imetys, eli jos ei imetetä/pumpata riittävän usein, ei myöskään rinnat saa riittävästi viestiä, että maitoa tarvittais lisää. Ns. epävirallisia vinkkejä on homeopatia, kotikalja, imetystee jne. Toki kannattaa muistaa myös oma hyvinvointi ja käydä tarvittaessa hierojalla tms. osteopaatilla/jäsenkorjaajalla, koska jos äidin kroppa on jumissa, niin se vaikuttaa myös maidontuloon, erityisesti yläselän ja niskahartiaseudun alueen jumit.

Täältä löytyy muutamia vinkkejä mm. eri imetysasennoista: http://rinnalla.vuodatus.net/lue/2015/05/asennolla-on-valia
Täällä myös vähän asiaa vastasyntyneen imetyksestä: http://rinnalla.vuodatus.net/lue/2016/05/tiheasti-rinnalla
Täällä on tietoa lisämaitojen purkamisesta, joka siis tulisi tapahtua neuvolan ohjauksessa: http://www.imetys.fi/index.php/tukea-tietoa/imetystietoa/lisamaitojen-purkaminen
Täältä myös jotain tietoa imetyksen ensipäivistä: http://www.imetys.fi/index.php/tukea-tietoa/imetystietoa/imetyksen-ensipaivat

Tosiaan en tiedä minkä verran nää asiat on sulle tuttuja joten on saattanut tulla ihan pässinlihaakin. :) En nyt yhtään muista, onko sulla ollu pco-ongelmaa tai kilpirauhaslääkitystä?
 
Muokattu viimeksi:
Napaa: ei siellä mitään näkynyt,terolutit käynnistämään uusi kierto ja siihen letrot tupla annoksena 2 tablettia/pv ja uudet ultrat. :(
 
Helinäkeiju: voihan hitsin hitsit...onneksi sait terolutit. Toivottavasti suurempi annos letroja toimis kunnolla.

On: tein tuossa puoli tuntia sitte ovistestin ja se oli huomattavasti hailakkaampi ku mitä eilinen.. Toki voihan se olla ettei vielä tähän aikaan ole lh taso sitten niin korkealla. Uus testi sitten myöhemmällä 17-18 aikoihin.... Mutta eipä kyllä mitkään merkit viittaakaan lähestyvään ovikseen... ei limoja, kohdunnapukka kiinteä ja suht matalalla, kohdunsuu kinni. No vielä on aikaa hyvin oviksen ilmaantua. :)

Pätkis kp 12
 
Helinä, voi harmi :sorry:

Pätkis, kohta se ovis tule :)

Larissa, JEEEE oon niin täpinöissäni, toivon ja uskon et nyt on teidän vuoro :happy:

Tsemppiä kaikille ja plussatuulia tähän ketjuun paaaaaljon!!! :talk017

ON. Täällä jo negoja testattu ja uskon et menkat alkaa, eilen oli melkosia menkkajuileja. Tänään vielä kuitenkin lämpö 37,1 mutta mulla on käyny niin että silti on vielä samana iltanakin alkanu menkat, eli vissiin putoo rytinällä lämmöt eikä hitaasti. Lisäks oon niiin kiukkunen että se kielii tuelvista menkoista myös :grin Oon siis aina noin viikkoo ennen jo ihan törkeen räjähdysherkkä :angelic:


Mami kp 28/27-29 dpo 11? yk 26
 
Takaisin
Top