Sadetuuli
Kommentoinnin ninja
Puuh! Viime yönä itkettiin 2h putkeen vatsavaivoja.Piti kanniskella sylissä ja selkä meni kaarelle ja surkea huuto, sitten hetkeksi helpotti ja sitten taas uudestaan ja uudestaan ja uudestaan. Tänään tulee kaksi viikkoa täyteen ja voi kokeilla cuplaton tippoja. En kyllä uskalla olla turhan optimistinen niiden suhteen. Toivottavasti ei nyt rupeaisi olemaan joka yö tällaista.
Jotain positiivistakin. Käytiin tänään ekaa kertaa vaunulenkillä. Ihan lyhyehkö reissu hakemaan tilaamaani imetystyynyä. Reissu meni oikein hyvin nukkuen. Ihan alussa vaan vaunuihin laitettaessa alkoi suututtaa ja ehti varmaan hiukan kuumakin tulla ennen kun kerkesi syöksymään ulos. Mut heti rauhoittui kun päästiin liikkeelle ja reissu meni oikein kivasti. :)
Mulle neuvolan täti vinkkas myös jostain toisesta lääkkeestä jonka saa apteekista ilman reseptiä. ja sit mainifsi myös et osta maitohappobakteeritippoja. ne auttaa ilmanvaivoihin (tää siis neuvottiin ku kysyin jo etukäteen ohjeita ilmavaihoihin etenki ku d vitamiinit pitää aloittaa). meillä on selvitty ilman isompia vatsanväänteitä. maitohappobakteerit alkaa vaikuttaa vasta noin 2 vk aloituksen jälkeen .
Mä olen jopa joutunut toppuuttelemaan miestä, ettei ois lähes kokoajan laittamassa vauvaa keinuun, kun tietysti vauva tarvitsee paljon syliä ja läheisyyttä.

nooh, annan itse d vitamiinit ja m.happobaktéritipat samassa maitomäärässä aamupäivällä pullolla (noin 20-30 ml). pulloon helppo laittaa molemmat tipat ja pieni määrä maitoa vain jottei pulloruokinnasta tulis niitä puruja. tiiäppä sitte mikä on hyvä. täällä kun välillä tulee myös tissillä olosta pikkase puruja ja välillä ei ja toisinaan kun isäntä ruokkii pullosta isomman määrän nii on puruja ja toisinaan ei. että ooppa siinä sitte ennustajana 