Clearblue advanced digital Ovulaatio testi?

SusannaKK

Jostain jotain jo tietävä
Hei! Moniko teistä on käyttänyt kyseistä testiä ja saanut ovulaation kiinni, mulla nyt menossa 7 pvä, kun vilkkuva hymynaama tullut, eli kp 17, nyt on kp 23...

Onkohan mahdollista, että ovis ois vielä tulossa. Aloitin testaamisen kp16, se oli silloin negatiivinen, eli ei mitään hymynaamaa.

Kierto yleensä tasainen, 32pvä.
 
Heips!

Mä sain testillä kiinni. Tosin testasin vasta silloin kun oireet oli NIIN selkeät, että saman tien tuli vilkkumaton hymynaama :woot: Tämä oli ensimmäinen kerta kun kokeilin kyseistä testiä, eli en sitten tiedä montako päivää näyttäisi vilkkuvaa hymynaamaa... Ensi kierrossa ajattelin aloittaa testaamisen aiemmin. Mulla myös kierrot yleensä noin 31-35 päivää, mutta tämä plussa tuli vasta kiertopäivänä 28!

Paketin ohjeissa sanotaan, että testaaminen kannattaa lopettaa kun vilkkuva hymynaama päiviä on takana 9 ilman positiivista tulosta, eli sinuna jatkaisin vielä muutaman päivän testausta :happy093.
 
Mulla oli nää ekaa kertaa viime kierrossa käytössä. Lähinnä jättivät tuloksillaan mut turhautuneeksi.

Kierron pituus on yleensä 29-31pvä.. Aloitin testauksen kp 10, tyhjää ympyrää pukkaa sitten seuraavat 9 päivää. Selkeät ovis tuntemukset oli kp16 mut edelleen sillon tyhjää ympyrää. Sitten vilkkuva naama iski näyttöön kp19 ja vilkku edelleen ku menkat/uus kierto alko :shifty:

Annan nyt viel toisen mahiksen tässä kierrossa mun tuli niitä tikkuja tilattu reilusti mutta saa nähä. Kp 6 aloitin nyt jos testauksen, tänään kp8, vielä tyhjää ympyrää näyttää, katsellaan..
 
Mulla oli tää käytössä nyt tokaa kiertoa. Viimeksi aloitin testaamisen kp8 ja kp 19 sain vilkkuhymyn, joka sit vilkkuikin menkkoihin asti kp 34, eli ei saanut ovista kiinni. Vaihdoin sit toisen paketin testilaitteeseen uuden kierron kp 1 ja tetasin siitä tähän asti joka päivä. Nyt kp 19 ja tuli vihdoin kiinteä hymy! :happy: Vilkkuminen alkoi kp 10.

Oon ymmärtänyt, että kun se alkaa Vilkkumaan, se ei muutu takaisin tyhjäksi ympyräksi enää ennen kuin pitää muutaman päivän tauon (olikohan 48h?) tai vaihtaa tosiaan toisen paketin testilaitteeseen. Ja mitä tossa testasin viime kierrossa jonain päivänä kahdella eri laitteella, se joka oli alkanut Vilkkumaan päiviä aiemmin vilkkui yhä, mutta toinen näytti tyhjää.:bookworm:

Onestepin halpisliuskaan ainakin meni loppukin luotto, kun se ei edelleenkään näyttäisi plussaa ja niissä tuntuu viivat muutenkin vaihtelevan suht satunnaisesti :bored:

Tykkään tästä cb:n tupladigistä, kun näyttää että jotain olisi tapahtumassa, ja eikä sitten jätä tulkinnanvaraa kun tulee plussa :)
 

Liitteet

  • EA58A3EE-8E16-48FD-A397-AC87392AE771.jpeg
    EA58A3EE-8E16-48FD-A397-AC87392AE771.jpeg
    14.1 KB · Katsottu: 3,478
Eli kun otin nää CB advanced testit käyttöön ni ekassa kierrossa ei "toiminut", eli näytti vilkkunaamaa melko myöhään kierrossa ja jatko sitä menkkoihin asti.

Annoin tosiaan nyt vielä mahiksen ja toimi :grin
Eli Flo app mulla sanoo tällä hetkellä kierron keskimääräseksi pituudeksi 28pv.
Alotin testauksen kp6. Kp9 alko vilkkua hymynaama ja nyt kp15 kiinteä hymy. Ovis tuntemukset alkanut eilen, jolloin kuvan pregcheck liuska otettu.

Oli mukava nyt saada hieman varmistusta itelleni että ovuloin, ilman et piti viivoja tulkita. Tuskin enää seuraavaan kiertoon ostan näitä lisää (jos ei tärppää) ovat kuitenkin niin hintavia.

Talletteluja nyt sit vaan. :angel7
 

Liitteet

  • IMG_20200303_024850.jpg
    IMG_20200303_024850.jpg
    57.2 KB · Katsottu: 1,701
  • IMG_20200302_092554.jpg
    IMG_20200302_092554.jpg
    12.3 KB · Katsottu: 1,455
Mulla on kokemuksia CB:n dualhormonesta. Sain eilen pysyvän hymynaaman eli posin ja testasin samasta pissasta myös Onestepin liuskalla. Sillä tuloksena oli vahva testiviiva, joka ei kuitenkaan ollut ihan yhtä vahva kuin kontrolliviiva eli ei siis positiivinen. Viime kierrossa mulla oli vain liuskat ja silloin en saanut myöskään posia, samanlaisen vahvan viivan kuin nytkin kuitenkin, ja kierron pituuden perusteella ovis oli juuri silloin.

Tykkään siis kanssa edellisten vastaajien tapaan digistä siinä, että se antaa mulle ainakin selkeän tuloksen (no ei tietty ole useamman kierron vertaa vielä kokemusta asiasta), liuskat taas lisänneet epävarmuutta, kun plussaa ei tule.

Hintavia ovat kyllä tosiaan, joten pitää vähän miettiä mitä ostaa, jos ei seuraavissa kierroissa tärppää.
 
Mulla oli tässä kierrossa ekaa kertaa käytössä, aloitin ohjeen mukaan ja olikohan mulla kolme vai neljä pyöreetä aamua, yks vilkkuva jonka jälkeen sit pysyvä naama :angelic: hassu kun toimii kaikilla niin erilailla. Tuo kyllä on itellä ainakin helpottanu oviksen tunnistamista kun viivoja on niin ärsyttävä sit tulkita.. :inpain:
 
Hei. Kellään kokemuksia clearblue ovulaatiotesteistä? Ei siis tämä vilkkuva, vaan se joka näyttää 2 päivää hymynaamaa. Tänään kp 8 ja hymy tuli. Mitä ihmettä? Vasta 4 päivää sitten kuukautiset loppui. Ei kai vielä voi olla ovulaatio tulossa :confused:
 
Olen ekan raskauden yrittämisessä ottanut tuon dualhormone clearbluen käyttöön. Näytti 3 pv tyhjää ympyrää, sitte tuli vilkkunaama 10pv. Sitte vaihdoin uuden testilaitteen jolla 2 pv tyhjä ympyrä, sitte taas vilkkunaama 12 pv (joista osana päivistä testasin kahdesti), 13. testipäivänä viimein "kiinteä naama" ja siitä seurasi esikoinen Kierrosta ei ollut oikein mitään tietoa kyn pillereiden jälkeen ei alkanu omillaan heti pyöriin ni sain terolutit avuksi. Toisessa terolut-kierrossa sitten natsasi.

Nyt yritys päällä toisesta! Ja tuo dualhormone digitesti jälleen käytössä. Eka kierto (joskin kierron pituus edelleen epäselvä) hormonikierukan poiston jälkeen meneillään. Yk1 siis menossa, sain tolla testillä pysyvän hymynaaman yhden tyhjän ja 7 vilkkunaamapäivän jälkeen. En uskalla uskoa että voisi ekalla kierroksella onnistua, kun tuota ikääkin on, mutta toivoa voi aina, kädet kyynärpäitä myöten ristissä
 
Olen ekan raskauden yrittämisessä ottanut tuon dualhormone clearbluen käyttöön. Näytti 3 pv tyhjää ympyrää, sitte tuli vilkkunaama 10pv. Sitte vaihdoin uuden testilaitteen jolla 2 pv tyhjä ympyrä, sitte taas vilkkunaama 12 pv (joista osana päivistä testasin kahdesti), 13. testipäivänä viimein "kiinteä naama" ja siitä seurasi esikoinen Kierrosta ei ollut oikein mitään tietoa kyn pillereiden jälkeen ei alkanu omillaan heti pyöriin ni sain terolutit avuksi. Toisessa terolut-kierrossa sitten natsasi.

Nyt yritys päällä toisesta! Ja tuo dualhormone digitesti jälleen käytössä. Eka kierto (joskin kierron pituus edelleen epäselvä) hormonikierukan poiston jälkeen meneillään. Yk1 siis menossa, sain tolla testillä pysyvän hymynaaman yhden tyhjän ja 7 vilkkunaamapäivän jälkeen. En uskalla uskoa että voisi ekalla kierroksella onnistua, kun tuota ikääkin on, mutta toivoa voi aina, kädet kyynärpäitä myöten ristissä

Pidetään peukkuja :happy: Saako kysyä, kauanko odottelit kierron käynnistymistä pillerien lopetuksen jälkeen, ennen kuin hankit siihen apua? Itse oon vuosien varrella pitänyt pariin otteeseen taukoa pillereistä ja muistelisin että ensin meni puolikin vuotta ja toisesta kerrasta en osaa sanoa enää... Silloin vain ei ollut raskaustoiveita joten asialla ei ollut väliä. Nyt on :smiley-ashamed004
 
Pidetään peukkuja :happy: Saako kysyä, kauanko odottelit kierron käynnistymistä pillerien lopetuksen jälkeen, ennen kuin hankit siihen apua? Itse oon vuosien varrella pitänyt pariin otteeseen taukoa pillereistä ja muistelisin että ensin meni puolikin vuotta ja toisesta kerrasta en osaa sanoa enää... Silloin vain ei ollut raskaustoiveita joten asialla ei ollut väliä. Nyt on :smiley-ashamed004

Meillä oli sillonki raskaustoive ni en jääny kauaksi aikaa odottelemaan (oon myös aika malttamaton kun niikseen tulee). Muistaakseni jossain marraskuun 2016 paikkeilla jäi pillerit pois ja tammikuussa 2017 kävin gynellä, joka kirjoitti Terolut-kuurit. Nyt näyttää taas siltä ettei kuukautisia kuulu, joten käyn varulta taas gynellä tsekkauttamassa paikat ja kysymässä josko jotain apuja olisi käynnistymiseen saatavilla... Sillon 2017 gyne totesi että mulla on vähän "pcos-tyyppiset" munasarjat (ei oo siis diagnosoitu mutta tuommoisen huomautuksen teki). Nyt kun on taas raskaustoive ja aika ei oikein oo mun puolella tässä sekö vähän tuo pcos-tyyppisyyskin huolettaa niin en jää odottamaan kierron käynnistymistä itsestään jos siihen suinkin voin saada jeesiä gynen kautta:) On taas kova kuume kyllä:smiley-angelic001
 
Noniih. Ensimmäiset kuukautiset tulivat kuin tulivatkin, ja nyt aloitin ovulaation metsästyksen tällä testillä. Ans kattoo!
 
Mä käytin 2 hormonin digiä. Kp7 aloitin ja eka päivänä oli tyhjä ympyrä. Kp8-11 oli vilkkuvaa ja kp12 pysyvä hymynaama. Toisella laitteella testasin eri aikaan ja siinä kp7-8 tyhjää, vilkkuvaa kp9-12 ja hymynaama kp13. Tämähän näyttää aina ekan päivän tyhjää, kun ottaa siitä laitteen muistiin ”vertailutason”. Siksi kesken kierron ei pidä vaihtaa laitetta.
 
Tässä kierrossa aloitin aamutestaukset kp7 ja tyhjää tuli kp 7-9. Vilkkuvaa ollut nyt kp10 ja kp11.

Toisella laitteella testaan iltapäivällä ja siinä on näyttänyt tyhjää ympyrää kp8-kp11.

One step liuskoista premom sovellus arvioi että hienoisesti viivat tummuu ja lh taso noususuunnassa.
 
Onko muut huomanneet samaa..? Minulla käytössä Clearbluen hedelmällisyysmonitori. Siinä tuli kp 9 korkea lh pitoisuus ja nyt vielä kp 20 päivänäkin näyttää korken lh-pitoisuuden, muttei huippua :( 6 kk testaillu kaikilla erilaisilla testeillä ja mihinkään en saa ovulaatiota kiinni :( Gynellä käynyt ja kaikki pitäisi olla ok
 
Onko muut huomanneet samaa..? Minulla käytössä Clearbluen hedelmällisyysmonitori. Siinä tuli kp 9 korkea lh pitoisuus ja nyt vielä kp 20 päivänäkin näyttää korken lh-pitoisuuden, muttei huippua :sad001 6 kk testaillu kaikilla erilaisilla testeillä ja mihinkään en saa ovulaatiota kiinni :sad001 Gynellä käynyt ja kaikki pitäisi olla ok
Kuulostaapa kurjalta :sad-face: Ootko mittaillut aamulämpöjä (BBT)? Sillä vois koittaa saada selkoa kierrosta ja mahdollisesti nähdä, josko ovulaatio olis tapahtunut ja milloin 🤔
 
Lukeekohan kukaan tätä keskustelua… mulle kävi nimittäin tosi outo ja vähän masentavakin juttu tän testin kanssa. Tulee pitkä viesti, joten toivottavasti joku edes jaksaa lukea loppuun.

Nyt kyllä ärsyttää! Ostin näitä kalliita ovulaatiotestejä, joiden pitäis näyttää 4 hedelmällistä päivää sillain, että tunnistaa, kun estrogeenitasot nousee (vilkkuva hymynaama) ja sit kun lh-taso nousee (pysyvä hymynaama). Aloitin testaamisen aikaisin, ja nyt on kiertopäivä 8. Vilkkuva hymynaama pitäis tulla muutama päivä ennen pysyvää hymynaamaa.

No eilen oli viel tyhjä ympyrä näytöllä, joten odotin, että tänäänkin sitten varmaan niin tai korkeintaan villkuva. Nyt sitten tänä aamuna olikin pysyvä hymynaama eikä vilkkuvaa tullut ollenkaan. Näin voi ohjeen mukaan käydä, jos testaaminen aloitetaan liian myöhään (aloitin heti ku menkat loppui eli kiertopäivänä 3) tai estrogeenitaso on niin alhainen, ettei testi tunnista sitä. Huippuhedelmällisyyden päivät kuulemma kuitenkin tunnistaa eli tuo pysyvä hymynaama merkitsee sitä.

Eli jos estrogeenitaso on niin alhainen, ettei testi tunnista sitä, niin ihan turhaan tuhlasin noihin kalliisiin testeihin ja olisin voinut ostaa halvempia Clearbluen testejä. On huijattu olo ja että mun rahat meni ihan hukkaan.

Sit on vielä se, että kun lh-huippu tulee, niin sit ovulaatio tapahtuu ”12–48 h sisällä” siitä. Eli ei mitään tietoa, milloin se tapahtuu, ja koska tänään työpäivä, voi olla, että myöhästytään taas.

Myös ovulaatiovuoto ja -kivut tuli tänään eli luultavasti testi näyttää lh-huippua vähän myöhässä. Ovulaatiovuoto tarkoittaa käsittääkseni, että munasolu on irronnut ja pomppii nyt värekarvojen kuljettamana kohti mun kohtua ja sieltä menkkaverenä kuukuppiin parin kolmen viikon kuluttua.

V*tuttaa suoraan sanottuna niin, ettei veri kierrä, kun yhtä hedelmällisyysikkunaa on ihan mahdotonta saada kiinni. Meillä nyt siis vasta yrityskierto 6, mutta esim. joulukuussa talleteltiin vuodon päättymisestä seuraavana päivänä joka toinen tai joka kolmas päivä, mutta ei mitään vastakaikua munanjohtimissa. Mä 38, mies 43.

Kaikista eniten tympii, että Clearblue myy harhaanjohtavilla lupauksilla riistohintaisia testejä — ja mä tyhmä viel uskoin.
 
Lukeekohan kukaan tätä keskustelua… mulle kävi nimittäin tosi outo ja vähän masentavakin juttu tän testin kanssa. Tulee pitkä viesti, joten toivottavasti joku edes jaksaa lukea loppuun.

Nyt kyllä ärsyttää! Ostin näitä kalliita ovulaatiotestejä, joiden pitäis näyttää 4 hedelmällistä päivää sillain, että tunnistaa, kun estrogeenitasot nousee (vilkkuva hymynaama) ja sit kun lh-taso nousee (pysyvä hymynaama). Aloitin testaamisen aikaisin, ja nyt on kiertopäivä 8. Vilkkuva hymynaama pitäis tulla muutama päivä ennen pysyvää hymynaamaa.

No eilen oli viel tyhjä ympyrä näytöllä, joten odotin, että tänäänkin sitten varmaan niin tai korkeintaan villkuva. Nyt sitten tänä aamuna olikin pysyvä hymynaama eikä vilkkuvaa tullut ollenkaan. Näin voi ohjeen mukaan käydä, jos testaaminen aloitetaan liian myöhään (aloitin heti ku menkat loppui eli kiertopäivänä 3) tai estrogeenitaso on niin alhainen, ettei testi tunnista sitä. Huippuhedelmällisyyden päivät kuulemma kuitenkin tunnistaa eli tuo pysyvä hymynaama merkitsee sitä.

Eli jos estrogeenitaso on niin alhainen, ettei testi tunnista sitä, niin ihan turhaan tuhlasin noihin kalliisiin testeihin ja olisin voinut ostaa halvempia Clearbluen testejä. On huijattu olo ja että mun rahat meni ihan hukkaan.

Sit on vielä se, että kun lh-huippu tulee, niin sit ovulaatio tapahtuu ”12–48 h sisällä” siitä. Eli ei mitään tietoa, milloin se tapahtuu, ja koska tänään työpäivä, voi olla, että myöhästytään taas.

Myös ovulaatiovuoto ja -kivut tuli tänään eli luultavasti testi näyttää lh-huippua vähän myöhässä. Ovulaatiovuoto tarkoittaa käsittääkseni, että munasolu on irronnut ja pomppii nyt värekarvojen kuljettamana kohti mun kohtua ja sieltä menkkaverenä kuukuppiin parin kolmen viikon kuluttua.

V*tuttaa suoraan sanottuna niin, ettei veri kierrä, kun yhtä hedelmällisyysikkunaa on ihan mahdotonta saada kiinni. Meillä nyt siis vasta yrityskierto 6, mutta esim. joulukuussa talleteltiin vuodon päättymisestä seuraavana päivänä joka toinen tai joka kolmas päivä, mutta ei mitään vastakaikua munanjohtimissa. Mä 38, mies 43.

Kaikista eniten tympii, että Clearblue myy harhaanjohtavilla lupauksilla riistohintaisia testejä — ja mä tyhmä viel uskoin.
Ovulaatiotestaaminen ja hedelmällisenikkunan löytäminen on turhauttavaa - I feel you! Kuinka pitkä sun kierto on? Paketissa taidetaan neuvoa testaamisen aloittaminen tiettynä päivänä, riippuen kierron keskimääräisestä pituudesta (toki tämän ei pitäis vaikuttaa siihen ettei vilkkuvaa hymynaamaa tule).

Mun oma kokemus näistä testeistä, että koin ne selkeämmiksi kuin perusovulaatiotestit joissa piti viivoja tulkita, ja hintaeroa clearbluen halvempaan testiin en nähny merkittävänä.

Käytin näitä testejä joissain kierroissa, ihan vain ymmärtääkseni kiertoani ja että tapahtuuko ovulaatiota. Mulla on myös oura-sormus, josta lämpöjä seuraamalla voi olla mahdollista tulkita ovulaation tapahtuneen - tämä kombo toimi itellä.

Nää clearbleun testit on arvokkaita, ja koitin ajoittaa testaamisen aloittamisen muutamaan päivään ennen oletettua ovulaatiota. Joskus testit näytti useamman päivän korkeaa hedelmällisyyttä ennen huippua, joskus oli pitkään pelkkä ympyrä kunnes yhtäkkiä huippu (kuten sulla oli nyt), ja joskus meni ns. oppikirjan mukaan ja parin korkean hedelmällisyyspäivän jälkeen tuli se huippu. Mistä tämä vaihtelu johtuu, en tiedä, ikää itselläkin kohta 39 vuotta, eli voi olla että iän mukana kierto ja hormonitasot vaihtelee..

Ovulaation ennustaminen on yksilöllistä ja siksi mikään testi ei voi taata sen tarkkaa ajankohtaa tai että tapahtuuko sitä. Ja tosiaan ovulaation ajankohta voi heitellä sen 12-48h, siihen ei ole tarkkaa testiä, joka osaisi kertoa milloin munasolu irtoaa, ainoastaan tunnistetaan noiden hormonitasojen nousua.

Ovulaatiolimat, -kivut ja niiden ajankohta on myös tosi yksilöllisiä, itse olen ymmärtänyt että limat ei tarkoita munasolun irronneen, vaan että se on tulossa - näin oletin itsellä olevan. Toki mulla myös vaihteli ovulaatioliman määrä ja kivut kierroittain tai ihan päivänkin aikana 🤷🏻‍♀️ Eli oma kokemus ovulaatioennustamisesta: epätarkkaa ja -varmaa, ja hyvinkin vaihtelua kierroittain.

Eli tiedän ja ymmärrän sun turhautumisen, ja sanoisin että kokeilemalla erilaisia testejä löydät sulle sopivan - niin turhattavaa kun se onkin. Älä heitä kirvestä kaivoon! Toivottavasti teillä tärppää! 😊🙏🏻
 
Muokattu viimeksi:
Ovulaatiotestaaminen ja hedelmällisenikkunan löytäminen on turhauttavaa - I feel you! Kuinka pitkä sun kierto on? Paketissa taidetaan neuvoa testaamisen aloittaminen tiettynä päivänä, riippuen kierron keskimääräisestä pituudesta (toki tämän ei pitäis vaikuttaa siihen ettei vilkkuvaa hymynaamaa tule).

Mun oma kokemus näistä testeistä, että koin ne selkeämmiksi kuin perusovulaatiotestit joissa piti viivoja tulkita, ja hintaeroa clearbluen halvempaan testiin en nähny merkittävänä.

Käytin näitä testejä joissain kierroissa, ihan vain ymmärtääkseni kiertoani ja että tapahtuuko ovulaatiota. Mulla on myös oura-sormus, josta lämpöjä seuraamalla voi olla mahdollista tulkita ovulaation tapahtuneen - tämä kombo toimi itellä.

Nää clearbleun testit on arvokkaita, ja koitin ajoittaa testaamisen aloittamisen muutamaan päivään ennen oletettua ovulaatiota. Joskus testit näytti useamman päivän korkeaa hedelmällisyyttä ennen huippua, joskus oli pitkään pelkkä ympyrä kunnes yhtäkkiä huippu (kuten sulla oli nyt), ja joskus meni ns. oppikirjan mukaan ja parin korkean hedelmällisyyspäivän jälkeen tuli se huippu. Mistä tämä vaihtelu johtuu, en tiedä, ikää itselläkin kohta 39 vuotta, eli voi olla että iän mukana kierto ja hormonitasot vaihtelee..

Ovulaation ennustaminen on yksilöllistä ja siksi mikään testi ei voi taata sen tarkkaa ajankohtaa tai että tapahtuuko sitä. Ja tosiaan ovulaation ajankohta voi heitellä sen 12-48h, siihen ei ole tarkkaa testiä, joka osaisi kertoa milloin munasolu irtoaa, ainoastaan tunnistetaan noiden hormonitasojen nousua.

Ovulaatiolimat, -kivut ja niiden ajankohta on myös tosi yksilöllisiä, itse olen ymmärtänyt että limat ei tarkoita munasolun irronneen, vaan että se on tulossa - näin oletin itsellä olevan. Toki mulla myös vaihteli ovulaatioliman määrä ja kivut kierroittain tai ihan päivänkin aikana 🤷🏻‍♀️ Eli oma kokemus ovulaatioennustamisesta: epätarkkaa ja -varmaa, ja hyvinkin vaihtelua kierroittain.

Eli tiedän ja ymmärrän sun turhautumisen, ja sanoisin että kokeilemalla erilaisia testejä löydät sulle sopivan - niin turhattavaa kun se onkin. Älä heitä kirvestä kaivoon! Toivottavasti teillä tärppää! 😊🙏🏻
Moi, kiva kun näit mun viestin ja vastasit! 🤩 Kuulostaa hyvin tutulta tuo sun tarina hedelmällisen ikkunan bongaamisen kanssa. Mulla on tähän asti elämässäni ollut aina kuvitelma, että tunnen kiertoni hyvin, mutta kyllä elelin sen kanssa ihan pää pilvissä näköjään. Ei jotenkin tullut koskaan mieleenkään, että 12–36 h aikaikkuna vois tuntua liian pitkältä. xD

Ollaan saman ikäisiä, tosin itse täytän vasta syksyllä 39. Mua ehkä eniten tympäisee, että ostin noita kalliita testejä, kun tosiaan halvemmillakin olisin pärjännyt hyvin. Toisaalta siksi oli mulle sopivaa ostaa noita kalliimpia, että mun on helpompi ajoittaa testaaminen aamuun kuin ihmetellä sitä päivän aikana ja yrittää löytää sopivaa hetkeä – tai tehdä testiä kahteen kertaan.

Mun kierto on keskimäärin 26 päivää eli lyhyehkö, mutta viimeisen 12 kk aikana pisimmillään 28 ja lyhimillään 21. Nyt vaikuttaa siltä, että mennään taas extralyhyellä kierrolla, koska ovulaatio oli noin aikaisin. Raskaana en ole koskaan ollut ainakaan niin pitkällä, että olisin siitä tiennyt. Aloitin testaamisen kp 3 (ohjeen mukaan olis ollut kp 5, kun olis pitänyt aloittaa, mutta silloinkaan ei pitäis käydä noin, että tulee vain pysyvä hymynaama vaan niin, että vilkkuva jää päälle ja pysyvä jää näkymättä), ja onneksi aloitin, koska muuten olis voitu ehkä missata ikkuna kokonaan tässä kierrossa. Toisaalta oletettavasti estrogeenit lähti nousuun jo ennen kuin vuoto viimeksi alkoi, koska ovis oli noin aikaisin ja voi olla, ettei testi siksi kohoavaa estrogeenitasoa tunnistanut. Muistan kyllä fiiliksen, mikä iski, kun odotin tyhjää tai korkeintaan vilkkuvaa naamaa, mutta näytössä olikin pysyvä hymy.

Varmaan iän mukanaan tuomaa hormonitasojen heittelyä täälläkin.

Mä oon käyttänyt siis pari kiertoa nyt myös MaybeBaby-ovulaatiotestiä, joka katsoo ovulaation syljen perusteella. Estrogeenin kohoaminen muuttaa syljen suolat kuivuessaan sellaisiksi jääkukiksi/saniaiskuvioksi mikroskoopin pinnalla, ja näiden saniaisten perusteella pitäisi sitten ennustaa ovulaatiota. Mutta en kyllä tuon kanssa voi sanoa hirveästi viisastuneeni, kun viime kierron jälkeen jääkukat/saniaiset ei vaan kadonneet mihinkään. Nyt saattaa aamulla olla tyhjää ja iltapäivällä saniaisia tai toisin päin.
Oura-sormuksen kanssa en ole onnistunut löytämään mitään trendiä lämpötilojen ja ovulaation välisessä suhteessa, kun nytkin on kp 1–10 (tänään 10) aikana välillä alhainen ja välillä kohoaa. Esim. eilen nousi ja tänään taas koholla, sitä ennen jokatoinen päivä koholla ja jokatoinen päivä alhainen. Ihan korkeammassa kädessä tuon kanssa. Siks just tilasin niit kalliita Clearbluen ovistestejä, että saisin jotain tolkkua tähän. Kun sit merkitsin ovulaatiotestin Ouraan, niin nyt sekin meni ihan sekaisin. Katsotaan nyt, mitä tässä tapahtuu. xD Ja jos Ouran ennusteeseen olisin luottanut, olis tää kierto missattu heittämällä, koska Ouran ennusteen mukaan mul ovis vasta ens viikolla (!). Tosin aiemminkin käynyt niin, että on sitten ovulaatiota vahvistaessaan heittänytkin sen kauas menneisyyteen.

Ja siis just tuolloin kp 8 tuli tosiaan kivut ja ovulaatiovuoto, mutta toisaalta ovislimat tuli vasta kp 8 illalla ja sit eilen + tänään puolenpäivän aikaan oli viel kirkasta valkuaismaista. Nyt taas palaamassa voidemaiseksi. Eli toivotaan, että huolehdin turhaan ja osuttiin hedelmälliseen ikkunaan. Kuten palstaslangilla sanotaan, niin tallettelut tehtiin eilen ja toissa päivänä.

Katsoin, että ootat vauvaa heinäkuulle 2026, ootko aktivoinu raskaudenseurannan Ourassa?
 
Moi, kiva kun näit mun viestin ja vastasit! 🤩 Kuulostaa hyvin tutulta tuo sun tarina hedelmällisen ikkunan bongaamisen kanssa. Mulla on tähän asti elämässäni ollut aina kuvitelma, että tunnen kiertoni hyvin, mutta kyllä elelin sen kanssa ihan pää pilvissä näköjään. Ei jotenkin tullut koskaan mieleenkään, että 12–36 h aikaikkuna vois tuntua liian pitkältä. xD

Ollaan saman ikäisiä, tosin itse täytän vasta syksyllä 39. Mua ehkä eniten tympäisee, että ostin noita kalliita testejä, kun tosiaan halvemmillakin olisin pärjännyt hyvin. Toisaalta siksi oli mulle sopivaa ostaa noita kalliimpia, että mun on helpompi ajoittaa testaaminen aamuun kuin ihmetellä sitä päivän aikana ja yrittää löytää sopivaa hetkeä – tai tehdä testiä kahteen kertaan.

Mun kierto on keskimäärin 26 päivää eli lyhyehkö, mutta viimeisen 12 kk aikana pisimmillään 28 ja lyhimillään 21. Nyt vaikuttaa siltä, että mennään taas extralyhyellä kierrolla, koska ovulaatio oli noin aikaisin. Raskaana en ole koskaan ollut ainakaan niin pitkällä, että olisin siitä tiennyt. Aloitin testaamisen kp 3 (ohjeen mukaan olis ollut kp 5, kun olis pitänyt aloittaa, mutta silloinkaan ei pitäis käydä noin, että tulee vain pysyvä hymynaama vaan niin, että vilkkuva jää päälle ja pysyvä jää näkymättä), ja onneksi aloitin, koska muuten olis voitu ehkä missata ikkuna kokonaan tässä kierrossa. Toisaalta oletettavasti estrogeenit lähti nousuun jo ennen kuin vuoto viimeksi alkoi, koska ovis oli noin aikaisin ja voi olla, ettei testi siksi kohoavaa estrogeenitasoa tunnistanut. Muistan kyllä fiiliksen, mikä iski, kun odotin tyhjää tai korkeintaan vilkkuvaa naamaa, mutta näytössä olikin pysyvä hymy.

Varmaan iän mukanaan tuomaa hormonitasojen heittelyä täälläkin.

Mä oon käyttänyt siis pari kiertoa nyt myös MaybeBaby-ovulaatiotestiä, joka katsoo ovulaation syljen perusteella. Estrogeenin kohoaminen muuttaa syljen suolat kuivuessaan sellaisiksi jääkukiksi/saniaiskuvioksi mikroskoopin pinnalla, ja näiden saniaisten perusteella pitäisi sitten ennustaa ovulaatiota. Mutta en kyllä tuon kanssa voi sanoa hirveästi viisastuneeni, kun viime kierron jälkeen jääkukat/saniaiset ei vaan kadonneet mihinkään. Nyt saattaa aamulla olla tyhjää ja iltapäivällä saniaisia tai toisin päin.
Oura-sormuksen kanssa en ole onnistunut löytämään mitään trendiä lämpötilojen ja ovulaation välisessä suhteessa, kun nytkin on kp 1–10 (tänään 10) aikana välillä alhainen ja välillä kohoaa. Esim. eilen nousi ja tänään taas koholla, sitä ennen jokatoinen päivä koholla ja jokatoinen päivä alhainen. Ihan korkeammassa kädessä tuon kanssa. Siks just tilasin niit kalliita Clearbluen ovistestejä, että saisin jotain tolkkua tähän. Kun sit merkitsin ovulaatiotestin Ouraan, niin nyt sekin meni ihan sekaisin. Katsotaan nyt, mitä tässä tapahtuu. xD Ja jos Ouran ennusteeseen olisin luottanut, olis tää kierto missattu heittämällä, koska Ouran ennusteen mukaan mul ovis vasta ens viikolla (!). Tosin aiemminkin käynyt niin, että on sitten ovulaatiota vahvistaessaan heittänytkin sen kauas menneisyyteen.

Ja siis just tuolloin kp 8 tuli tosiaan kivut ja ovulaatiovuoto, mutta toisaalta ovislimat tuli vasta kp 8 illalla ja sit eilen + tänään puolenpäivän aikaan oli viel kirkasta valkuaismaista. Nyt taas palaamassa voidemaiseksi. Eli toivotaan, että huolehdin turhaan ja osuttiin hedelmälliseen ikkunaan. Kuten palstaslangilla sanotaan, niin tallettelut tehtiin eilen ja toissa päivänä.

Katsoin, että ootat vauvaa heinäkuulle 2026, ootko aktivoinu raskaudenseurannan Ourassa?
Joo, niihin Ouran ovulaatioennusteisiin ei ollu omalla kohdalla luottamista, enkä lisännyt ovulaatioplussaa edes ouran tunnisteisiin, koska halusin nähdä miten se ovulaation havannoi/merkitsee. Mutta silloin ku clearbluen testi oli positiivinen, niin yleensä päivän-parin viiveellä näky ourassa lömpötilan nousu - ja siitä vielä päivä-pari ennenku Oura heitti oman arvion ovulaatiosta (ja saatto tätäkin päivää muuttaa vielä loppukierrossa 😄) Onko sulla ollu pitkään käytössä se kierronseuranta? Ourallahan menee siinäki vähän aikaa että oppii sun kiertoa.

Hyvä, että saitte talleteltua! 😊👍🏻 Sitähän sanotaan, että pitäisi säännöllisesti touhuta, niin pitäisi osua aikaikkunaan. Mutta ihmeellistä miten se clearblue toimi sulla noin. Kuulostaa, että meillä on myös kierrot samantyyppisiä, itellä vaihteli 24-28pv (keskimäärin 25pv), kerran oli 31pv jonka jälkeen päätin ekan kerran koittaa noita testejä. Mutta koska kierrot oli pääsääntöisesti lyhyitä, niin ovulaatiot oli myös aikaisia. Jos jotain positiivista lyhyemmistä kierroista haluaa hakea, niin uutta kiertoa/saumaa ei tarvi niin pitkään odottaa.

Joo, meillä yllättäen tärppäsi ja marraskuussa tein elämäni ensimmäisen positiivisen raskaustestin 😊 ja on mulla se Ouran raskausseuranta päällä.
 
Muokattu viimeksi:
Takaisin
Top