Triina meidän tyttö on myös melko vaativa ja itkuherkkä vauva. Meillä ei tunneta kitinää, ainoastaan suora huuto.
Raskausaikana ajattelin, että sitten kun vauva syntyy niin käyn paljon kavereiden kanssa kahviloissa, perhekerhoissa, vauvamuskareissa yms. Noh, yritin käydä mutta eipä siitä kovin voinut nauttia kun tyttö herää vaunuista heti jos ne eivät liiku ja useimmiten myös silloin kun siirrytään ulkoota sisätiloihin. Kerran olin muskarissa ja imetin sen koko ajan kun tyttö olis muuten huutanut. Ja siis se huuto on just tuota et naapurikuntaankin kuuluu.
Kyläilyt sujuvat vaihtelevasti. Paikoissa joissa ollaan käyty paljon ja jotka ovat tytölle tuttuja on helpompaa ja neiti jaksaa usein olla tyytyväisenäkin jonkun aikaa. Uudet paikat sen sijaan aiheuttaa lähes poikkeuksetta itkua. Tytöstä myös huomaa jos päivällä on ollut liikaa aktiviteetteja, silloin illat menee itkeskellessä.
Kantoliina on meillä auttanut paljon. Ilman sitä en enää oikeastaan poistu ovesta. Jos lähden esim. kauppakeskukseen, niin siinä vaiheessa kun tyttö vaunuista herää, ei hän enää sinne rauhoitu vaan sitten pitää ottaa liinaan. kantoliinassa useimmiten rauhoittuu mutta eipä sekään ihan 100% varma ole. Kyläillessä olen myös ottanut tytön liinaan sillä siihen hän nukahtaa, mutta ei oikeastaan muulle. Imetys myös auttaa aina ja usein olenkin istunut kyläilyt ja kavereiden kanssa kahvittelut imettäen. Olisipa ihanaa kun voisi joskus istua rauhassa ja tyttö nukkuis vaunuissa niin kuin joka ikisen kaverin vauva. Mutta ei.
Ainakin meistä vanhemmista on tullut hyviä lukemaan tuota pientä ja mielikuvitusta on joutunut näiden vajaan kolmen kuukauden aikana kyllä käyttämään. Kotona onneksi on suht helppo nykyään olla tytön kanssa ja tutussa ympäristössä harvemmin enää menee totaalisesti hermo.
Helppoa vauvaa en tosin koskaan uskonut edes saavani, sillä niin nollasta sataan kiihtyviä ollaan molemmat miehen kanssa, että ihan rauhallista tapausta ei näillä geeneillä voi lapsesta tulla :D
Vauva kuitenkin kasvaa vauhdilla ja tuntuu siltä, että joka päivä vähän helpottaa. Nyt on tosin tiheänimunkausi selkeästi menossa ja tyttö selvästi itkuisempi, mutta kun muistaa vaan aina ensimmäisenä tyrkyttää tissiä niin itkut yleensä loppuu. Huomisesta saattaa taas tulla mielenkiintoinen kun pitäis lähteä kaupungille tän kiljukaulan kanssa :D