Nyt on istukkanäytte käyty antamassa. Aika oli jo aamusella, mutta viime yönä en oikein nukkunut, joten oonkin sit vaan nukkunut kun kotiin tultiin. Ja tää päivä pitää muutenkin ottaa iisisti (ei saa mm. Saunoa, lenkkeillä, nostaa tai kantaa).
Ensin sairaalalla oli keskustelu, jossa kätilö kertoi toimenpiteestä sekä kromosomihäiriöistä. Tuli myös puheeksi veriseula, jonka tarkemnat tulokset, joita mulle ei oltu kerrottu, näyttäneet hyviltä. En muista niitä lyhenteitä, mutta se jonka piti olla korkeampi, oli matala ja sen jonka matala, piti olla korkeampi. No, kätilö sanoi että verikokeen otto oli tehty vähän turhan myöhään (itsekkin olin sitä miettinyt), mutta kaikki joilla tämä luku jonka piti olla korkeampi, on matala, pääsee rv28 ylimääräiseen ultraan, jossa tarkistetaan sikiön kasvu.
Juttelun jälkeen odottelimme miehen kanssa ultraa ja näytteenottoa. Kyllä meinasi vähän alkaa itkettämään. Tunnekirjo oli myös valtava. Odotin vain pääsyä lääkärille koska tiesin sen helpottavan omia tunnetiloja.
Pääsimme lääkärille. Hän ilmoitti että katsotaan sikiön sydänkin kunnolla jo tässä vaiheessa (esikoisella on paikattu reikä sydämestä). Tämä kuulemma on helpoin tehdä alakautta. Vauvapa ei ollut samaa mieltä vaan näytti selkäänsä :-D vaihto vatsanpäälle. Lääkäri tutki sikiötä ja sydäntä kauan, ainakin siltä tuntui. Lääkäri ei löytänyt sydämestä tai sikiöstä poikkeavuuksia. Nenäluukin löytyi ja tätä katseltiin myös 4D-ultralla (sikiö näytti lähinnä vaahtomuovipallerolta siinä :-D) ja saimme 3 kuvaakin mukaan.
Tässä vaiheessa helpotuksen määrää en edes voi sanoin kuvailla. Sydän ok ja rakenteet ok, ne joita olin eniten jännittänyt. Näytteenotto itsessään ei jännittänyt ja sehän menikin nopeasti ohi :-) kipua ei varsinaisesti tuntunut, lähinnä neula tuntui ärsyttävältä samoin solujen keräys. Näytteen oton jälkeen lääkäri vielä näytti että sikiön sydän lyö.
Vastaukset saamme 2-3vrk. Vielä en ihan uskalla huokaista helpotuksesta, mutta onhan tässä jo hyviä uutisia tälle päivää. Taas jaksaa eteenpäin! :-)
TAYS:ssa henkilökunta oli kyllä aivan mahtavaa! Kertoivat asiasta rauhallisesti ja selkeästi, eivätkä hötkyilleet. Tai ainakin itselle tuli fiilis että ei olisi oltu tutkimus muiden liukuhihnalla olijoiden kanssa. Ilmoittelen tännekkin kun soittavat tulokset :-)