Syntyneet toukokuiset pikkuruiset

Paljon onnea Jaajo!

Sent from my GT-I9300 using Vau Foorumi mobile app
 
Lucy: rv 38+1 neuvolassa huomattiin koholla oleva verenpaine ja tosi heikko proteiini plussa pissassa. Neukkutäti antoi mukaan pissasticksejä ja käski mittailla verenpainetta. Kotona muutama päivä myöhemmin oli verenpaineet nousussa ja menin äitipolille. Eli oireina siis kohonnut verenpaine, protsku pissassa ja hetkittäin päänsärkyjä.

Yleisesti tuosta käynnistämisestä minun kohdalla: sain torstai aamuna klo 9.30 ekat tabletit suun kautta, mutta niillä ei saatu aikaan kun hieman kuukautiskipu tuntemuksia. Klo 14 sain toiset kaks tablettia ja näillä sama vaikutus. Illalla vielä kuuden aikaan sain kolmannet, ja niitten kanssa tuntemukset aavistuksen verran vahveni, mutta ei merkittävästi.
Yllättäen puolilta öin meni vedet sponttaanisti ja siitä ne kivut vasta alkoi! heti supisti 2min välein ja epiduraalin sain noin 5.45. Heti epin antamisen jälkeen tuntui sitä kuuluisaa "kakkahätä" tuntemusta ja kärvistelin sen kanssa tunnin, kunnes oli pakko kutsua kätilö. Kätilö tutki ja sanoi ihmeekseen että oon täysin auki, mutta koska heillä vaihtuu vuoro klo 7 niin jouduin odottamaan seuraavaa kätilöä sinne 7.15 saakka. Oli muuten tuskaiset 30min!

Aloin ponnistaa, ja heti toisella ponnistuksella kätilö sanoi vauvan sydänäänien putoavan liian alas, ja yhtäkkiä koko huone on täynnä ihmisiä. Vauva autettiin maailmaan imukupilla ja epillä ja poika syntyikin 7.53<3

Tais mennä synnytystarinan puolelle, mutta näin se kaikessa lyhykäisyydessään meni:)
 
Kiva kuulla jaajo, että käynnistys sujui noin reippaasti :) mut onpas kumma että sanotaan noin että oota seruraavaa kätilöä :eek:
 
Onnea vauvautuneille kovasti! :)

Kyfi, ihmettelin samaa. Kieltämättä outoa että kätilö ei hoitanut hommaa vaikka synnyttäjä ois saanu alkaa ponnistella. Jokainen tyylillään, hän oli tarkka tunneistaan
 
Ja se pidättely on vaikeeta. Onnea Jaajo ja kaikki muut! En oo juurikaan ehtinyt onnittelemaan, mutta riemuitsen jokaisesta vauvasta.
 
Meille syntyi suloinen tytär 22.5. rvko 41+3. 3825 g, 51 cm, py 37 cm. Apgar 9/9/9. Imukuppikesto 11 tunti
Heart_big_red.png
a 30 minuuttia, avautuminen 9 tuntia ja ponnistus 1 tunti 51 minuuttia. Kaikki on paremmin kuin hyvin, kotiin ollaan päästy ja imetyskin on käynnistynyt ihanan hyvin. Voin kertoilla lisää kuulumisia ehtiessäni, tekemistä riittää nyt todella enemmän kuin aikaisemmin ja kännykällä kirjoittaminen on suht haastavaa näköjään :)
 
Mulle on kans sanottu, että ponnistele rauhassa mulla loppuu vuoro vartinpäästä. Vartin siis siellä olin yksikseni, kunnes kello löi tasan ja painoin nappia, uusi kätilö kiirehti paikalle, omissa vaatteissaan !! ja tyttö syntyi 15 minuuttiia myöhemmin. Että eipä olis tällä kätilöllä mennyt paljoa ylitöiksi vaikka olis minut ottanut ensin...
 
Takaisin
Top