Synnytys

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Rosalina
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Mä kans odotan synnytystä ja mietin sitä päivittäin ♡♡ ainutlaatuinen ja voimaannuttava kokemus!! Kätilön ammatti ois mullekin ehkä haaveammatti :)
 
Mä jossain vaiheessa mietin myös kätilön ammattia. Ihana olisi olla auttamassa uutta elämää maailmaan :) mutta sitten taas herkkänä ihmisenä tiedän että mun olisi vaikea kestää sitä että jos joku kuitenkin menisi pieleen synnytyksessä ja vauvalle tapahtuisi pahaa. Ja toinen kääntöpuoli siinä ammatissa on aborttien tekemiset, niissä en myöskään pystyisi olemaan mukana. Eli taida kumminkaan olla mun ammattini....
 
Rosalinalle sopisikin kättäri ammattina. Vaikka enhän mä edes sua "oikeesti" tunne. Mut se fiilis, mitä saa viesteistä. Ja paljonhan sä tiedätkin ;)
 
Kannattaa hankkia niitä tenavaippoja jälkivuotoa varten. Terveisin nimimerkki äsken meni muutama niitä edellisestä synnytyksestä säästettyjä ku meidän perhettä on ryvettänyt tätä viikkoa ihan helvetin raju noro. Tosi hehkeää hei oksentaa niin rajusti että housuun parahtaa :facepalm: Ja samaan aikaan vielä jo 2 viikkoa kestänyt ärsyttävä yskä ja kurkkukipu, mulla on oikeesti lantiopohjan lihakset ihan finaalissa. Se on tää yskä, siis kohdun kiinnikkeetkin on ihan tosi kipeet yskimisestä, pitää aina vatsaa pidellä kun yskii ettei revi.:sad001 Ja neuvolaakin piti siirtää taas, jo kolmas kerta.

Mie sain naistenklinikalta mukaan alustavan synnytyskertomuksen itsestäni että lapsesta epikriisin ja myöhemmin postissa tuli vielä täydennetty virallinen versio, oma ja neuvolan kappale, aikajanoineen päivineen mistä näkyi synnytyksen kulku aika tarkkaan. Hirvee nippu paperia ku siinä oli lapsen 2 viikon kasvukäyrätkin.
 
Olipas hyvin dokumentoitu.. Mä sain synnäriltä mukaan sen synnytyskertomuksen ja lapsen epikriisin mut en mitään " virallista " koostetta. Neuvolaan ne meni ka sähköisesti
 
Mua kiinnostaa synnytys ja jotenkin oudolla lailla "odotan" sitä innoissani. Siis ns. kokemuksena. Toivon tietenkin että odotus kannattaa eikä mulle jää siitä mitään traumoja ja kaikki sujuu suurimmilta osin hyvin. Mutta sen näkee sit kesäkuussa kuinka karsee kokemus on. :p äidillä oli kauhee synnytys mun kohdalla (tosin siitä nyt on jo se kolkyt vuotta), siskolla taas kohtuu helppo. Kavereillakaan ei oo ollut mitään hirmuisia kauhukertomuksia. Toivottavasti mullakin menee tonne helpon puolelle eikä äitin "36h tuskaisaa punkeemista ja lopuksi totaalirepeäminen"-osastolle... :nailbiting:
 
Kyllä mäkin synnytystä ajatellessa olen alkanut vähän myhäillä että huh miten jännää kun pääsee taas näkemään miten mahtava otus nainen on :wink
 
Mä oon tosiaan kans alkanut jo jonkin verran odottamaan synnytystä, johtuu ehkä osittain, kun luin tammikuisten synnytyskertomuksia.

Ainoi, että pelkona mulla on edelleen se, että mitä jos siinä tapahtuukin jotain odottamatonta ja joudun synnyttämään vauvan kuolleena. Mä en tajuu mistä näitä revin.
 
Mä jo yhtenä iltana sängyssä haaveilin, että ehkä sitten synnytyksen käynnistyttyä lähen keskikesän yöhön ulos pienelle kävelylle, hengittelen ihanaa kesäilmaa ja koitan relata lehmien hengaillessa laitumella...♡♡ saa nähä meneekö näin mutta tämmöinen visio tuli mieleen. Yötä myöten on nämä aiemmatkin synnytykset startanneet :)
 
Miä oon kans alkanu oottaa sitä, en pysty eea kuvittelee miltä tuntuu ku synnytys käynnistyy. Se on varmana jännittävämpää ku mikään koskaan aikasemmin. Ite synnytys ei juurikaan enää pelota, muutakun et kaikki menis hyvin. Eilen lueskelin noista kivunlievityksistä, et millä sitä yrittäis selvitä..
 
Kyllä mä oon jo kauan oottanu että pääsis synnyttään ja takaisin elävien kirjoihin. Tosin en halua ennen aikaista vauvaa. Menis vaan aika nopeammin. En keksi yhtään mukavaa asiaa itse raskaana olosta.
 
Mä oon ihan pystynyt nauttimaan tästä raskaudesta, kun ei oo juuri tarvinnut pahoinvointia kärsiä ja on saanut ja pystynyt liikkumaan normaalisti.
 
täällä myös nyt semmonen vaihe että osaa nauttia raskaudesta :) ei oo mitään suurempia vaivoja mitkä haittais.alussa niitä oli paljonkin ja varmasti sit taas lopussa :hilarious:
 
Mäkin oon haaveillut kätilön ammatista ihan siihen pisteeseen saakka et olis pitänyt AMK:een hakea.

En viitsinyt kun lueskeli sitä hakijoiden ja otettujen opiskelijoiden määrää :D ja toisaalta, mulla semmonen olo et siin on kätilöillä ihan helvetin suuri vastuu :/
 
Täällä ei ainakaan kätilöks pääse noin vaan :D n.25 valitsevat kerrallaan..
 
Onhanse melkoinen ammatti. 4,5v ei mikään lyhyt aika. Kerta lääkäriksi voi lukea jopa 5vuodessa.
 
Öö mut eikös lääkärit jatka vielä erikoistumalla ja siihen menee monta vuotta ja sitä ennen pitää olla töissä jonkun aikaa. Ja oisko se LL kuitenkin 5,5 vuotta? Hyvin moni yliopisto/ammattikorkeatutkinto kestää sen 5 vuotta.

Tietysti opintoihin vaikuttaa miten nopeeta opiskelee ja mitä saa hyväksluettua...
 
Takaisin
Top