Raskaaksi 2026

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Mamiksx5
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
@Sävellä Mä oon vielä pystynyt olemaan testailematta. Alkuviikko on tosi kiireinen töissä, niin ei ehkä niin kierrä ajatukset kehää. Äsken meni vähän aaltoilevasti pientä kipua. Ei ole tuollaistakaan ennen tuntunut, toivottavasti meinaisi hyvää! Tai sitten mieli tekee kepposia. 🫣 Selvisitkö itse kp26 testaamatta vai lankesitko jo? 😂
 
@Puolikuu paljonko sun ferritiini siis on? Ikävää että kärsit levottomista jaloista. :disappointed-face:

@Pakkanen harmi että joudut palaamaan tänne. Tsemppiä uuteen yritykseen. :red-heart:

Mulla alkoi keskiviikkona menkat, eli onneksi aika nopeasti viivan haalistumisesta tuli vuoto. Sitäkin ehdin jo stressaamaan, että alkaako vuoto itsekseen. Aloitin eilen taas Letrozolin eli nyt lähtee toinen Letrozol-yritys. Jospa tämä kerta menisi paremmin. :folded:
 
@Toiveikkaana Vuosi sitten mitattuna 100. Yhdistän itselläni enemmän lihasten jumeihin ja nesteytykseen oireilun. Mutta tosiaan, ei vaivaa niin paljon kuin joskus ennen.. Että eihän sitä tiedä, vaikka joskus olisi ollut matalampikin.. Tsemppiä sinne uuteen kiertoon, hyvä että ei pitkittynyt sen alku. 🙏

@Hario Edelleen kuulostaa lupaavalta tuntemukset. 🌈 Tsemppiä työviikkoon ja piinailuun. 😊
 
Mites Adela ja Hario, oletteko pysyneet vielä erossa testeistä? Mikä olo, onko tuntemuksia?
Mä oon onnistunu kehittää jonku taikauskon et jos testaan etukäteen ni tulee nega vaik ois muuten ollu plussa, joten nyt on ollu helppo olla testaamatta 🤣 Eipä tässä nyt mitään tuntemuksiakaan oo, tai siis sellasia mitkä ei yhtä hyvin vois enteillä menkkoja. Ke-pe pitäis alkaa menkat ni kaipa sinne voi odottaa. Ei tarvii vikaa yhteistä lomaviikkoa pilata negatestillä. 😊
 
Ottaisin @Adele sulta vähän malttia!

@Hario jomotusta vai jotain muuta? Toivotaan, että olisi jotain muuta kun menkkoja. Mikä sun testipäivä olikaan?

ON: mähän testasin aamulla sellaisen halvan kökön onestepin. Tyhjää täys, mutta niin odotinkin. Nukuin viime yön melkein 11 tuntia (!!!!) joka ei todella kuulu tapoihin. Kaksi edellistä kiertoa on tullu muutama veriviiru kp27, nyt ei mitään. Oikeasti oikeasti pitäisi testata vasta ens pe. 😅😂
 
Jännään teidän puolesta!
@Adela (Aikamoinen taikausko, mutta voihan sen noinkin kääntää 🤭)
@Hario (Menkkamaisia jomotuksia voi tulla myös, vaikka olisi raskaus alkanut.)
@Sävellä (Unisuus voisi olla myös lupaava oire, sulla erilaisia kertynyt, joten toivoa sopii. Koska uusi testi?)

Täällä dpo7, jotain oireita, mutta voi mennä myös normin luteaalin piikkiin. En ole ostanut uusia testejä vielä, kaapissa on vain pari kaupanpäällis- One step -testiä.. Luultavasti olisi ihan turhaan huomenna vielä testata niillä, joten malttanen mieleni vielä.. Jos huomenna käyn kaupassa, ostan PC-testejä, joilla voisi alkaa testaamaan dpo9-alkaen.
 
@Hario ihan sama toive! 😍

ON:
Kp28 ja nega aamuun. Ouran lämmöt otti +0,4 hypyn (????) ja mitään vuotoon viittaavaa ei ole, joten saas nähdä lähteekö tästä kierto venymään. Toisaalta pari päivää voisi venyäkin, muuten menee seuraava ovis hukalle. Vähän pohdinnassa kävisinkö gynellä ruikuttamassa jotain ovulaatioboostia vai vieläkö sitä pitäisi jäitä hatussa.
 
@Sävellä pahoittelut negasta 💔 mutta jos vuotoa ei vielä kuulu, niin sit on toivoa. Eiks sullakin oo vasta loppuviikosta dpo14?

@Hario mäki toivon että alotat plussa-aallon ylihuomenna 🤞🌈

Mullaki alkaa kyl nyt testikärsivällisyys olla koetuksella, kun toi mulle epätyypillinen itkuherkkyys on jatkunu. Tänään nous kyyneleet silmiin ku kuulin jonku random kappaleen ystävyydestä 🤣😅 Mut todennäkösesti menkat alkaa ylihuomenna dpo13 niinku ennenkin.
 
Aah, voi että odotan et pääsen koneelle kirjottaan kommentteja. Puhelimella niin hankala yhistää viestejä ja vastauksia.. 🫠🫠

Paljon onnea plussaajille 😍🥰 Kovasti tarrasukkia ja liimoja!

Piinaajille tsempit ja plussatuulia! ❤️

Pahoittelut uuteen kiertoon joutuneille 💖

Toivotaan, että huhtikuisia -27 tulee ja monta! 🤩🤩
 
Hei kaikille! <3

Meillä esikoinen syntynyt 3/25, ja päätettiin alkaa yrittämään toista 5/26
Ensimmäisestä kierrosta kemiallinen, toisesta ei mitään.
Nyt kolmannessa kierrossa onneksi hoksasin ottaa ovulaatiotestin käyttöön, ja ovulaatio olikin 5pv myöhemmin kun olin luullut!

Tänään dpo 10 positiivinen testi :smiling face with heart-eyes:
 
Meillä oli kp8 suojaamatonta seksiä ihan loppuun asti, vaikka NaturalCycles antoi jo punaista päivää (mulla se on vielä ehkäisyasetuksella). Sit vähän salaa toivoin että ovis olis ajoissa, ja tulis ”vahingossa” raskaaksi, mutta tänään kp11 ja ovulaatiotestit edelleen negaa. Että ehkä turha toivo 😅

Taas pitäis avata keskustelu miehen kanssa tästä asiasta… Jotenkin oon myös miettinyt koko suhdetta taas yleensäkin ja ihan hillitön ristiriita tän kaiken takia. Rakastan mun puolisoa, ja olisin valmis vielä työstämään asioita jos päästään tästä toisesta lapsesta takaisin yhteisymmärrykseen, mutta jos ei, niin se saa kyllä miettimään haluanko työstää muita vaikeita asioita. Meillä on kuitenkin vaan yksi elämä.
Ovistesti tänään positiivinen.

Mutta… Tässä nyt illalla kävi sellaisia asioita ilmi, jotka saa (taas) kyseenalaistamaan koko suhdetta. Ehkä siis parempi jättää vauva-asiat taka-alalle 😭

Mjoo… Universumi taisi kuulla mun toiveen heinäkuun alussa ja ovis tuli aikaisin, tosin vasta 4-5pv seksin jälkeen mutta joku sieltä selvisi. Universumi kuitenkin teki muita asioita sitten silloin, kun mietin että tätä suhdetta ei varmaan enää voi pelastaa.

Olo on aika ristiriitainen 🥺

IMG_3075.jpeg
 
Onnea plussista, jospa se aalto alkaisi tästä?

Joko @Hario, @Puolikuu ja @Adele testailitte?

ON:
KP28. Aivan hirveä päänsärky, lämmöt edelleen koholla, joten en usko, että vuoto alkaa ainakaan tänään.
Aamulla tein vikan testin kaapista RFSU 25UI joten ei hirveästi odotuksia ja nega se oli. Nyt ei ole testejä joten niistä on helppo pysyä erossa.
 
Mjoo… Universumi taisi kuulla mun toiveen heinäkuun alussa ja ovis tuli aikaisin, tosin vasta 4-5pv seksin jälkeen mutta joku sieltä selvisi. Universumi kuitenkin teki muita asioita sitten silloin, kun mietin että tätä suhdetta ei varmaan enää voi pelastaa.

Olo on aika ristiriitainen 🥺

View attachment 158279
Voit olla vauvasta onnellinen, vaikka parisuhde päättyisi 😊 toivottavasti kyytiläisellä on hyvät tarrasukat 🥰 olet pitkään toivonut tätä,ihana että se sinulle tapahtui. Ymmärrän kyllä, että herättää varmasti monenlaista ajatusta. Tsemppiä sinne!
 
Voit olla vauvasta onnellinen, vaikka parisuhde päättyisi 😊 toivottavasti kyytiläisellä on hyvät tarrasukat 🥰 olet pitkään toivonut tätä,ihana että se sinulle tapahtui. Ymmärrän kyllä, että herättää varmasti monenlaista ajatusta. Tsemppiä sinne!

Joo, ehkä hetki menee että löydän sen onnen mutta tänään terapeuttikin sanoi, että muista olla myös iloinen tästä ja sitä itsekin nyt koitan muistaa, en halua että tää menee ohi surkutellessa.

On tää enemmän positiivinen juttu vaikka tekeekin asioista vähän vaikeampia. Nyt mun tyttö saa pikkusisaruksen josta on varmasti iloinen ❤️

En epäile etteikö me pärjättäisi keskenämme, mutta toki tilanne on tässä tapauksessa monimutkaisempi.
 
@Olive Onnea plussasta, mutta myös voimia vaikeaan tilanteeseen. ❤️ Elämä ja maailmankaikkeus tekee joskus niin oudolla hetkillä ratkaisuja meidän puolesta.. Ja juuri niitäkin, mitä olemme toivoneet, mutta ajoitus tuntuukin huonolta juuri silloin. Emme näe tulevaa, voimme vain yrittää luottaa siihen, että elämä kantaa. ❤️

@Sävellä Pahoittelut negasta. Mä tein myös ekan testin tänään (PC) ja ei myöskään toiveet olleet korkealla, koska aikaista on ja toisaalta ei ole enää mitään oireita. Negahan sekin siis oli.
 
Onnea plussista, jospa se aalto alkaisi tästä?

Joko @Hario, @Puolikuu ja @Adele testailitte?

ON:
KP28. Aivan hirveä päänsärky, lämmöt edelleen koholla, joten en usko, että vuoto alkaa ainakaan tänään.
Aamulla tein vikan testin kaapista RFSU 25UI joten ei hirveästi odotuksia ja nega se oli. Nyt ei ole testejä joten niistä on helppo pysyä erossa.
Testasin ihan tyylipuhtaan negatiivisen, niin kuin arvelinkin.

Onnea plussanneille!
 
Takaisin
Top