Saako tänne alkaa hipsiä pikkuhiljaa (takaisin)?
Vauvailuhistoriani alkaa 2012 lokakuusta, jolloin alettiin miehen kanssa yrittämään. Yritimme ja yritimme kunnes luovutimme ja päätimme hakeutua tutkimuksiin "kun joulun jälkeen alkaa kuukautiset". Ja sitten sain plussan 2014 tammikuussa. Siitä lopputuloksena makuuhuoneessa tuhisee nyt vuoden vanha poika. Jonkin aikaa seurailin 2014 ketjua vielä syntymän jälkeen, mutta jossain vaiheessa putosin armotta kyydistä. Onko täällä ketään tuttuja?
Jo synnäriltä palatessa tiesin että ainakin toinen nyytti olisi jossain vaiheessa ihana. Nyt ollaan miehen kanssa puhuttu, että joulun tietämillä voisi olla hyvä aika aloittaa yrittäminen (vaikka joskus kanniskellessani huutavaa poikaa öisin mietin, olenko nyt ihan tosissani että haluan toisen valvottajan.) Saa nähdä jaksetaanko odottaa sinne asti, vauvakuume ainakin tuntuu kummallakin kasvavan kasvamistaan (ja meidän vauvasta on tainnut tulla taapero). Joka tapauksessa ajattelin alkaa hivuttautua tänne ihan vaikka odottamaan yritystä, jos huolitte jonnekin nurkkaan möllöttämään.
Nähtäväksi jää, pitääkö väite siitä että toinen tulee nopeammin paikkansa meidän kohdalla. Nyt ainakin on vielä kierto sekaisin (ekat kuukautiset oli elokuunalussa, nyt on toiset. Välissä oli kuusi viikkoa.) Mutta ehkä se siitä tasottuu kun vähennän imetystä. Tällä hetkellä imetän neljästi päivässä + kerran yöllä. Tarkoitus olisi vähentää niin että tammikuussa imetän korkeintaan illalla (+ yöllä jos ei muuten nukuta), kun pitäisi silloin aloittaa työt.